پاسخ به پرسش های حقوقی خوانندگان

حقوقی /
شناسه خبر: 446543
فروش مال غیر
نیک پندار از شیراز:  پنج  دانگ یک خانه به نام خودم و یک دانگ آن به نام همسرم می‌باشد می‌خواستم بدانم آیا می‌توانم بدون اطلاع و اجازه همسرم این  خانه را که قولنامه‌ای هم می‌باشد به نفع خودم بفروشم؟
در صورتی که شما کل ۶ دانگ خانه را بفروشید نسبت به میزان سهم همسرتان، معامله فضولی انجام داده‌اید و در صورت تنفیذ و اجازه همسرتان، معامله نسبت به باقیمانده صحیح خواهد بود باید بدانید که فروش مال غیر بدون اجازه صاحب آن جنبه کیفری هم دارد و فروشنده آن مرتکب جرم انتقال مال غیر شده است. از طرف دیگر در صورت فروش ۵ دانگ سهم خودتان و عدم اجازه همسرتان وی می‌تواند با اعمال حق شفعه و با پرداخت میزان پرداخت شده توسط مشتری سهم شما را نیز تملک کند.
 نحوه تقسیم ارث
فاطمی از تهران: اگر مادر خانواده از پدرش مالی را به ارث برده باشد بعد از فوتش این ارثیه چگونه بین دختر و پسرش تقسیم می‌شود؟
اگر پدر یا مادری فوت کند و غیر از فرزندان، وارث دیگری در طبقه اول ارث نداشته باشد، چنانچه همه دختر باشند و یا همه پسر باشند، تمام اموال بین آنها به طور مساوی تقسیم می‌گردد و اگر دختر و پسر با هم باشند اموال طوری تقسیم می‌شود که سهم هر پسر دو برابر هر دختر باشد و در این حکم فرقی نمی‌کند که مورث متوفی زن (مادر) باشد یا مرد (پدر).
 تصرفات حقوقی
محمدزاده از رامسر: من و برادرم یک واحد آپارتمان به طور شراکتی به صورت 3 دانگ ، 3 دانگ خریداری کرده ایم. می‌خواستم بپرسم آیا من می‌توانم یک دانگ از سهم خودم را بفروشم یا به کس دیگری واگذار کنم؟
هم شما و هم برادرتان هرکدام می‌توانید بدون اجازه دیگری، نسبت به سهمی که مالک آن هستید، اقداماتی از قبیل فروش و اجاره انجام دهید. که به آن«تصرفات حقوقی» گفته می‌شود.  حال اگر شما سهم‌تان را به کس دیگری بفروشید، این فروش از لحاظ قانونی درست است و مانعی ندارد؛ اما اگر پس از انتقال مالکیت شخص جدید، بخواهد به عنوان مالک جدید در ملک حاضر شده و سکونت یا تصرفی تحت هر عنوان نماید و برادرتان راضی به این عمل نباشد، می‌تواند مانع از تصرفات او شود و این ممانعت از طرف برادر شما قانونی است و خوب است بدانید که ماده ۸۰۸ قانون مدنی حقی به برادرتان می‌دهد که به آن حق شفعه یا همان حق شریک دوم می‌گویند و به این معنی  است که هرگاه مال غیرمنقول قابل تقسیمی بین ۲ نفر مشترک باشد و یکی از ۲ شریک سهم خود را به شخص دیگری بفروشد، شریک دیگر حق دارد قیمتی را که مشتری داده است به او بدهد و مالک سهم فروخته شده شود. با این حق برادرتان می‌تواند با پرداخت ثمن معامله به خریدار سهم فروخته شده را در ملکیت خود آورد.

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.