اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹

علیرضا زاکانی: برخی نان اصلاحات را می‌خورند اما دیکتاتور هستند

علیرضا زاکانی: برخی نان اصلاحات را می‌خورند اما دیکتاتور هستند

اصل اصلاحات باید جراحی شود/ به‌دنبال اصلاحات در اصولگرایی هستیم/ شعار آزادی ندهید اما خود دیکتاتور باشید/ شعار «اصلاح‌طلب، اصولگرا دیگه تموم ماجرا» یعنی هرکسی فساد کرده دیگر کارش تمام است

علیرضا زاکانی، فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه اساس اصلاحات خوب است اما باید اصلاحات واقعی انجام شود، درباره عملکرد اصولگرایان گفت: ما به آنها هم معترض هستیم و به دنبال این هستیم که آنجا هم اصلاحات انجام شود.

علیرضا زاکانی، نماینده سابق مجلس و فعال سیاسی اصولگرا که اظهارات جدیدش درباره اصلاح‌طلبان سروصدا به پا کرده، با تاکید بر نیاز  به جراحی در جریان اصلاحات می‌گوید: باید اصلاحات واقعی را انجام دهیم و با فقر و فساد و تبعیض مواجهه داشته باشیم. در حقیقت شعار آزادی ندهیم اما خودمان دیکتاتور باشیم.


او درباره عملکرد جریان اصولگرایی هم تاکید کرد: ما به آنها هم معترض هستیم و به دنبال این هستیم که آنجا هم اصلاحات انجام شود.

مشروح گفت‌وگوی «اعتمادآنلاین» با زاکانی را در زیر بخوانید:

*آقای زاکانی، وقتی از زبان مردم می‌شنوید اصلاح‌طلب، اصولگرا دیگه تموم ماجرا چه حسی به شما دست می‌دهد؟


یعنی هر کسی و به هر اسمی فساد کرده، کارش دیگر تمام است و باید پرونده او بسته شود. هر کسی به مردم خیانت کرده، حقوق مردم را اجحاف کرده باید پرونده‌اش بسته شود. به هر اسمی، در هر شان و جایگاهی این اتفاق رخ داده باید به همین شکل عمل شود و ما هم به دنبال این هستیم.

 

*به نظر می‌آید الان در مرحله‌ای قرار داریم که مردم دیگر برایشان مطرح نیست که چه کسی و از کدام جناح، اعتماد مردم متزلزل شده است؟


اصلا بحث، بحث جناحی نیست. الان وقت این است که در جامعه شفافیت ایجاد شود، قاعده از کجا آورده‌ای مشخص شود و معلوم شود که همه چه هستند، در چه جایگاه قانونی قرار دارند و از کجا آورده‌اند و در این چهل سال چه کاری کرده‌اند.

 

*از این روش می‌شود اعتماد مردم را بازگرداند؟

 

ایجاد شفافیت خودش اعتمادزاست. علاوه بر اینکه همان‌طور که گفتم اگر این مسیر از کجا آورده‌ای، شفافیت و امکان مشخص شود، معلوم می‌شود که چه کسانی مانند غده سرطانی در جامعه حضور دارند و از شیره جان مردم ارتزاق می‌کنند. وقتی با اینها برخورد شود همه چیز مشخص می‌شود.

 

*الان بعد از چهل سال که از انقلاب می‌گذرد، این انقلاب کجا ایستاده است؟ آیا همچنان پشیبانی جوانان را دارد؟


انقلاب بله؛ اما جریانات سیاسی که نان انقلاب را می‌خورند و هزینه برای انقلاب درست می‌کنند نه. لذا اگر به اصل انقلاب برگردیم که عدالت، پاک دامنی استقلال و پیشرفت است کار درست می‌شود. باید به اصل خود بازگردیم.

 

*به هر حال جریانات سیاسی هم در کشور حضور دارند، نمی‌توان آنها را نادیده گرفت؟


حضور دارند اما باید جهت سیاسی خود را با واقعیت‌ها تطبیق دهند و به اصل انقلاب اسلامی برگردند. همچنین هر کسی اجحافی در حق مردم کرده باید به سراغ او رفت و احقاق حقوق مردم را کرد.

 

*هم کیهان لندن و هم کیهان ایران در حال حاضر همزمان به اصلاحات فحش می‌دهند، فکر می‌کنید چرا چنین اتفاقی رخ می‌دهد؟

آمریکایی‌ها، رادیو اسرائیل و ... از اصلاحات حمایت می‌کنند، چرا چنین اتفاقی می‌افتد؟ هر کسی ممکن است چیزی بگوید، باید دید که چه می‌گوید؟ وگرنه رادیو اسرائیل هم از آقای مهندس موسوی حمایت می‌کرد، چرا سال ۸۸ حمایت می‌کرد؟ سوال را من اینجا مطرح می‌کنم، چرا حمایت می‌کرد؟

 

*من خبرنگار هستم نظر شما را می‌پرسم، در جایگاه پاسخ‌دهی نیستم.


من هم یک نفر از مردم هستم و از شما سوال می‌کنم. هر کسی از مقصد و منظور خود ماجرا را دنبال می‌کند. بنابراین نمی‌توان گفت که این دارد می‌گوید و آن هم می‌گوید. باید دید که این چه می‌گوید و آن چه می‌گوید. در حقیقت ممکن است کسی بگوید که جریان اصلاحات خطا نکند، کسی دیگر بگوید جریان اصلاحات چرا کم خطا می‌کند. این دو هر جفتشان اعتراض می‌کنند.

 

*شما فکر می‌کنید باید خطا نکند یا چرا کم خطا می‌کند؟


پاسخ این بماند برای بعد.

 

*می‌خواهم شما این را توضیح دهید که نظرتان درباره جریان اصلاحات و این مفهوم اصلاح کردن چیست آیا اشتباه است؟


اصلا اصل اصلاحات باید جراحی شود. چه کسی می‌گوید اصلاحات من می‌گویم شعار ندهیم، اصلاحات واقعی را انجام دهیم، با فقر و فساد و تبعیض مواجهه داشته باشیم. در حقیقت شعار آزادی ندهیم اما خودمان دیکتاتور باشیم. اساس حرف من این است که در انقلاب اسلامی قرار شد که همه با مردم روراست و نوکر مردم باشند. من می‌گویم با اسم اصلاحات یا به اسم چیز دیگری این درست نمی‌شود، حقیقت ماجرا را باید پیگیری کرد.

 

*جریان مقابل اصلاحات توانسته آنگونه که شما می‌گویید عمل کند و کار را پیش ببرد؟


ما به آنها هم معترض هستیم و به دنبال این هستیم که آنجا هم اصلاحات انجام شود. اصلا اصلاحات که جزو ذات انقلاب اسلامی است. موضوع این است که عده‌ای نان اصلاحات را می‌خورند اما خودشان دیکتاتور هستند. من می‌گویم دیکتاتوری نکنید، وگرنه اصلاحات که از اساس خوب است، اصلاحات جدی هم که باید انجام شود، ناظر به فقر، فساد و تبعیض است که مشکل مردم حل شود.

 

*با وضعیتی که کشور دارد، قابل اجراست؟


بله کاملا قابل اجراست.

 

*چطور؟


شما کمی صبر کنید ما شروع می‌کنیم و شما هم حمایت می‌کنید و اجرا می‌شود./

کپی