مستند «طراحی سوخته» جرقه‌ای به فضای سیاسی و شبکه‌های اجتماعی انداخت که دامن خبرگزاری صداوسیما را هم گرفت

مستند «طراحی سوخته» جرقه‌ای به فضای سیاسی و شبکه‌های اجتماعی انداخت که دامن خبرگزاری صداوسیما را هم گرفت.

این مستند که شب گذشته با محوریت اعتراضات کارگران شرکت هفت تپه در صداوسیما پخش شد، نشان می‌داد در خلال اعتراضات برخی از کارگران به حقوق‌های عقب مانده، برخی کشورها برای ایجاد ناامنی در ایران تلاش می‌کردند.
دقایقی پس از پخش، جبهه‌بندی موافقان و مخالفان در شبکه‌های اجتماعی پررنگ‌ شد، جبهه بندی‌ای که پس از ماجرای ادعای شکنجه یکی از کارگران هفت تپه شکل گرفته بود.

تعلیق حساب کاربری صدا و سیما پس از پخش مستند طراحی سوخته

اما مهم‌ترین بازتاب را صداوسیما از «توئیتر» دریافت کرد. صبح امروز باشگاه خبرنگاران جوان (وابسته به صدا و سیما) در خبری کوتاه اعلام کرد که «توئیتر، حساب کاربری خبرگزاری صدا و سیما را به‌دلیل پخش این مستند به حالت تعلیق درآورد.» این مستند سایر حوادث و تحولات از جمله اعتراض‌های دی ماه سال گذشته را نیز به سناریوی کلان پسابرجامی امریکا، مرتبط می‌دانست.
در این مستند با اشاره به اینکه «ترامپ با خروج از برجام تلاش کرد تا افزایش قیمت به ایران بیاید» التهاب دی 96، نقطه آغاز یک عملیات روانی قلمداد شد که طی آن «قرار شد با استفاده از احساسی کردن ماجرا، مطالبات اقتصادی مردم دزدیده شود و مخالفت با نظام جایگزین آن شود
سازندگان در ادامه خروج امریکا از برجام در اردیبهشت 97 را «طرح بعدی» دانستند و افزودند که در این طراحی «از موضوعات زیست محیطی گرفته تا مشکل کمبود آب در کشور، به‌عنوان فرصت برای کلیدزدن عملیات استفاده می‌شود.»
در این مستند، همچنین با اشاره به شکست پروژه تابستان داغ، «تلاش برای به انحراف کشاندن برخی مطالبات بحث صنوف مختلف» را مرحله دیگر پروژه دشمن دانسته و این طور به ماجرای شرکت هفت تپه رسید: «مشکلات کارگران شرکت هفت تپه که علت اصلی آن واگذاری به بخش خصوصی و سوء مدیریت مدیران جدید است، محملی می‌شود برای به انحراف کشاندن این مطالبات بحق و اجرای اجزایی از طراحی
در ادامه، تأیید می‌شود که «کارگران هفت تپه به پرداخت نشدن حقوق و نحوه واگذاری معترض بودند» اما مطرح شدن چند نفر به‌عنوان لیدر اصلی و «تمرکز رسانه‌های بیگانه روی اسامی و تصویر چند نفر» از جمله اسماعیل بخشی نشانه آن است که «جریانی به‌دنبال آن است تا موضوع (شرکت هفت تپه) حل نشود و قضیه ادامه پیدا کند.»
از اینجا به بعد است که بخش‌هایی از اعترافات اسماعیل بخشی و سپیده قلیان به‌عنوان رابط با گروه‌ها و افرادی در داخل و خارج کشور، با هدف تعطیلی شرکت هفت تپه و اتحاد کارگران این شرکت با کارگران معترض فولاد، پخش می‌شود. از جمله تصویر بخشی پخش می‌شود که می‌گوید هدایت گران او که در خارج هستند:«می خواستند اعتصابات فولاد و هفت تپه را به هم پیوند بزنند.»
پایان بخش این مستند، جمله تأکیدی نویسنده است که می‌گوید: «به نظر می‌رسد امریکایی‌ها بعد از شکست در پروژه تابستان داغ و زمستان سخت و رسیدن انقلاب به 40 سالگی خود، بسیار عصبانی هستند و در حال فعال کردن عملیات خود، این برنامه‌ها را برای تابستان 98 باز طراحی کنند.»
فارغ از جمع‌بندی پایانی این فیلم که در ادامه رویکرد بخش‌های آغازین آن، یعنی پیوند با وقایع دی ماه 96 بود، به‌نظر می‌رسد مسائل مطرح شده مبنی بر شکنجه ادعایی اسماعیل بخشی و سپیده قلیان، یکی از انگیزه‌های اصلی پخش این مستند بوده باشد.
بخشی 27 آبان ماه بازداشت و 25 روز بعد با وثیقه 400 میلیون تومانی آزاد شد. او درنهایت 25 روز پس از آزادی، مدعی شد در دوران بازداشت شکنجه شده است، ادعایی که از سوی سپیده قلیان، فعال اجتماعی همسو با این کارگران هم تکرار شد. اما این ادعا که بازتاب‌های بسیاری در داخل و خارج داشت، پس از حضور مقام‌های وزارت اطلاعات در کمیسیون امنیت ملی و بررسی موضوع، از سوی رئیس این کمیسیون رد شد. محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری هم شکنجه را ادعایی غیرواقعی خواند و دادستان کل هم با اعزام هیأتی به خوزستان و بررسی ماجرا، شکنجه را مردود اعلام کرد.

---

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.