اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
پرستار بیمارستان لار پس از مرگ مغزی اعضای بدنش را به سه بیمار نیازمند اهدا کرد

آخرین پرستاری با اعضای بدن

آخرین پرستاری با اعضای بدن
یوسف حیدری خبرنگار

​​​​​​​بخشش اعضای بدن پرستار جوان در بیمارستان نمازی شیراز آخرین تصویر از ایثار و فداکاری او بود که برای بیماران انجام داد. سعید عالیان پرستار 23 ساله‌ای که با عشق شغل پرستاری را انتخاب کرد پس از مرگ مغزی در سالروز پرستار اعضای بدن خود را به بیماران نیازمند بخشید.

این روزها در بیمارستان امام رضا(ع) شهر لار همه از سعید صحبت می‌کنند، پرستاری که همه بیماران او را به مهربانی و ایثار و فداکاری می‌شناختند. همیشه بیشتر از زمان شیفت در بیمارستان می‌ماند و قبل از رفتن از همه بیماران خداحافظی می‌کرد و جویای احوال آنها می‌شد. کمتر کسی از بیماری قلبی او خبر داشت و دوست نداشت این بیماری باعث شود تا از خدمت به بیماران محروم شود.

---

سرانجام قلب او 4 دی ماه از حرکت ایستاد و با وجود عمل جراحی چند روزی در کما بود تا اینکه مرگ مغزی شد، اما این پایان زندگی سعید نبود. او مدت‌ها قبل با امضای برگه رضایت نامه اهدای عضو، داوطلب این کار بزرگ شده بود. سرانجام در سالروز پرستار و در میان اشک و بهت همه پرستاران بیمارستان اعضای بدن او به سه بیمار نیازمند اهدا شد تا مهربانی‌هایش برای همیشه به یادگار بماند.

بهروز عبداللهی یکی از بستگان نزدیک سعید با بیان اینکه او با عشق شغل پرستاری را انتخاب کرده بود ،گفت: سعید در کنکور مجاز به انتخاب چند رشته بود اما از آنجایی که به پرستاری علاقه زیادی داشت این رشته را انتخاب کرد و بعد از گذراندن طرح از یک سال قبل نیز در بخش داخلی بیمارستان امام رضا(ع) لار مشغول کار شد. دو ماه قبل نیز نامزد کرد و قرار بود سال آینده زندگی مشترک‌اش را آغاز کند.

وی ادامه داد: سعید می‌گفت خیلی‌ها معتقدند که پرستاری یک شغل زنانه است اما من عاشق پرستاری و نگاه پر از مهر بیماران هستم و دوست دارم بیشتر در شیفت شب خدمت کنم. او مبتلا به بیماری مادرزادی قلبی آئورت بود و ۴ سال پیش نیز جراحی قلب انجام داد. آن شب بعد از آنکه از شیفت به خانه بازگشت از بیمارستان تماس گرفتند و اعلام کردند باید همراه یک بیمار به بیمارستان شیراز اعزام شود.

بلافاصله به بیمارستان بازگشت و در کنار بیمار به شیراز رفت و صبح روز بعد به خانه بازگشت. حال خوبی نداشت و خون بالا آورد. او را به بیمارستان لار منتقل کردیم و ساعت 10 با بالگرد به بیمارستان شیراز منتقل شد. چند ساعت بعد به هوش آمد و پزشکان اعلام کردند باید عمل جراحی شود اما امکانات لازم را ندارند.

---

سرانجام 24 ساعت بعد عمل جراحی انجام شد اما به‌دلیل جریان پیدا نکردن خون به مغز متأسفانه مغز سعید متورم شد و چند روز بعد نیز مرگ مغزی شد. همه در شوک بودیم تا اینکه کارت داوطلبی اهدای عضو او را دیدیم و متوجه شدیم که داوطلب بود که بعد از مرگ مغزی اعضای بدنش اهدا شود. سرانجام با بدرقه خانواده و همکارانش اعضای بدن او را به سه بیمار جوان پیوند زدند تا آنها دوباره به زندگی لبخند بزنند.

بهاره بهارستانی مدیر خدمات پرستاری و مامایی بیمارستان امام رضا(ع) لار نیز از مهربانی‌های سعید در طول خدمت در بخش داخلی بیمارستان گفت و ادامه داد: او در 18 ماهی که اینجا پرستار بود حتی یک بیمار از او دلخوری پیدا نکرد و همیشه با مهربانی و صبر با بیماران برخورد می‌کرد. بسیاری از همکاران ما نحوه برخورد و مهربانی با بیماران را از سعید عالیان آموخته بودند و همیشه با لبخند وارد بخش می‌شد و می‌گفت‌ ای کاش می‌توانستم با بخشی از وجودم کمی از درد این بیماران را کاهش بدهم.

متأسفانه از بیماری‌اش به هیچ یک از همکاران نگفته بود و بسیاری از بیماران لحظه ترخیص سراغ او را می‌گرفتند تا از مهربانی‌ها و زحماتی که کشیده بود تشکر کنند./ ایران عصر

 

کپی