اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹
روایت معلم روستای محروم در منطقه زهک که با ابتکار جالبی به دانش‌آموزان درس می‌دهد

الفبای زندگی در دنیای کودکانه

الفبای زندگی در دنیای کودکانه
یوسف حیدری خبرنگار

تدریس در دنیای کودکانه، تصویری است که معلم یکی از محروم‌ترین مدارس ایران خلق کرد؛ دانش‌آموزان پایه اول مدرسه روستای سامانی زهک سیستان وبلوچستان با ابتکار این معلم، حروف الفبا را می‌آموزند.

مریم شهرکی مسرور، معلمی که چند روزی است  با پای شکسته در کلاس درس حاضر می‌شود، به دانش‌آموزان در محیطی خارج از کلاس و در دل طبیعت حروف الفبا و علوم را به شکل نمایش یا عملی آموزش می‌دهد.

او هر روز به شوق آموختن علم به 32 دانش‌آموز، مسیر طولانی زابل به زهک را طی می‌کند و برای آموختن هر درس ابتکار جالبی از خودش نشان می‌دهد. او در گفت‌وگو با «ایران عصر»، از نحوه آموزش به دانش‌آموزان منطقه محروم زهک و همچنین کابوس وجود بخاری‌های نفتی در کلاس درس گفت.

وی از برخی کنایه‌ها نسبت به نحوه تدریس او در برخی مدارس گلایه داشت اما معتقد بود این بهترین روش برای آموختن به این بچه‌هاست و با حمایت مدیر مدرسه شهید غلامعلی شهرکی، این شیوه تدریس را در این مدرسه ادامه خواهد داد.

---

او گفت: 13 سال است که معلم هستم و با افتخار به دانش‌آموزان پایه اول روستاهای محروم منطقه زهک درس می‌دهم. سه فرزندم دارم اما همیشه دانش‌آموزانم را جزو فرزندانم محسوب می‌کنم.

این دانش‌آموزان با وجود محرومیت از بسیاری از امکانات، باهوش هستند و من در این سال‌ها سعی کردم تا هر درس و حروف الفبا را به صورت نمایش یا کارهای ابتکاری به دانش‌آموزان بیاموزم. به طور مثال برای درس ایران همراه با بچه‌ها لباس محلی به تن کردیم و به کلاس درس آمدیم.

وی ادامه داد: برای آموختن حرف «ی» و اینکه بچه‌ها نه گفتن را بیاموزند، داستان حیوان بارکش را با کمک مدیر مدرسه نمایش دادم. این داستان درباره «یابو» است.

---

حیوانی که بارکشی می‌کند و همه به او زور می‌گویند و کتک‌اش می‌زنند. در این داستان راوی قصه شخصیتی به نام کاکا کلاغ است که ضمن معرفی حرف «ی»، به این حیوان بارکش می‌گوید که نباید تسلیم حرف زور شود و به این ترتیب این حیوان با انداختن بار سنگینی که روی او گذاشته بودند، در برابر حرف زور مقاومت می‌کند.

همه بچه‌ها با لبخند و شادی این حرف و قدرت نه گفتن را آموختند. همچنین برای آموختن درس شناور ماندن اجسام سبک روی آب، دانش‌آموزان را به کنار نهر آب بردیم و آنها با کاغذ قایق ساختند و آن را روی آب رها کردند.

مریم شهرکی در ادامه با بیان اینکه در مدارس قبلی که تدریس داشت این روش او را تمسخر می‌کردند، ادامه داد: من عاشق این بچه‌ها هستم و دوست دارم آنها با همه وجودشان و از سر شوق به کلاس درس بیایند. خوشبختانه با امکاناتی که در این مدرسه با کمک آقای ریگی مدیر دلسوز آن فراهم شده است، هفته‌ای یک بار این دانش‌آموزان را به سینما می‌بریم یا در تپه‌های بادی شن‌بازی می‌کنیم. این بچه‌ها نباید به خاطر محرومیت از لبخند و شادی نیز محروم باشند.

---

این معلم بزرگ‌ترین دغدغه معلم‌ها و مدیران مدارس زهک را وجود بخاری‌های نفتی عنوان کرد و گفت: متأسفانه  در همین منطقه دختر 17 ساله‌ای با همین بخاری نفتی دچار سوختگی شد و هر روز دعا می‌کنیم که اتفاقی برای دانش‌آموزان نیفتد و به همین دلیل هیچ گاه زنگ تفریح از کلاس بیرون نمی‌روم و مراقب بخاری هستم. امیدوارم با تلاش مدیر مدرسه و افراد خیّر بتوانیم وسایل گرمایشی استاندارد برای کلاس‌های پایه اول و دوم تهیه کنیم./ ایران عصر

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.