اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹

سعید جلیلی: برجام توافقی نیست که منافع کشور را تامین کند

سعید جلیلی: برجام توافقی نیست که منافع کشور را تامین کند

نماینده رهبری در شورایعالی امنیت ملی گفت: خوابی که اروپایی ها برای برجام دیده اند تا آن را با هزینه از جیب ملت ایران حفظ کنند، تعبیر نخواهد شد.

سعید جلیلی عصر امروز (یکشنبه - ۱۸ آذرماه) طی سخنانی در مراسم روز دانشجو که از سوی بسیج دانشگاه تهران در سالن فردوسی دانشکده ادبیات این دانشگاه برگزار شد، با بیان اینکه دانشجو در سال ۱۳۳۲  سقوط اخلاقی و سیاسی آمریکا را درک کرده بود، گفت: اما کسانی باید هزینه‌های زیادی به ملت تحمیل کنند، ۶۵ سال هم بگذرد و آن وقت بگویند بله ما هم اذعان می‌کنیم که آمریکا سقوط اخلاقی و سیاسی کرده است.

وی افزود: کسانی می آیند و تجویز واقع بینی می‌کنند، بله خیلی هم خوب است، اما نباید به بهانه واقعیت بینی، از آرمان ها بگذریم. اتفاقا جالب این است که همان افراد با ژست واقع بینی، شعارهای رمانتیک و موهوم می‌دهند. مثلا می‌گویند اگر امروز برویم و با ترامپ مذاکره کنیم هیچکس مثل او به ایران امتیاز نمی دهد.

نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه برخی به نظریاتی استناد می‌کنند که خود واضعانش معتقد به زوال آنها هستند، اظهار کرد: برخی که صحبت از احیای آن نظریه ها می‌کنند، می‌خواهند با همان ایرادهای آن نظریه ها برای ما نسخه بپیچند.

امروز که ناقوس زوال لیبرالیسم بیشتر به صدا درآمده است و کسانی که از آن حمایت می کردند و سخن از پایان تاریخ به میان می‌آوردند، خودشان می‌گویند این مکتب لیبرال دموکراسی طناب پوسیده ای است که نمی توان به آن اعتماد کرد.

وی با تاکید بر اینکه امروز مصداق حکومت های لیبرال دموکراسی در منطقه رژیم صهیونیستی است، گفت: ما اگر آگاه، پیشگام و پیشرو نباشیم و ندانیم قرار است در آینده چه رخ می دهد، آن وقت حتما عقب خواهیم ماند.

امروز اگر ندانیم باید دنبال چه باشیم و چگونه باید تحلیل کنیم، افرادی می آیند و می‌گویند طبق فلان نسخه منسوخ عمل کنید.

جلیلی با بیان اینکه برخی امروز چیزی را درباره آمریکا فهمیده‌اند که دانشجویان نزدیک به هفتاد سال پیش فهمیده بودند، گفت: قدرت انقلاب اسلامی این بود که تحلیل درست، تشخیص درست و راهکار درستی هم داشت و به همین دلیل موفق بوده است.

جمهوری اسلامی به دولت ها و کشورهایی اعتماد نمی‌کند که امروز وضعیت شان از خیابان های پاریس مشخص است و جایگاهی در اتحادیه اروپایی هم ندارند.

نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر اینکه رئیس رژیم مستقر در آمریکا کسی است که کشورش را افلیج خوانده بود، اظهار کرد: البته معلوم است که آمریکای فلج با دیوانگی ترامپ درمان نمی شود، چرا آمریکا امروز دنبال جنگ نظامی با ایران نمی رود؟ دلیلش این است که الگوی مقاومت را در هشت سال دفاع مقدس دید و هر روز گزینه های آمریکا در قبال ایران در حال کمتر شدن است.

وی افزود:  اینکه آنان می‌گفتند می‌خواهیم فروش نفت ایران را به صفر برسانیم، به کجا رسیدند؟ ان‌شاءالله سر ترامپ هم در همین بن بست تحریم ها به سنگ خواهد خورد و برای همین است که امروز عربده کشی می‌کند.

جلیلی تصریح کرد: امروز آقایان می‌گویند که انتخابات تمام شد، بله درست است، می‌گویند باید انسجام ملی داشته باشیم، بله حتما درست است، اما قرار نیست که بازهم ما اشتباهات گذشته را تکرار کنیم و از تحلیل‌های غلط پیروی داشته باشیم.

چه وقت کشور می تواند مسیر خود را درست برود؟ زمانی که کسانی که تحلیل غلطی داشتند بپذیرند که اشتباه کردند، بدانند که برجام بنای محکمی نیست که برخی ادعا می‌کردند، برجام توافقی نیست که بتواند منافع کشور را تامین کند.

نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: امروز اروپا حاضر نیست که بگوید در حالی که در مذاکرات برجام حضور داشته و در بطن ماجرا بوده، آمریکا دارد اشتباه می‌کند. حاضر نیستند چنین حرفی را بزنند.

فقط می‌گویند ما متاسفیم. تویی که متاسف هستی چگونه عمل کرده ای؟ اروپایی ها سه ساعت بعد از خروج آمریکا از برجام همان حرف های آمریکا را در اطلاعیه‌ای به شکل دیگری مطرح کردند.

وی افزود: آنان می گویند برجام باید حفظ شود اما فقط هزینه اش را ایران بدهد. نه، این چیزی نیست که مورد قبول ما باشد، این خوابی که اروپایی ها برای برجام دیده اند که آن را با هزینه از جیب ملت ایران حفظ کنند، تعبیر نخواهد شد. ملت ایران تحریم ها را ان‌شاءالله با سرافرازی پشت سر خواهد گذاشت.

جلیلی در پایان گفت: امروز قدرتی که به برکت انقلاب اسلامی شکل گرفته، تبدیل به درخت تنومندی شده که میوه اش در کشورهای منطقه نیز به بار نشسته است./ ایسنا

کپی