اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸

سکه های جایزه جلال کم نشد/برندگان جایزه جلال همان30 سکه را می گیرند

سکه های جایزه جلال کم نشد/برندگان جایزه جلال همان30 سکه را می گیرند

نشست خبری یازدهمین جایزه ادبی «جلال‌ آل‌ احمد» یکشنبه (۱۱ آذرماه) در محل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان برگزار شد.

مهدی قزلی - مدیرعامل بنیاد و دبیر اجرایی این جایزه - در آغاز با تسلیت درگذشت ابوالفضل زرویی نصرآباد - طنزپرداز و پژوهشگر - درباره یازدهمین دوره این جایزه گفت: همان‌طور که می‌دانید این جایزه قدم آخر خود را روز شنبه ۱۷ آذرماه ۹۷ ساعت ۱۸ در کتابخانه ملی برمی‌دارد.

محمدرضا بایرامی - دبیر علمی جایزه «جلال» نیز گفت: امیدوارم این دوره از جایزه جلال دوره خوبی باشد. به هرحال اتفاقی است که افتاده و نتایجش را خواهید دید که حاصل روزها و ساعت‌ها کار متوالی دوستان است. بخشی از آن با معرفی نامزدها اعلام شده و بخش دیگر نیز اعلام خواهد شد.

رقابت بیش از سه هزار کتاب در جشنواره جلال

در ادامه قزلی با اعلام تعداد آثار شرکت‌کننده در این دوره از جایزه گفت: در مجموع ۳۲۱۳ کتاب داشتیم که ۱۴۸ تا از آن‌ها نقد ادبی، ۱۷۳ تا از آن‌ها مستندنگاری، ۱۲۰۰ تا داستان کوتاه و ۱۶۷۳ تا داستان بلند بودند. البته این تعداد مربوط به همه آثار است و برخی از آن‌ها در خود دبیرخانه حذف شده اند.

او همچنین به اعضای هیئت‌علمی جایزه «جلال» شامل فریدون صدیقی، مجید قیصری، ابراهیم زاهدی مطلق، حمیدرضا شعیری، محمد حمزه‌زاده، ابوتراب خسروی، و ملوک‌سادات حسینی بهشتی اشاره کرد و سپس نامزدهای داستان کوتاه این دوره از جشنواره را با داوری ابراهیم حسن‌بیگی، یزدان صلحشور و علی چنگیزی اعلام کرد: اسپارانی /امیر ریاحی - انتشارات مروارید؛ تفنگمو زمین نذار/ سیدمیثم موسویان - کتاب جمکران؛ زخم شیر/ صمد طاهری - نشر نیماژ؛ قلب نارنجی فرشته /مرتضی برزگر - نشر چشمه؛ ماندن/ مرتضی فرجی - انتشارات سوره مهر.

ملاحظات ادبی در جشنواره جلال

سپس بایرامی به عنوان دبیر علمی جایزه «جلال» در ادامه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره این‌که آیا در این دوره از جایزه هم‌صدایی  و توجه به همه آثار موجود بوده است بیان کرد: داوران ما صرف نظر از همه مسائل یا این‌که ناشر هر اثری چه کسی بوده و صرف نظر از نام نویسندگان فقط به خود اثار نظر داشتند و در آن‌ها یک‌سری چیزها به طور بدیهی لحاظ می‌شود؛ از جمله قوت ادبی، بحث شمول آثار ادبی و این‌که به هرحال ما در جغرافیایی زندگی می‌کنیم که به طور طبیعی مسائل این جامعه برای‌مان مهم است و این‌که هریک از آثار ادبی بتوانند به آن بپردازند. ملاحظاتی از این دست که در آن پیش‌فرضی وجود ندارد و ملاحظات ادبی است؛ از این منظر دوستان دقت نظر داشتند.

مهدی قزلی نیز در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران درباره حمایت‌هایی که از آثار برگزیده جایزه برای مطرح و شرکت داده شدن در سطح بین‌المللی انجام می‌شود گفت: یکی از کارهای که ما انجام می‌دهیم این است که برندگان جایزه را به شورای حمایت از کتاب‌ها در  وزارت ارشاد معرفی می‌کنیم؛ در واقع ۹ عضو هیئت علمی و ۱۲ داور که درگیر جایزه هستند. به نظر می‌آید سطح کارشناسی آن‌ها به اندازه سطح کارشناسی کمیته خرید کتاب می‌شود، برای همین من نامه نوشتم و خواهش کردم تا برگزیدگان آن دسته از کتاب‌هایی را که می‌شود مورد حمایت قرار داد مد نظر قرار دهند و این کار دارد انجام می‌شود. این نه به عنوان یک حق بلکه به عنوان یک امتیاز به برگزیدگان جایزه جلال است که ما خواهش کردیم مسئولان برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی در خارج از کشور از آن‌ها به عنوان مهمانان حوزه نویسندگی دعوت کنند.

جابه‌جایی مکان اختتامیه جایزه جشنواره جلال

او در ادامه در پاسخ به سوال‌هایی درباره جابه‌جایی مکان اختتامیه جایزه امسال به محل کتابخانه ملی، به پایین بودن میزان بوجه‌ای که از سوی وزراتخانه در اختیار بنیاد قرار می‌گیرد اشاره و اظهار کرد: از آغاز امسال تا کنون تنها دو میلیارد تومان بودجه برای برگزاری جایزه جلال و دیگر جوایز، و تمام اموری که توسط بنیاد انجام می‌شود صرف شده  است، برای همین ما با پایین آوردن هزینه‌ها با توجه به منابع‌مان، صورت‌مان را با سیلی سرخ نگه می‌داریم و در عین حال سعی می‌کنیم جایزه به بهترین صورت ممکن برگزار شود.

قزلی همچنین درباره جایزه‌ای که امسال  به برگزیدگان داده می‌شود گفت: جایزه با سال‌های گذشته هیچ تفاوتی نکرده و همان 30 سکه که حدود ۱۰۰ میلیون می‌شود به طور نقدی به برگزیدگان داده می‌شود. حتی با وجود کاهش قیمت سکه، میزان جایزه همان مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان خواهد بود و به تقدیرشدگان هم همانند سال‌های قبل همان نفری ۳۰ میلیون تومان اعطا خواهد شد./ایسنا

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.