رئیس بنیادشهید و امور ایثارگران:

62 هزار نفر از فرزندان خانواده های شهدا و جانبازان بیکار هستند

اجتماعی /
شناسه خبر: 421129

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در پاسخ به این سوال که چرا 60 درصد جویندگان کار در میان ایثارگران تمایل به اشتغال در دستگاه های دولتی دارند، اظهار داشت: آمار بالایی از بیکاری در سطح جامعه ایثارگری در کشور وجود دارد که نشان می دهد 62 هزار نفر از فرزندان خانواده های شهدا و جانبازان بیکار هستند و ماه به ماه این آمار افزایش می یابد.

حجت الاسلام و المسلمین سید محمدعلی شهیدی افزود: در حال حاضر جذب تمام افراد جویای کار در میان فرزندان شاهد، ایثارگر و جانبازان در ادارات و دستگاه های دولتی امکانپذیر نیست. البته سهمیه استخدامی ایثارگران شامل اختصاص 25 درصد مشاغل دولتی استفاده شده است.
وی اظهار داشت: از آنجا که این فرزندان شاهد و ایثارگر روز به روز در حال بزرگ شدن و تحصیل هستند، پس از این مراحل نیاز به شغل دارند. به همین دلیل تعداد افراد جویای کار در جامعه ایثارگری در حال افزایش است.
شهیدی تصریح کرد: تعداد زیادی از فرزندان شاهد و ایثارگر بر اساس سهمیه استخدامی به ایثارگران در دستگاه های دولتی مشغول به کار شده اند، مابقی آنها را سعی می کنیم با اشتغالزایی جذب بازارکار کنیم.
معاون رئیس جمهوری افزود: به همین منظور صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران فعالیت های خوبی را برای اجرای طرح های خوداشتغالی دارد و اکنون در حال فعالیت برای جذب افرادی هستند که نیاز به سرمایه گذاری و اشتغال دارند؛ از این رو، بنیاد شهید از وجود این افراد در عرصه های اقتصادی و اشتغالزایی استفاده می کند.
وی ابراز امیدواری کرد که بتوان در صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران تسهیلاتی به این افراد داد و زمینه اشتغال آنها را فراهم کرد.
رئیس بنیادشهید با بیان اینکه تسهیلات اشتغالزایی به افراد متقاضی داده می شود، اظهار داشت: صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران نیز برای کمک به اشتغال ایثارگران تشکیل شده است که امسال هزار میلیارد تومان تسهیلات دارد؛ از این راه سرمایه ای به فرزندان ایثارگران داده می شود و امیدواریم بتوانیم برنامه شغلی برای آنها داشته باشیم.
وی ادامه داد: اکنون که نرخ بیکاری در کشور 12،2 درصد است در بنیاد شهید و جامعه ایثارگری نرخ بیکاری چهار درصد است و این نشان می دهد که میزان بیکاری جامعه ایثارگران یک سوم نرخ بیکاری کشور است؛ بنابراین این آمارها نشان می دهد که اقدامات زیادی برای ایثارگران و فرزندان شهدا و جانبازان انجام شده است اما با این حال آمار بیکاران در جامعه ایثارگری هم بالا است.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: در طول دولت یازدهم و دوازدهم در مجموع 95 هزار فرصت شغلی برای جامعه ایثارگری به ویژه فرزندان شهدا و جانبازان ایجاد شده است.
معاون رئیس جمهوری افزود: اکنون موضوع اشتغال و درمان به عنوان دو دغدغه مهم در حوزه ایثارگری به شمار می رود، به همین منظور امسال اولویت هایی برای رسیدگی به وضعیت اشتغال و درمان در بنیاد شهید درنظرگرفته شده است.
در دوران جنگ تحمیلی هشت ساله عراق علیه ایران، 43 هزار و 173 نفر آزاده شدند. مردم ایران در جنگ تحمیلی و دوران دفاع مقدس و دیگر حوادث تروریستی، 225 هزار و 570 شهید را تقدیم انقلاب کرده اند. همچنین شمار کل جانبازان کشور به 574 هزار و 101 نفر می رسد. 336 هزار و 282 نفر (59 درصد) جانبازان زیر 25 درصد و 237 هزار و 819 نفر (41 درصد) بیش از این میزان جانبازی دارند./ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.