اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹
یادداشت اختصاصی ایران آنلاین از دکتر سید ضیاء هاشمی (استاد دانشگاه و مدیرعامل ایرنا)

گفت‌و‌گوی ملی حول محور الگوی پیشرفت

گفت‌و‌گوی ملی حول محور الگوی پیشرفت

انتشار سند پایه الگوی پیشرفت ایرانی– اسلامی فرصتی مغتنم برای تقویت جریان گفت‌وگوی ملی فراهم می‌کند.

این سند که چشم‌انداز 50 ساله کشور را بر اساس ظرفیت‌های کشور از یک سو و آرمان‌ها و مطالبات ملی از سوی دیگر ترسیم کرده است، شامل محورهای گوناگونی است که می‌تواند در معرض نقد و نظر قرار گرفته و زمینه طرح و تبادل دیدگاه‌های مختلف موجود در جامعه را فراهم آورد. گفت‌وگو درخصوص محورهای این سند مستلزم ایجاد فضای مناسبی است که هم برای صاحبنظران برانگیزاننده باشد و هم به جلب اعتماد افکار عمومی کمک کند. طبعاً گفت‌وگو وقتی معنا پیدا می‌کند که دیدگاه‌های متفاوت و متباین امکان طرح پیدا کنند و در هر مورد استدلال‌های موافق و مخالف، بدون هرگونه مانع ذهنی یا عینی و واقعی یا خیالی ارائه شوند. گفت‌وگویی می‌تواند مفید و راهگشا باشد که در برگیرنده نقدهای جدی باشد تا در عین حال بتواند زمینه طرح و ارائه استدلال‌های دفاعی و حمایتی را ایجاد کند.
بی تردید در جامعه ما به‌عنوان یک جامعه بالنده و پویا، نظرگاه‌ها و تحلیل‌های گوناگون درخصوص مباحث محوری کشور وجود دارد و چنین نیست که درخصوص هر یک از مسائل مهم فقط یک نظر یا صرفاً یک تحلیل غالب وجود داشته باشد. اتفاقاً اقتضای بالندگی و غنای فکری کشور آن است که در مورد هر مسأله، صاحبنظران، نظریه‌پردازان و تحلیلگران فراوان فعال در کشور از منظرهای مختلف و رویکردهای متفاوت به تبیین مسائل بپردازند. با وجود توانمندی‌های گسترده فکری و نظری، شایسته است محورهای سند پایه الگوی پیشرفت به‌عنوان مبنای گفت‌وگوی ملی مورد توجه قرار گیرد و صاحبنظران و اندیشمندان به بحث و گفت‌وگوی گسترده در این خصوص دعوت شوند.
نکته مهم و قابل توجه در مورد این سند آن است که رونمایی از آن و دعوت به مشارکت در تحلیل و تکمیل آن در بالاترین سطح توسط رهبر معظم انقلاب صورت گرفت. تأکید رهبر انقلاب بر طرح دیدگاه‌های تکمیلی برای رفع اشکالات و کاستی‌های احتمالی و پیش‌بینی دوره دو ساله برای نهایی‌سازی این سند، فرصت مهمی برای شکل‌گیری یک تجربه تاریخی فراهم کرده است. در این عرصه شایسته است اصحاب فکر و اندیشه به طرح دغدغه‌های خود درخصوص نقشه راه ملی برای تحقق آرمان‌های کشور در افق درازمدت بپردازند و رسانه‌ها نیز در تسهیل این مسیر نقش خود را ایفا نموده، زمینه لازم برای «گفت‌و‌گوی ملی حول محور الگوی پیشرفت» را فراهم نمایند.

کپی