اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸

کلمات کلیدی

این پرونده باز می‌ماند

این پرونده باز  می‌ماند
محمد مطلق دبیر گروه گزارش

اگرچه روزنامه ایران بویژه در صفحه گزارش همه تلاش خود را به‌کار گرفته تا به پدیده خشکسالی و تنش آبی بپردازد و کاستی‌ها و نواقص مدیریتی و تأثیرات اجتماعی و زیست محیطی آن را بررسی کند، اما لازم دیدیم تا به شکلی ویژه و با تأملی بیشتر همراه با مشاهدات ملموس میدانی، پرونده جدیدی در این زمینه باز کنیم و آنچه پیش روی شماست سومین ویژه‌نامه از این پرونده است.

 در شماره نخست که 19 تیرماه سال‌جاری با عنوان «رودخانه‌ها کجا گم می‌شوند؟» چاپ شد، به سرشاخه‌های کارون، زاینده رود و دز در «زردکوه» چهارمحال و بختیاری رفتیم و روند ذوب شدن یخچال‌ها و خشکیدن بسیاری از رودخانه‌ها و چشمه‌سارها را بررسی کردیم. در این پرونده با کیفیت پایین آب آشامیدنی و خشکیدن باغ‌های گردو و زردآلوی روستاهای «بیرگان» در حوالی زردکوه، کمبود آب شرب در فارسان و کوهرنگ و نیز تأثیر زیست محیطی اجرای پروژه‌های انتقال آب با سه تونل کوهرنگ آشنا شدیم. همچنین در همین شماره از دشت «دامنه» اصفهان هم نوشتیم که با استفاده افراطی از منابع زیرزمینی درحال فرونشست است. با رودخانه خشکیده «پلاس‌جان» تا سرچشمه رفتیم و دیدیم که چگونه با پروژه انتقال آب از «چشمه لنگان» در بالادست فریدونشهر نیز همچنان زنده نشده و به‌دلیل حفر چاه‌های متعدد و استفاده از هزاران فواره برای آبیاری تپه‌ها، قطره‌ای از پلاس جان به زاینده رود نمی‌ریزد.دومین پرونده، یازدهم شهریور با تیتر «دیگران کاشتند و ما خشکاندیم» منتشر شد. در این ویژه نامه که به استان اصفهان اختصاص داشت به هفت بلوک قید شده در طومار شیخ بهایی سر زدیم و از لنجان تا ورزنه در شرق اصفهان و حاشیه تالاب گاوخونی پیش رفتیم و پای درد دل کشاورزان نشستیم. همچنین در این شماره به حجم نابودی باغ‌های نجف آباد و خمینی شهر، رونق چال زغالی‌های منطقه و تأثیر اجتماعی آن پرداختیم. نحوه تقسیم و توزیع آب، انهار سنتی، پروسه مدرن‌سازی این شبکه باستانی و حقابه هر بلوک و نحوه استفاده و نوع کشت بر اساس طومار شیخ بهایی نیز از جمله مطالب این پرونده بود و درنهایت این بار با کارشناسان اصفهان بار دیگر به چهارمحال و بختیاری رفتیم تا از آنچه در شماره پیشین غفلت شده بود بنویسیم؛ بندهایی که به بهانه آبخیزداری در ارتفاعات زده می‌شود، بندهای سنگی که شاخه‌هایی از زاینده‌رود را به زمین‌های کشاورزی اطراف می‌کشاند، لوله‌های بی‌شماری که آب را به ارتفاعات می‌رساند تا بتوان لابه لای صخره‌ها با خاک دستی باغ و مجموعه تفریحی درست کرد و...
در این شماره تا حد توان به پدیده خشکسالی در یزد پرداخته‌ایم و این پرونده همچنان باز خواهد بود. منتظر بررسی وضعیت منابع آبی و موضوعات پیرامون آن در استان کرمان باشید.
  این پرونده باز  می‌ماند

این پرونده باز می‌ماند

  این پرونده باز  می‌ماند

این پرونده باز می‌ماند

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.