اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

مخاطبان سخنان جهانگیری

مخاطبان سخنان جهانگیری
الهه کولایی استاد دانشگاه و نماینده ادوار مجلس

مجلس شورای اسلامی و نمایندگان آن به عنوان بالاترین نهاد مردمی در کشور همواره از جایگاه ویژه‎ای برخوردار بوده‌اند. جمع نمایندگان ادوار مجلس که روز پنجشنبه میزبان آقای جهانگیری معاون اول رئیس‏ جمهوری بودند، با طرح نکات بسیار حیاتی و راهبردی از سوی ایشان همراه شدند.

 
 
 
 
در این نشست معاون اول رئیس ‎جمهوری به نکاتی در مورد کاهش سرمایه اجتماعی و تهدیدهای ناشی از آن اشاره کرد و نسبت به پیامدهای آن که به نظر می‎رسد بیش و پیش از هر چیز دستگاه اجرایی و نهادهای قدرت را هدف قرار می‎دهد، ابراز نگرانی کرد. در واقع آنان که بخش‎های قابل توجهی از قدرت اجرایی در اختیارشان است، باید مخاطب این سخنان و هشدارهای معاون اول باشند. هشدارهایی که آقای جهانگیری به درستی نسبت به پیامدهای آن و شدت افزایش بی‎اعتمادی عمومی در جامعه و ابعاد و پیامدهای آن پرداخت و در این نشست نمایندگان ادوار مجلس که نهادی را برای انتقال تجربه‎های خود برای بیان دغدغه‎های مردم به وجود آورده‎اند مخاطب قرار داده تا اهمیت فعالیت نهادهای مدنی را در همراهی با دولت در ایجاد اعتماد عمومی و بازسازی آن گوشزد کنند.
اما واقعیت این است که همه نهادهای اجرایی در همه سطوح که تحت امر ایشان قرار دارند، باید در رفتار خود گام‌های عملی و اجرایی را به منظور اعتمادسازی و کاهش شکاف میان مردم و دولت با رفتارهای خود بردارند و در صدر همه خواسته‌ها جدی بودن مبارزه با فساد، رانت و ویژه‎خواری را به نمایش بگذارند. هشدارهای معاون اول رئیس‎ جمهوری مخاطبی جز مدیران عالی کشور در همه سطوح نداشته است. چرا که مجمع نمایندگان ادوار مجلس تنها ظرفیت مناسبی را برای بیان خواسته‎ها و مطالبات مردم در خود گردآورده‏ اند ولی آنان که می‎توانند به مطالبات و خواسته‎های مردم پاسخ دهند، کسانی هستند که قدرت اجرایی و مدیریت سطوح مختلف قدرت را در اختیار دارند. بنابراین همکاران معاون اول در همه سطوح مخاطب اصلی این هشدارها و این ابراز نگرانی‎ها بودند. البته که این نشست فرصتی بود برای یادآوری مسئولیت خطیر ایشان و همکاران‎شان تا هرچه زودتر و سریع‌تر با راهکارهای عملی و اجرایی و گاه حتی ضربتی در مسیر بازسازی اعتماد عمومی و حفظ سرمایه اجتماعی گام ‏های لازم را بردارند. مردم فرافکنی را تحمل نخواهند کرد. آنها انتظار دارند کسانی که قدرت اجرایی را در اختیار دارند، وظایف خود را به گونه‎ای قابل قبول و براساس مسئولیت‎ها و میزان قدرتی که در اختیار دارند به درستی به انجام برسانند و در این مسیر نسبت به بازسازی و تحکیم سرمایه اجتماعی و ایجاد اعتماد عمومی اهتمام داشته باشند.
نکته مهم دیگری که باید از میان سخنان آقای جهانگیری مورد توجه قرار دهیم، طرح بحث گفت‌وگوی ملی است. هرچند ایشان نهادهای مدنی، شخصیت‏ ها و سرمایه‌های نمادین را حلقه‎هایی دانستند که می ‏توانند در تقویت سرمایه اجتماعی و شکل‌گیری گفت‌وگوی ملی کمک کنند اما لازم است یادآور شویم که اجرایی شدن این خواسته از وظایف دولت است. ما همواره نیازمند ساختارمند شدن این روابط در جامعه هستیم. اینکه بین افراد جلسات گفت‌وگو برگزار شود تا در مواقع بروز بحران و یا حتی احساس وقوع بحران چنین نشست‏ ها و گفت‌وگوهایی صورت بگیرد، به تنهایی کفایت نمی‎کند. ما نیازمند زمینه‎ها و نهادهای لازم برای شکل‌گیری این گفت‌وگوها و این نوع تعامل میان جریان‏ ها و گروه‎های اجتماعی هستیم. احزاب و نهادهای سیاسی از یکسو و نهادهای مدنی از سوی دیگر که در سخنان معاون اول رئیس جمهوری هم به آن اشاره شد، ظرفیت‎های بسیار مناسبی را برای این نوع ارتباطات اجتماعی فراهم می‎کنند. معنی آن این است که نهادینه ساختن این روابط وظیفه دولت است تا به طور جدی به آن اهتمام بورزد و وزارت کشور در این زمینه باید تقویت نهادهای سیاسی و مدنی را به عنوان یک اولویت بیش از پیش مورد توجه قرار دهد.
کپی