چرا روحانی باید به نیویورک برود

سیاسی /
شناسه خبر: 412088

نشست شورای امنیت سازمان ملل که قرار است هفته آینده «چهارم مهر » به ریاست دونالد ترامپ برگزار شود، از هم اکنون بحث ناظران را برانگیخته است که آیا ایران باید در این نشست حضور یابد یا خیر؟

برخی کارشناسان معتقدند ایران باید در این نشست حضور یابد و برخی دیگر معتقدند که ایران باید در واکنش به اقدامات سلطه جویانه آمریکا به این نشست نرود. در این بین برخی حضور روحانی و برخی حضور ظریف را ترجیح می دهند و عده ای هم معتقدند هم ظریف و هم روحانی باید تیم سطح بالای ایران را تشکیل دهند. نکته جالب این که برخی گزارش ها حاکی است آمریکایی ها از ترس منزوی شدن در این نشست، دستور جلسه را به تازگی از موضوع ایران به موضوع کلی تر منع اشاعه گسترش داده اند.

تغییر دستور جلسه ضدایرانی شورای امنیت

هفته گذشته روزنامه نیویورک تایمز گزارش داده بود که دولت آمریکا قصد دارد دستور جلسه ضدایرانی شورای امنیت را تغییر دهد تا از سوء استفاده ایران جلوگیری کند. این روزنامه دلیل این اقدام را هشدار دستیاران ترامپ و متحدان اروپایی آمریکا دانسته بود که معتقدند ایران ممکن است از این جلسه برای پررنگ کردن اختلافات میان کشورهای غربی بر سر برنامه هسته‌ای ایران استفاده کند. این روزنامه تصریح کرده بود که از نظر جان بولتون، اختصاص دادن دستور این جلسه به طور خاص برای ایران، به معنای ایجاد یک تریبون ایرانی و روسیه علیه آمریکاست.

پیش بینی تحلیلگر آمریکایی از منزوی شدن دولت ترامپ در نشست

دراین باره رایان کاستلو یک تحلیل گر سیاسی آمریکایی می گوید که دولت ترامپ با وجود ریاست شورای امنیت، می داند به دلیل مخالفت با برجام، در شورای امنیت منزوی است و به همین دلیل دستور جلسه چهارم مهرماه این شورا را از ایران به مسائل دیگر تغییر داده است.

به گزارش ایرنا عضو شورای ملی ایرانیان آمریکا ادامه داد: علاوه بر این، اگر ایران یک نماینده در این جلسه داشته باشد، این فرصت را خواهد داشت که نقطه نظر خود را درباره اقدام خلاف واشنگتن مطرح کند.

حضور ظریف در نشست شورای امنیت

در عین حال درباره این که چه کسی به نمایندگی از ایران در این جلسه شرکت کند، بحث هایی در گرفته است. رضا نصری حقوق دان بین الملل این موضوع را یک فرصت استثنایی دانسته و می گوید: با توجه به اهمیت رسانه ای این نشست بهترین نماینده از سوی ایران برای حضور در این جلسه ظریف است.

رضا نصری همچنین معتقد است شرکت نکردن در جلسه صرفاً یک اقدام نمادین خواهد بود و اقدامات نمادین هم همیشه دست خوش تفاسیر رسانه‌ها هستند و مخاطب پیام دلخواه ما را الزاماً از آن‌ استنباط نخواهد کرد، اما با حضور در جلسه مدیریت و کنترل پیام در دست خود ایران خواهد بود.

جاوید قربان‌اوغلی مدیرکل پیشین وزارت امور خارجه هم مانند رضا نصری بر این نظر است که حضور وزیر امور خارجه در نشست احتمالی شورای امنیت ضروری و کافی است زیرا تسلط ظریف به زبان انگلیسی و قدرت استدلال وی موجب تغییر فضا می‌شود و می‌تواند مصداق «عدو شود سبب خیر» باشد.

جلسه شورای امنیت جلسه استیضاح ترامپ

در مقابل مجید انصاری تأکید دارد که گزینه اصلی در این نشست باید رئیس جمهور باشد، اما اگر به هر دلیلی و به منظور حفظ مصلحت این کار را نکرد، حضور آقای دکتر ظریف و همراهانش ضروری‌است؛ اما ترجیح این است که خود آقای روحانی در این جلسه شرکت کنند. وی افزود: باید جلسه شورای امنیت را به جلسه استیضاح آقای ترامپ تبدیل کنیم. در یک دیدگاه دیگر فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی معتقد است که در این نشست روحانی و ظریف هر دو باید حضور پیدا کنند.


فریدون مجلسی/ حق حضور ایران، یک امتیاز است

فریدون مجلسی یک کارشناس دیگر مسائل بین المللی هم درباره اصل حضور ایران در این نشست به جماران گفت: شرکت ایران در جلسه آینده شورای امنیت، یک امتیاز است که به ایران داده شده و ایران باید از این امتیاز استفاده کند و بتواند پاسخ گوی مطالبی باشد که در آن جا مطرح می شود، نه از این که غایب بوده و از این غیبت ضرر ببیند.

وی افزود: اما درباره این که آیا حتماً باید رئیس‌جمهور ایران در این جلسه شرکت کند، پاسخ منفی است. زیرا دلیلی ندارد حالا که ریاست جلسه بر عهده رئیس جمهور آمریکاست، حتماً رئیس‌جمهور ایران در این جلسه شرکت کند. به نظر می‌رسد مناسب‌ترین فردی که باید در این جلسه شرکت کند، آقای محمدجواد ظریف به عنوان وزیر امور خارجه ایران است؛ به دلیل این که وی کارشناس بوده و به خوبی از عهده پاسخ گویی به ادعاهای احتمالی برمی‌آید./ 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.