مداحان نظر می‌دهند

ورود به سیاست آری یا نه

سیاسی /
شناسه خبر: 411982

«مداح» عنوانی که اگرچه همواره در کنار مراسم‌ مذهبی و بخصوص ایام سوگواری امام حسین(ع) حضور داشته‌اند، اما حالا نقش‌آفرینی آنها به گونه‌ای است که برخی هشدار می‌دهند مداح‌ها جایگزین روحانیت شده‌اند

 ورود آنها به عرصه‌های سیاسی و برخی استفاده‌های جناحی از تریبون‌های مذهبی از سوی بعضی از مداح‌ها هم مورد انتقادهای زیادی واقع شده است. با این حال این سؤال همچنان وجود دارد که مداح‌ها باید در مراسم و برنامه‌های خود ورودی به عرصه سیاست داشته باشند یا خیر. خبرآنلاین نظر چند نفر از خود مداحان را در این خصوص پرسیده است. حاج منصور ارضی و سعید حدادیان از مشهورترین مداحان کشور اعتقاد دارند که حتماً باید به سیاست ورود داشت. در مقابل حسین هوشیار و نریمان پناهی نظر متفاوتی دارند و می‌گویند که منبر امام حسین محل تسویه حساب سیاسی نیست.
 
   منصور ارضی: سیاست ما عین مداحی ماست
منصور ارضی، از مشهور‌ترین مداحان تهران معتقد است که سیاست ما عین مداحی ماست امام می‌فرماید، مدرس هم می‌گوید سیاست ما عین دیانت ماست. دین ما چیست به ما بگویید. دین ما عاشورای ماست. سیاست عین عاشوراست. یعنی همه حرکت‌های امام حسین(ع) سیاسی بوده اما سیاسی کاری نبوده است. چه مرضی افتاده در این افراد که مدام می‌گویند چرا مداح‌ها این طور می‌کنند. وی افزود: نوکر امام حسین باید در صحنه باشد، از همه اتفاقات جامعه درس بگیرد، سخن بگوید و مردم را آگاه کند چه از زبان ابی عبدالله و چه از زبان امروز. مداح باید ظلم‌ها را بگوید. دزدی‌ها را بگوید. اینکه فقط بگوییم به امام حسین ظلم شده و ظلم را محدود کنیم به آن زمان، این هیچ فایده‌ای ندارد. تمام مداحان باید این حرکت را شروع کنند. تحول در نوکری اهل بیت لازم است...
 
   سعید حدادیان: در سیاست من صاحبنظرم یا علی پروین؟
سعید حدادیان هم معتقد است که حتماً باید مداحان به عرصه سیاست هم وارد شوند. او افزود: در کدام انتخابات دیدید که نظرات ورزشکارها یا بازیگران را نپرسند؟ با همه قشرهای مختلف مصاحبه می‌کنند و نظرشان را می‌گیرند، همیشه از آقای پروین پرسیده شده شما به چه کسی رأی می‌دهی؟ اما به سعید حدادیان و مداحان که می‌رسد، همه صدایشان درمی‌آید، تازه من سیاسی‌تر باید باشم یا آقای پروین؟ من در عرصه سیاسی کشور صاحبنظر هستم یا آقای پروین و قلعه‌نویی؟ حدادیان ادامه داد: من به نمایندگی از مداحان می‌گویم که ما در تمام جاهایی که خطر جدی کلیت جامعه را تهدید کند، وارد عمل می‌شویم و این را هم امام راحل دستور داده‌اند که انجام دهیم، مثلاً بنده به عنوان یک مداح طبق فرموده مقام معظم رهبری باید از دولت حمایت کنم و می‌کنم اما آنهایی که با دولت مخالفت می‌کنند و دلیل مخالفت‌شان هم مشخص است، به ما می‌گویند چرا وارد عرصه سیاست می‌شوید و از دولت حمایت می‌کنید؟
   حسین هوشیار : منبر امام حسین(ع) محل تسویه ‌حساب‌ها نیست
حسین هوشیار اما معتقد است که  منبر امام حسین (ع) محل تسویه‌حساب‌ها نیست. همان‌طور که منبر، امانت است، گوش مستمع هم امانت است. باید امانتدار خوبی باشیم. امانتی که ممکن است، فردا دست ما نباشد. وی ادامه داد: معتقدم، فریاد حق‌طلبی افتخار یک مداح است. همان‌طور که افتخار می‌کنیم، منبر در زمان رژیم گذشته سیاسی بود، افتخار می‌کنیم که روح حماسه و ظلم‌ستیزی هم در آن بود.
 
    حسن خلج: نباید وارد بازی‌های سیاسی بشویم
حسن خلج، دیگر مداح اهل بیت هم گفت: متأسفانه برخی از مداحان به جای پرداختن به مباحث مذهبی و انجام وظایف یک مرثیه‌خوان به جناح‌های سیاسی متمایل می‌شوند و به همین دلیل معنویت از مجالس‌شان رخت برمی‌بندد. یک مداح باید تنها به ذکر مصیبت بپردازد و از ولی‌فقیه پیروی و تبعیت کند و مراقب باشد وارد بازی‌های سیاسی نشود. وی افزود: یک مداح باید مردم را با معارف اهل بیت آشنا کند و آنها را به پشتیبانی از ولایت فقیه رهنمون باشد نه اینکه سعی در بسط و القای سلیقه سیاسی خود داشته باشد.
    نریمان پناهی: وظیفه مداح، ورود به سیاست نیست
 
نریمان پناهی، از مداحان کشور هم معتقد است: ورود مداحان به عرصه سیاسی اشتباه است؛ خدا به همه عقل داده و فهم و شعور داده و انسان باید از عقلش استفاده کند؛ نباید در جلسات مداحی به هم نان قرض بدهند که به فلانی رأی بدهید و به فلانی رأی ندهید. وی افزود: تو روضه خوان هستی، وظیفه تو این است بروی بالای منبر روضه را بخوانی و حق نداری به این نمره بدهی و به آن ندهی و به کسی مثبت بدهی و به دیگری منفی؛ تو روضه خوان هستی، روضه‌ات را بخوان دعایت را بکن و برو دنبال کار و زندگی‌ات؛ وظیفه تو نیست بی احترامی کنی و وارد سیاست شوی. این مداح اهل بیت ادامه داد: متأسفانه برخی مداحان در زیارت عاشورای خود زیارت را قطع می‌کنند و حرف سیاسی می‌زنند در حالی که با این کار زیارت‌شان را باطل می‌کنند. کجا گفته شده یا نوشته شده که وسط زیارت عاشورا می‌توان حرف زد و آن هم سیاسی؟! تو حق نداری در بین زیارت عاشورا بحث سیاسی کنی، خیلی بد و زشت است در محضر امام حسین زیارت را قطع کنی و حرف را مرتب عوض کنی و این بی ادبی به ساحت حجت خداست.
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.