اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹

تحریم‌ها باعث بالا رفتن هزینه پروازها و کاهش مسافران شده

تحریم‌ها باعث بالا رفتن هزینه پروازها و کاهش مسافران شده

معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی با اشاره به پرداخت یارانه سوخت ایرلاین‌های داخلی، گفت:هم اکنون ۳۱۰ فروند هواپیما در کشور با متوسط عمر ۲۴ وجود دارد که ۱۵۰ فروند (۴۸.۳ درصد) آن فعال است/ 50 درصد هزینه‌های ایرلاین‌های داخلی هزینه های ارزی است، برخی می گویند بالا رفتن نرخ ارز ربطی به سوخت هواپیماها ندارد این موضوع صحت ندارد

ایران آنلاین /  مرتضی دهقان  اظهار کرد: 50 درصد گردشگران در دنیا از طریق حمل و نقل هوایی جابجا می شود، باید در کشور با گسترش این صنعت در کشور سهم حمل و نقل هوایی را در صنعت گردشگری توسعه بدهیم، شرایطی که در حوزه تحریم‌ها  به کشور اعمال شده باعث بالا رفتن هزینه ها و کاهش مسافر شده که امیدواریم با حل این مشکلات روند رو به رشدی را شاهد باشیم.

وی با یادآوری این‌که 34 درصد هزینه های خطوط هوایی در جهان صرف تامین سوخت می شود، افزود: در ایران این هزینه 19 درصد است چراکه ما به خطوط هوایی برای تامین سوخت سوبسید می دهیم، 50 درصد هزینه‌های ایرلاین‌های داخلی هزینه های ارزی است، برخی می گویند بالا رفتن نرخ ارز ربطی به سوخت هواپیماها ندارد این موضوع صحت ندارد.

دهقان افزود: تحریم های جدید و محدودیت های پیش روی نیاز به همت و تلاشی مضاعف  دارد تا بتوانیم اهداف غیر انسانی را خنثی کنیم.

معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به آزادسازی بلیت هواپیما، اظهار کرد: حدود 70 درصد بلیت های کشور تابع مقررات ابطال و تغییر و حدود 30 درصد چارتری است، بسیاری از سایت هایی که هواپیمای چارتری ارائه می دادند به سازمان تعزیرات حکومتی معرفی شده‌اند و آمادگی داریم در این حوزه با معاونت گردشگری همکاری داشته باشیم.

دهقان با اشاره به اینکه باشد حضور و نظارت دستگاه های نظارتی در این بخش پررنگ باشد افزود: تاکنون نگاه ها به صنعت حمل ونقل هوایی غیرتوسعه ای بوده است که این امر آفت این صنعت به شمار می رود و باید سیاست‌های کلان صنعت به سیاست های توسعه ای تغییر یابد.

وی گفت: شرایط تحمیلی تحریم بر صنعت باعث شده فشارهای زیادی به شرکت جهت تامین ناوگان و قطعات وارد شود و افزایش هزینه های عمومی در ماه های اخیر نیز باعث شد که سفرهای هوایی کاهش یابد.

به گفته دهقان، هم اکنون 310 فروند هواپیما در کشور با متوسط عمر 24 وجود دارد که 150 فروند (48.3 درصد) آن فعال است و 50 درصد هزینه های حمل و نقل هوایی ارزی است.

کپی