اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹

برانکو: خیلی نزدیک بود سرمربی کرواسی شوم/ منتظر پایان محرومیت پرسپولیس در زمستان هستیم

برانکو:  خیلی نزدیک بود سرمربی کرواسی شوم/ منتظر پایان محرومیت پرسپولیس در زمستان هستیم

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس درباره شرایط خود در این تیم، قهرمانی کرواسی و همچنین حضور محرمی در دیناموزاگرب به صحبت پرداخت.

ایران آنلاین / مربیان کروات زیادی هستند که در خارج از این کشور به شغل مربیگری می پردازند،  ولی کمتر کسی پیدا می‌شود که ۴۰ میلیون هوادار داشته باشد. برانکو ایوانکوویچ، قطعا شایسته عنوان این است که او را از بهترین مربیان کروات دانست که در حال‌ حاضر  در معروف‌ترین تیم فوتبال ایران با ۴۰ میلیون هوادار یعنی پرسپولیس فعالیت می‌کند.

ایوانکوویچ در چین و امارات نیز فعالیت کرده است و دستیار میروسلاو بلاژویچ در تیم‌ ‌ملی فوتبال کرواسی در سال ۱۹۹۸ بود که با این تیم به عنوان سومی جام جهانی رسید. او بعدها هدایت تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران را نیز بر عهده گرفت.

گفت‌وگوی برانکو ایوانکوویچ با رسانه کشورش را در زیر می خوانید:

* شما دو بار به عنوان  بهترین مربی لیگ ایران انتخاب شده اید، آیا با پرسپولیس می توانید به افتخارات بیشتری دست یابید؟

من در حال‌ حاضر چهارمین فصل حضورم را در تیم فوتبال پرسپولیس سپری می‌کنم. فصل اولی که به این تیم آمدم، فکر می‌کنم که جایگاه این تیم در رده هشتم یا نهم جدول رده‌بندی بود. من در پنج بازی پایانی تیم را نجات دادم. در فصل بعد نیز با تیم قهرمان هم امتیاز بودیم و در بازی‌های رو در رو عملکرد بهتری داشتیم، ولی قانونی وجود داشت که باعث شد تیم قهرمان با تفاضل گل بهتر قهرمان شود. در دو سال بعد ما به قهرمانی در لیگ ایران دست یافتیم، آن هم قهرمانی‌های قاطع که بیش از ۱۰ امتیاز با تیم دوم فاصله داشتیم. در این فصل ما با مشکلاتی روبرو بودیم، چون با جریمه فیفا روبرو شدیم. در دو پنجره نقل‌ و انتقالاتی نیز ما نتوانستیم تیم را تقویت کنیم و بازیکنی را به خدمت بگیریم و منتظر هستیم تا در زمستان محرومیت‌مان به پایان برسد. علاوه بر این ما سه بازیکن اصلی خودمان را هم از دست دادیم. با این حال شروع خوبی داشتیم. این برای خودم نیز چالش است که ببینم چقدر می‌توانم تیم را در شرایط خوب جلو ببرم و سال به سال بتوانم تیم را موفق کنم. من به کارم در این جا افتخار می‌کنم  و تا زمانی هم امکان داشته باشد، ادامه‌ خواهم داد. من احتمالا مربی هستیم که بیشترین بازی را در کنار ۱۰۰ هزار هوادار انجام داده است. فوتبال در ایران بسیار هوادار دارد. در کل از نتایجی هم که در دوران مربیگری‌ام به دست آورده‌ام خوشحال هستم. من نمی دانم مربی دیگری در کرواسی باشد که مثل من در سه کشور مختلف قهرمان شده است.

* بلاژویچ خیلی احساس غرور کرد که تیم‌ ‌ملی کرواسی رکورد او را زد و به عنوان نایب قهرمانی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه رسید، نظر شما راجع‌ به آن چیست؟

من بی اندازه خوشحال هستم و نمی‌توانم آن را توصیف کنم که این افتخار تا چه اندازه برای همه ما مهم بود. این یک افتخار بسیار بزرگی بود که تیم‌ ‌ملی فوتبال کرواسی به آن دست یافت. من یک چیز جزئی را به شما می‌گویم بعد از بازی با آرژانتین  من سه پیشنهاد از تیم‌های مختلف داشتم تا هدایت آنها را بر عهده بگیرم. نیاز نیست که بگویم چقدر این قهرمانی برای کشوری که بازیکنان با استعداد زیادی دارد اهمیت دارد. ما در جام جهانی فرانسه مسیر خیلی سختی پیش رو داشتیم. با آلمان و در ادامه‌ با تیم‌ ‌ملی فوتبال فرانسه بازی کردیم،  ولی واقعا این یک معجزه بود که بعد از ۲۰ سال تیم به چنین موفقیتی نائل شود. شاید همه دالیچ و بازیکنان را ببینند،  ولی نباید تیمی که پشت سر آن بود را فراموش کرد. وقتی می گوییم تیم یعنی یک مجموعه که حامی تیم هستند.

*شما تجربه زیادی در زمینه مربیگری داشتید و افتخارات زیادی داشتید چرا هیچوقت سرمربی تیم ملی نشدید؟

من هیچوقت در زمینه مربیگری لابی نکردم. من و دالیچ به خاطر دانش و فداکاری در مربیگری به این جایگاه رسیدیم. زمانی که بیلیچ در تیم ملی کرواسی بود خیلی نزدیک بود تا سرمربی شوم ولی می خواستم در ایران و در محیط باشگاهی کار کنم. در مجموع بیشتر وقتی آزاد بودم پیشنهادی به دستم نرسید و وقتی در تیمی فعالیت می کردم این فرصت ایجاد می شد.

* آیا شما صادق محرمی را به دیناموزاگرب توصیه کرده‌اید که به این تیم ملحق شود؟

بله. همین طور است. من توصیه‌هایی کردم، ولی او یک بازیکن مدرن و خوب است. البته باید بهتر از این‌ها شود. هیچ کدام از ما بی عیب و ایراد نیستیم. او نیز باید به پیشرفت و بهتر شدن فکر کند. محرمی باید مشکل زبان را در کرواسی حل کند و از نظر ذهنی قوی شود. به‌ هر حال او وارد یک محیط جدید شده است. او بازیکن  سریع و جنگنده‌ای است و می‌تواند در تیم‌های بزرگی پا به توپ شود.

 

کپی