اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹

دریاچه شگفت‌انگیز ارومیه باعث تعجب فضانورد روس شد

دریاچه شگفت‌انگیز ارومیه باعث تعجب فضانورد روس شد

چند روزی است عکسی از دریاچه ارومیه در پیام‌رسان‌های مختلف دنیای مجازی در ایران دست به دست می‌شود که عکاس آن یکی از سرنشینان ایستگاه فضایی بین‌المللی است.

ایران آنلاین / عکاس این تصویر زیبا فضانورد با تجربه‌ای به اسم «آنتوان اشکاپلروف» (Shkaplerov Anton) است که این عکس را در آخرین ماموریتش در ایستگاه فضایی بین‌المللی گرفته است.

این سرهنگ 46 ساله نیروی هوایی روسیه، متولد شهر سواستوپل منطقه کریمه در سال 2003 به جرگه فضانوردان سازمان فضایی روسیه پیوست و بعد از حدود 8 سال آموزش و تمرین در 14 نوامبر 2011 به همراه هموطنش «آناتولی ایوانیشین»(Ivanishin Anatoli) و فضانورد ناسا «دانیل بوربانک» (Burbank Danie) و با ناو سایوز تی.ام.آ-22 (Soyuz TMA-22) به فضا پرتاب شد. این سفر 165 روز طول کشید و نام  اشکاپلروف را به عنوان یکصد و یازدهمین کیهان‌نورد روس و پانصد و بیست و چهارمین فضانورد جهان به ثبت رساند.  

این فضانورد روس در کنار عکسی که از دریاچه ارومیه در اینستاگرامش گذاشته، نوشته است: امروز می‌خواهم به شما یک دریاچه زیبا و استثنایی ایران به نام «ارومیه» را نشان دهم. این دریاچه عمیق نمکی است. در زمان‌های قدیم چون بلورهای نمکین و براق از آب بیرون می‌زد، به آن «چچشت» می‌گفتند که به معنای براق و سفید بود. به دلیل اینکه ما این دریاچه را در مدار می‌بینیم، فقط اطرافش سفید دیده می‌شود، اما وسط آن که عمیق‌تر است، سبز دیده می‌شود. از سال 2008 نیز به دلیل اینکه جاده‌ای آن را دو قسمت کرده و آب نمی‌تواند به طور طبیعی جریان داشته باشد، دو رنگ شده است./ ایسنا

کپی