اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

روسیه بزرگترین مانور نظامی خود پس از فروپاشی شوروی را برگزار می کند

روسیه بزرگترین مانور نظامی خود پس از فروپاشی شوروی را برگزار می کند

وزارت دفاع روسیه از برگزاری بزرگترین رزمایش نظامی مشترک این کشور با همکاری چین و مغولستان از زمان فروپاشی شوروی خبر داد و اعلام کرد، این مانور ماه آینده میلادی در سیبری برگزار می شود.

ایران آنلاین / بنا بر گزارش شبکه «سی‌ان‌ان»، طبق بیانیه‌هایی که وزارتخانه‌های دفاع روسیه و چین منتشر کرده‌اند، انتظار می‌رود هزاران نفر از نیرو‌های چین و مغولستان در این مجموعه رزمایش‌های نظامی با عنوان «وستوک-۲۰۱۸» که در منطقه سیبری برگزار می‌شود، شرکت کنند.

«سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه که فرمانده کل نیرو‌های مسلح روسیه است، در بیانیه‌ای تاکید کرد: «این رزمایش، چه به لحاظ منطقه‌ای که قرار است در آن برگزار شود و چه به لحاظ تعداد نیرو‌های نظامی که در آن شرکت می‌کنند، بی‌سابقه است».

وزیر دفاع روسیه همچین گفت، «این رزمایش بزرگترین رویداد نظامی از زمان برگزاری مانور‌های «زاپاد-۸۱» است» که طبق اسناد سیا حدود ۱۵۰ هزار نظامی در آن شرکت کرده بودند. این مانور در سال ۱۹۸۱ میلادی در دوره شوروی سابق برگزار شده بود.

رزمایش «وستوک ۲۰۱۴» که چهار سال پیش از این برگزار شده بود، نیز به لحاظ تعداد نیرو‌ها و تجهیزات شرکت‌کننده در آن بسیار بزرگ بود، اما وزارت دفاع روسیه اعلام کرده که رزمایش‌های نظامی امسال بسیار بزرگتر از گذشته خواهد بود.

در رزمایش سال ۲۰۱۴، تعداد ۱۵۵ هزار نیروی نظامی، ۸ هزار تجهیزات نظامی، بیش از ۶۰۰ هواپیما و ۸۰ ناو و قایق نظامی شرکت کرده بودند.

وزارت دفاع چین گفته است، مشارکت چین در این مانور‌های نظامی با ۳۲۰۰ نیرو، ۹۰۰ قبضه سلاح و ۴۰ هواپیما و بالگرد نظامی انجام خواهد گرفت که از تاریخ ۱۱ تا ۱۵ سپتامبر (۲۰ تا ۲۴ شهریور) در منطقه آموزشی «تسوگل» روسیه نزدیک مرز‌های چین و روسیه با مغولستان مستقر خواهند شد.

این رزمایش نظامی بزرگ همزمان با اجلاس اقتصادی شرق در «ولادیوستوک» روسیه برگزار می‌شود و «شی جین‌پینگ» رئیس‌جمهور چین نیز قرار است در این اجلاس به میزبانی «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه شرکت کند.

وزیر دفاع روسیه به منظور انجام تدارکات لازم برای برگزاری این مانور بزرگ، روز گذشته فرمانی را صادر کرد که طبق آن نیرو‌های بخش شرقی ارتش روسیه به حالت آماده‌باش کامل درآمدند./ فارس

کپی