اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

تائید رسمی شرکت طالبان در نشست صلح افغانستان از سوی وزیر خارجه روسیه

تائید رسمی شرکت طالبان در نشست صلح افغانستان از سوی وزیر خارجه روسیه

«سرگئی لاوروف»، وزیر خارجه روسیه امروز سه‌شنبه تأکید کرد، گروه طالبان قصد دارد در مذاکرات مربوط به افغانستان که قرار است ۴ سپتامبر در مسکو برگزار شود شرکت کند.

ایران آنلاین / ضمیر کابلوف، نماینده ویژه پوتین در امور افغانستان نیز روز دوشنبه از دعوت روسیه از طالبان خبر داده و گفته بود، روسیه انتظار دارد طالبان در مذاکرات افغانستان که قرار است در 4 سپتامبر در مسکو برگزاری شود حضور داشته باشند.

پیشتر روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده بود طالبان افغانستان دعوت روسیه برای حضور در این نشست صلح را پذیرفته است. لاوروف هم امروز با بیان این مطلب که گروه طالبان قصد دارد در مذاکرات مربوط به افغانستان که قرار است ۴ سپتامبر در مسکو برگزار شود شرکت کند، مهر تائید خود را بر این خبر زد. 

وال‌استریت‌ژونال با اشاره به اینکه طالبان اخیراً با آمریکا هم تعاملاتی داشته تصمیم جدید این گروه را گامی در جهت موازنه روابطش با مسکو و واشنگتن تعبیر کرده بود. 

کابلوف در پاسخ به این سوال که آیا نمایندگان طالبان در مذاکرات شرکت می‌کنند،‌ افزود: ما آنها را به این نشست دعوت کرده و همچنین آنها را تشویق کردیم که در این نشست حضور داشته باشند.

به نوشته اسپوتینک، همچنین وی گفت: موضوعات این نشست تنها مربوط به آتش‌بس نخواهد بود و ما بدنبال یک فرآیند پایدار در رابطه با آشتی ملی و صلح در افغانستان خواهیم بود. / فارس

کپی