اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹
سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت:

اشتغال فراگیر روستایی خیلی مهم است

اشتغال فراگیر روستایی خیلی مهم است

انوشیروان محسنی‌بندپی، سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در این میان، اشتغال فراگیر روستایی برای ما خیلی مهم است. در برنامه‌ریزی‌های وزارتخانه نیز این بخش بسیار مورد توجه قرار گرفته است و صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر یکی از بازوهای مهم ما در این بخش محسوب می‌شود.

ایران آنلاین / انوشیروان محسنی‌بندپی در در جلسه اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی که در صندوق اجتماعی کشاورزان ، روستاییان و عشایر برگزار شد ، با اشاره به مسائل پیش‌روی در سال ۹۷ گفت: مشکلاتی مانند اشتغال پایدار که در مقابل ما قرار دارد که لزوم همکاری کمیسیون اجتماعی مجلس و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را بیشتر می‌کند.

وی ادامه داد: من خودم نماینده بودم و می‌دانم وقتی یک بنگاه اقتصادی در منطقه‌ای تعطیل و یا دچار رکود می‌شود، بیشترین فشار به نمایندگان منطقه وارد می‌شود. بنابراین همه در کنار هم باید تلاش کنیم تا تحریم‌ها نتواند باعث بوجود آمدن مشکلات بیکاری جوانان کشور شود.

محسنی‌بندپی تاکید کرد: در این میان، اشتغال فراگیر روستایی برای ما خیلی مهم است. در برنامه‌ریزی‌های وزارتخانه نیز این بخش بسیار مورد توجه قرار گرفته است و صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر یکی از بازوهای مهم ما در این بخش محسوب می‌شود.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از زمینه‌های همکاری دولت و مجلس گفت و اضافه کرد: مجلس نقش حمایتی و هدایتی دارد، چون دستگاه‌های اجرایی خالی از انحراف و مشکل نیستند. کمک‌های راهبردی و فکری مجلس نیز بسیار موثر است. زیرا نمایندگان مجلس بیشتر از دستگاه‌های اجرایی به مشکلات مردم واقف هستند و نقش مکملی‌شان هم در پیشبرد برنامه‌های وزارتخانه موثر است.

وی در پایان با ارائه برخی آمارهای مربوط به گروه‌های آسیب‌پذیر جامعه خاطرنشان کرد: از ۷۶۰ هزار خانوار پشت نوبتی که در سامانه نام‌شان ثبت شده است، تا پایان مرداد، ۱۶۰هزار خانوار در مجموع، تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی درآمده‌اند و امیدوار هستیم که مابقی نیز تا پایان آبان‌ماه تحت حمایت قرار گیرند.

سلمان خدادادی، رییس کمیسیون اجتماعی مجلس نیز در این جلسه گفت:  باید کاری کنیم تا این صندوق دچار مشکلات دیگر صندوق‌های بیمه‌ای نشود. مجلس، بخصوص کمیسیون اجتماعی در کنار صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر حضور دارد تا بتوانیم با کمک یکدیگر، مشکلات بوجود آمده را برطرف کنیم.

به گزارش روابط عمومی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر، محمدرضا واعظ مهدوی، مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر  نیز در گزارش خود به نمایندگان کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: امیدوارم این جلسه باعث همسویی و هماهنگی بیشتر شود تا بتوانیم خدمت بیشتری به روستائیان و عشایر کشور ارائه دهیم.

وی بااشاره به نابرابری‌های شهر و روستا  تصریح کرد: روستاییان ۵۰ درصد شهری‌ها درآمد دارند و متاسفانه نه تنها بین روستائیان و شهرنشینان فاصله وجود دارد، بین خود روستائیان هم نابرابری وجود دارد. در جدول درآمدها، بین درآمد اولین روستا و آخرین روستا، ۳۵۰ درصد اختلاف وجود دارد.

وی افزود: کل پرسنل صندوق کمتر از سیصدنفر است و عمده کارهای ما از طریق برون‌سپاری و کارگزاری‌ها صورت می‌گیرد که نزدیک به دوهزار کارگزاری در سطح کشور وجود دارد.مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی روستایی در پایان ابراز امیدواری کرد با کمک وزارتخانه و مجلس و تامین بودجه‌های کافی، بتوانیم تعداد بیشتری از کشاورزان، روستائیان و عشایر را بیمه کنیم تا از حداقل خدمات حمایتی و بیمه‌ای بهره‌مند شوند./ ایسنا

کپی