اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

تایوان: رقابت پولی را با چین ادامه نمی دهیم

تایوان: رقابت پولی را با چین ادامه نمی دهیم

همزمان با اعمال فشار چین بر کشورها برای پایان دادن به روابط دیپلماتیکشان با تایوان، روابط این جزیره با السالوادور رو به وخامت گذاشت و امروز (سه‌شنبه) آنها یکی دیگر از متحدان خود را به پکن واگذار کردند.

ایران آنلاین / تایوان اکنون با ۱۷ کشور در سراسر جهان دارای روابط رسمی است که بیشتر آنان کشورهای فقیر آمریکای مرکزی و اقیانوس آرام نظیر بلیز و نائورو هستند.

جوزف وو، وزیر امور خارجه تایوان در کنفرانسی خبری اظهار کرد: تمایلی نداریم که رقابت پولی را با چین ادامه دهیم.

وی افزود، از سال گذشته السالوادور پیوسته برای توسعه بنادر درخواست "حمایت مالی گسترده" کرده اما تایوان پس از ارزیابی‌ها نتوانست به این "پروژه نامناسب" کمکی کند.

این مقام تایوانی ادامه داد: فشار از سوی چین، فقط موجب مصمم‌تر شدن تایوان برای ادامه مسیرش در دموکراسی و آزادی می‌شود.

سانچز سرن، رییس جمهور السالوادور در یک سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد که دولتش روابط دیپلماتیک خود را با تایوان متوقف کرده و به جای آن روابط دیپلماتیک جدیدی را با چین برقرار کرده است.

تایوان، چین را به جذب کشورهای دوست پکن با پیشنهاد بسته‌های کمکی متهم می‌کند. چین این اتهام را تکذیب کرده و می‌گوید تایوان بخشی از چین است و حقی برای داشتن روابط دیپلماتیک رسمی با سایر کشورها ندارد.

السالوادور پنجمین کشوری است از زمان روی کار آمدن تسای اینگ ون، رییس جمهوری تایوان در سال ۲۰۱۶، روابط دیپلماتیک خود را با این جزیره قطع می‌کند. پیش از این بورکینافاسو، جمهوری دومینیکن، سائوتومه و پرنسیپ و پاناما روابط خود را با تایوان متوقف کرده‌ بودند.  / ایسنا

کپی