اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

از نور آفتاب فرار نکنید

از نور آفتاب فرار نکنید

پوکی استخوان یا استئوپروز (Osteoporosis) بیماری شایعی است که باعث ضعیف شدن استخوان ها شده و خطر شکستگی استخوان ها را افزایش می دهد. زمانی که شما دچار پوکی استخوان هستید، با افتادن های عادی و یا ضربه های معمولی و یا در مراحل شدید حتی با یک سرفه ممکن است استخوان های شما بشکند. شکستگی های مربوط به پوکی استخوان معمولا در لگن، مچ دست و ستون فقرات رخ می دهد

ایران آنلاین /   از نور آفتاب فرار می‌کنید

بزرگسالان زیر 50 سال روزانه به 400 تا 800 واحد ویتامین D و افراد 50 سال به بالا به 800 تا 1000 واحد ویتامین D در روز نیاز دارند. اگر شما به طور طبیعی ویتامین D کافی از خورشید دریافت نمی‌کنید، باید مکمل آن را مصرف کنید. در مورد نیازتان به ویتامین D با پزشک مشورت کنید و غذاهای ویتامین D دار بخورید.

 

 به اندازه کافی حرکت نمی‌کنید

 ، استخوان‌های ما زنده هستند و هر چه بیشتر از آن‌ها استفاده کنیم قوی‌تر خواهند شد؛ اما اگر آن‌ها را به کار نکشیم تقریباً نابودشان خواهیم کرد! تمرین‌هایی که با وزنه و مقاومت انجام می‌شوند، حتی پیاده‌روی ساده همگی برای سلامت استخوان‌ها مهم هستند.


بیش از حد گوشت می‌خورید
خوردن پروتئین زیاد می‌تواند باعث شود کلیه‌ها کلسیم بیشتری پالایش کنند که می‌تواند منجر به کاهش تراکم استخوان و در نتیجه پوکی استخوان شود. از طرفی برخی مطالعات نشان داده پروتئین سبب می‌شود بدن، کلسیم بیشتری جذب کند؛ بنابراین وقتی پای سلامتی در میان است درست مانند هر چیز دیگری بهترین کار این است که در مصرف گوشت حد اعتدال را رعایت کنیم.


اسنک‌های شور می‌خورید
مطالعه‌ای در ژاپن نشان داد زنان یائسه‌ای که زیاد نمک مصرف می‌کنند چهار برابر بیشتر در معرض شکستگی استخوان هستند. زیرا با پالایش سدیم توسط کلیه‌ها، کلسیم از جریان خون تخلیه می‌شود.


کاهش وزن زیاد داشته‌اید
رسیدن به وزن سالم بسیار خوب است اما کاهش وزن بسیار زیاد در عرض مدت کوتاه می‌تواند به استخوان‌ها آسیب جدی وارد کند و شاخص توده بدنی کمتر از 18.5، ریسک فاکتوری برای پوکی استخوان محسوب می‌شود. طبق مطالعه‌ای از دانشگاه هاروارد، تنها یک واحد افزایش در شاخص توده بدنی (تقریباً معادل پنج تا هشت پوند)، ریسک پوکی استخوان را به میزان 12 درصد کاهش می‌دهد.


در هوای آلوده زندگی می‌کنید
محققان بین سال‌های 2003 و 2010، اطلاعات پزشکی مربوط به 9.2 میلیون نفر در آمریکای شمالی و مرکزی را جمع آوری کردند و دریافتند حتی یک افزایش اندکی در سطح آلودگی هوا می‌تواند باعث افزایش احتمال پوکی و شکستگی استخوان در افراد سنین بالاتر شود. اگر در محیطی پُر از دود و آلودگی زندگی می‌کنید در خانه از تصفیه کننده‌ی هوا یا فیلتر هوا استفاده کنید و از ورزش کردن در هوای آزاد اجتناب کنید و وقتی کیفیت هوا بسیار پایین است از منزل خارج نشوید./سلامت نیوز


 

کپی