اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹

زیر و بم اولین آکادمی خصوصی سینما به ریاست کیانوش عیاری

زیر و بم اولین آکادمی خصوصی سینما به ریاست کیانوش عیاری

اولین آکادمی خصوصی سینما به ریاست کیانوش عیاری نخستین جوایز خود را نیمه دوم شهریور اهدا می‌کند.

ایران آنلاین /تشکیل نخستین آکادمی خصوصی سینمای ایران با ریاست کیانوش عیاری خبری بود که هفته گذشته توسط دبیر این آکادمی، کیوان کثیریان اعلام شد. این آکادمی در نظر دارد با ارزیابی تمام فیلم‌های اکران شده هر سال اعم از فیلم‌های اکران شده در گروه‌های سینمایی اصلی یا هنروتجربه برگزیدگانش را در 8 رشته شامل بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر مرد، بهترین بازیگر زن، بهترین فیلم اول، بهترین مستند و بهترین فیلم کوتاه اعلام کند.

به گزارش «ایران آنلاین »،نخستین دوره این جایزه یک ماه بعد از برگزاری جشن «حافظ»، در حالی در دهه دوم شهریور‌ماه سال 97 برگزار می‌شود که در همین ایام جشن خانه سینما و جشن انجمن منتقدان را هم در تقویم سینمای ایران داریم. کثرت جشن‌های سینمایی و تعدد جوایز موضوعی است که با دبیر این آکادمی در میان می‌گذاریم و کیوان کثیریان با تأکید بر تفاوت‎های ماهوی این جایزه می‌گوید که حتی در نبود این وجوه تمایز، تکثر در جشن‌ها و جوایز سینمایی نه تنها اشکال نیست بلکه به رونق سینما و تشویق سینماگران کمک ‌می‌کند.
دبیر آکادمی «سینما سینما» بر این باور است که در مقایسه با کشورهای دیگر جوایز سینما و تشویق اهالی سینما در کشورمان محدود است. او می‌گوید: «تشویق برای هنرمند راهگشاست و مسیر هنری او را تعیین می‌کند. افرادی دور هم جمع شده‌اند که دغدغه‌شان توجه به سینمای ارزشمند فرهنگی و البته دیدنی است؛ فیلم‌هایی که علاقه‌مندیم مسیر سینمای ایران به آن سمت برود. دیده شدن حرکت‌های خلاقانه و نو و تلاش‌های حرفه‌ای که یک مقدار با وجهه تجاری سینما فاصله گرفته است مدنظر ما در این آکادمی است.»
به‌گفته دبیر این آکادمی، طبق آیین‌نامه تدوین شده، اعضای این آکادمی متشکل از منتقدان و اهالی سینما در قضاوت‌هایشان تنها حق داوری و امتیازدهی به آثاری را دارند که در تولید آن مشارکت ندارند، همچنین ضریب و امتیاز رأی افراد در حوزه‌های مربوط به تخصص‌شان بالاتر است.
اما پشتوانه اعتبار و ارزش جایزه این آکادمی برای اهالی سینما چیست؟ کثیریان با تأکید می‌گوید که اعتبار جایزه «سینما سینما» به اسامی اعضای آکادمی و داوران آن است که بزودی اعلام خواهد شد«همیشه در ذهنم این بود که جمعی داشته باشیم که محدودیت‌های کمتری برای انتخاب بهترین‌ها داشته باشند. 10 منتقد به همراه حدود 50 نفر از اهالی سینما که همگی از معتبرترین حوزه‌های خودشان هستند و البته فیلم‌بین‌ هم هستند آثار را داوری می‌کنند»
او با اشاره به این نکته که بودجه این جایزه کاملاً از طریق بخش خصوصی تأمین و اسامی اسپانسرها هم به‌صورت شفاف اطلاع‌رسانی خواهد شد می‌گوید: «در عین سادگی و کم هزینه بودن امیدوار به اتفاقات به یادماندنی هستیم. تلاشمان این است که هر بار اتفاقات خوبی داشته باشیم که به یاد آدم‌ها بماند. اتفاق‌های خوب می‌تواند تضمین‌کننده ادامه راه باشد.»

کپی