اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹

شناسایی 2 میلیون و 600 هزار مسکن خالی در کشور

شناسایی 2 میلیون و 600 هزار مسکن خالی در کشور

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: دو میلیون و 600 هزار مسکن خالی در کشور شناسایی شده که اخذ مالیات از مالکان آنها در دستور کار قرار دارد.

ایران آنلاین / حامد مظاهری روز یکشنبه در جمع خبرنگاران در خرم آباد افزود: در این خصوص لایحه جدید به دولت تقدیم شده که در قالب آن شناسایی و جمع آوری اطلاعات این واحدها بر عهده شهرداری ها است.

وی اظهار داشت: تشخیص واحدهای خالی از ساکنان به دلیل بررسی های جزیی، کار سخت و پیچیده ای است اما با انجام آن توسط شهرداری ها، این منازل مسکونی به عنوان منابع درآمد پایدار شهری لحاظ خواهند شد.
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: مالیات اخذ شده از این واحدها توسط شهرداری ها تجمیع و در راستای تامین مسکن اقشار کم درآمد همان شهر هزینه می شود.
مظاهری گفت: بر اساس این لایحه که باید مصوبه نهایی هیات دولت را دریافت کند از تجمیع مالیات اخذ شده در بودجه دولت جلوگیری می شود.
او اضافه کرد: همچنین قانون اخذ مالیات از زمین های خالی شهری نیز که بیش از 10 سال اجرایی نشده اجرایی خواهد شد.
معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: پیش از فرایند شناسایی زمین ها و اخذ مالیات شفاف نبود، اما لایحه ای برای راهکار اجرایی این مهم تدوین و تقدیم دولت شده است.

** قراردادهای اجاره مسکن دو ساله می شود
معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص برخی قیمت های نامتعارف اجاره بهای مسکن گفت: لایحه ای با قید 2فوریت به دولت ارائه شده که هدف اصلی آن افزایش سقف قرارداد اجاره منزل از یک سال به 2 سال و تعیین عدد مشخصی برای اجاره بها است.
مظاهری بیان کرد: بر این اساس، موجرانی که واحد مسکونی خود را 2 ساله تحویل مستاجر می دهند از تخفیف های مالیات بهره مند خواهند شد.
وی افزود: این لایحه نیز در کمیسیون اصلی لوایح دولت پیش بینی و برای بررسی در هیات دولت، ارسال شده است.

/ایرنا

کپی