اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹

نفس واحدهای اعتباری استان فارس به شماره افتاد

نفس واحدهای اعتباری استان فارس به شماره افتاد

رئیس سازمان تعاون روستایی ایران گفت:«سودهای غیر متعارف پرداختی توسط واحدها اعتباری از اساس غیر شرعی و غیر اخلاقی و غیر قانونی بوده و اساسا" هرگونه ترویج پول بازی غیر مجاز ، تزریق ماهیت ربوی به فعالیتهای سالم و اصیل روستایی است.»

ایران آنلاین / با حضور شیرزاد، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در استان فارس و مخالفت جدی وی با توسعه واحدهای اعتباری ، دیگر رمقی برای واحدهای غیر مجاز باقی نمانده و مدیران شهرستانها موظف شده‌اند ضمن مشارکت در این مبارزه بی امان با واحدهای اعتباری غیر مجاز مطابق با ابلاغیه مقام عالی وزارت و دستورالعملهای بانک مرکزی با شدت با این واحدها برخورد کنند.

خروج سپرده گزاران غیر عضو ، کاهش تعداد واحدهای فعال و جمع آوری تمامی واحدهای غیرفعال ، پایین آوردن نرخ سود تا ۸ درصد و ادامه فعالیت واحدها درقالب واحدهای قرض الحسنه بمنظور کمک هزینه مصارف کود ، سم و بذر اعضای تعاونیها از مهمترین رئوس سیاستهای راهبردی مطرح شده توسط دکتر شیرزاد در جمع مدیران تعاون روستایی ۲۹ شهرستان استان بود.

حسین شیرزاد افزود: « متأسفانه جریانات مشکوکی پشت پرده فعالیت این واحدهای غیر مجاز اعتباری لانه و رخنه کرده‌اند که نهادهای امنیتی تحرکات آنها را به دقت رصد نموده و زیرنظر دارند. تفکرات مسموم منبعث از این جریانات انحرافی ، فضای تولید در مناطق روستایی کشور را آلوده و حداقل یک و نیم میلیون نفر از جامعه مولدین بخش کشاورزی را متأثر از عملیات نامشروع مالی پولی خویش نموده‌اند.

خاطرنشان می‌سازد : استان فارس در تاریخ ۹۶/۱۲/۲۹ دارای۶۴ واحد اعتباری فعال و۳۸ غیر فعال بوده که هم اکنون تعداد واحدهای فعال ۵۰ مورد و غیرفعال یا شبه فعال به صفر تنزل یافته است و این روند تا پالایش کامل و نهایی ادامه دارد.

در کل کشور نیز با برآورد انجام شده ، تعداد واحد اعتباری فعال در تاریخ ۹۶/۱۲/۲۹ به میزان ۶۷۳ و آمار کل واحدهای غیرفعال یا شبه فعال نیز ۲۷۸ مورد بوده که تا تاریخ ۱۳۹۷/۵/۲۰ تعداد واحدهای فعال اعتباری به ۵۱۰ واحد و سرجمع واحدهای غیرفعال یا شبه فعال به ۴۰ مورد تقلیل یافته است.

رئیس سازمان تعاون روستایی ایران همچنین در خصوص اقدامات مدیریت جدید سازمان در سه ماهه اخیر اظهار داشت: « در این مدت ، رابطه بسیار خوب و مؤثری را با نهادهای نظارتی برقرار کرده‌ و مقررات و دستورالعملهای ویژه ای را جهت بازگشت نظم اداری و رعایت انضباط مالی در سازمان و شبکه پی ریزی نموده‌ایم.

شیرزاد یادآور شد اصولا" فساد در شبکه ، معلول ضعف سیستمهای نظارتی ، انهدام اندام-واره های پایش و ارزشیابی و ارزیابی درونی سازمان مرکزی است. متاسفانه قواعد جامع و مانعی بر انتخاب مدیران صفی و ستادی حاکم نبوده که اینگونه نواقص و اشکالات در حال اصلاح است.

حقیقت آنست که سازمان مرکزی بشدت از ماموریتهای اساسنامه ای و ذاتی خود جدا افتاده و من اطمینان میدهم بلطف پروردگار متعال و کمک هیأت مدیره جدید با ریل گذاری نوین ، سازمان مرکزی و شبکه تعاونیها مسیر راستین خود را پیدا خواهند نمود.

شایان ذکر است که سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران بر اساس مصوبات جلسه سران سه قوه مکلف و موظف به برچیدن بساط واحدهای اعتباری غیر مجاز و مبارزه با سفته بازان و سوداگران در عرصه روستایی کشور شده است.

/روابط عمومی سازمان تعاون روستایی

کپی