اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹

ارتباط پول و بی‌قانونی چیست؟

ارتباط پول و بی‌قانونی چیست؟

بر اساس یافته های جدید روانشناسان بسیاری از افراد ثروتمند خود را بالاتر از قانون احساس می‌کنند.

ایران آنلاین / آیا پول می‌تواند ریشه انجام کارهای غیراخلاقی و  غیر قانونی باشد؟ ارتباط پول و بی‌قانونی چیست؟ نتایج مطالعات جدید روانشناسان دانشگاه برکلی نشان داده است افراد ثروتمند بیشتر احتمال دارد رفتارهای غیراخلاقی مانند مشاجره و رانندگی ناایمن، انجام دهند زیرا ثروت منجر به این می‌شود تا به خود حق بدهند.

کارشناسان در این بررسی ارتباط میان ثروت و انجام کارهای غیراخلاقی را مورد بررسی قرار دادند. متاسفانه، نتایج نشان می‌دهد ثروتمندان گاهی خود را برتر از قانون احساس می‌کنند و بیشتر در معرض انجام رفتارهای غیراخلاقی هستند.

حتی دیده شده است این افراد گاهی افراد پایین‌تر را نادیده گرفته و حق آنها را از بین می‌برند.

دچر کلتنر، مدیر این تیم مطالعاتی و روانشناس دانشگاه برکلی که سال هاست روی تاثیرات ثروت و قدرت بررسی می‌کند، در این باره می گوید:  تاثیر منفی قدرت، قانون طبیعت انسان است.

او تفاوت در نحوه برخورد غنی و فقیر با شرایط مختلف اجتماعی را ارزیابی کرده و می افزاید: ثروت اساسا یک مکانیسم قدرت است و این قدرت می‌تواند محدودیت‌های جامعه را از بین ببرد و منجر به این شود که افراد آزادانه عمل کنند و حتی گاه باعث می‌شود تا کمتر نسبت به کاری که انجام می‌دهند، احساس شرم کنند و دیدگاه متفاوتی نسبت به دیگران داشته باشند.

نتایج این مطالعه نشان داد، افرادی که دارای اتومبیل‌های گرانقیمت هستند، چهار برابر بیشتر احتمال انجام بی‌قانونی را نسبت به افراد با اتومبیل‌های ارزان‌تر دارند.

شاید این مثال جالب باشد که اگر فردی از طبقه عادی دزدی کند، بر تعداد انگشت‌شماری از افراد جامعه تاثیر بگذارد، اما اگر فرد ثروتمندی دزدی یا تخلف کند، بر تعداد بیشتری از افراد جامعه تاثیر می‌گذارد./ ایسنا

کپی