اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹

کلانتری: اطلاعات کاربردی محیط زیست را ترویج کنید

کلانتری: اطلاعات کاربردی محیط زیست را ترویج کنید

عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اطلاعات کاربردی محیط زیست را ترویج کنید و در کنار آن تقویت علمی پژوهشکده در دستور کار قرار گیرد.

ایران آنلاین / عیسی کلانتری در جلسه هیات امنای پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار که در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، با اشاره به مشکلات زیست محیطی کشور و نقش پژوهش در حل این مشکلات گفت: برنامه و رویکرد اصلی پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار، افزایش و ارتقای آگاهی‌های کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست و عموم مردم در زمینه جدیدترین دستاوردهای دنیا است.

وی ادامه داد: پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار باید امکان دسترسی به دستاوردهای زیست محیطی دنیا برای تمامی کارشناسان، محیط بانان و محققین این حوزه را فراهم کند.

کلانتری با تاکید بر اینکه آگاهی مردم نسبت به مسائل زیست‌محیطی باید افزایش پیدا کند، گفت: وظیفه پژوهشکده محیط زیست است که اطلاعات و دلایل مشکلات زیست محیطی کشور را در اختیار مردم قرار دهد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه این پژوهشکده باید در آموزش های زیست محیطی مردم مداخله کند، گفت: اطلاعات کاربردی محیط زیست را ترویج کنید و در کنار آن تقویت علمی پژوهشکده در دستور کار قرار گیرد.

کلانتری با اشاره به اینکه پژوهشکده محیط زیست برای حل معضلات زیست محیطی کشور باید راه حل ارائه کند، اظهارکرد: تصمیم‌گیری‌های غلط در کشور منجر به بروز پدیده گرد و غبار، خشک شدن تالاب ها و بسیاری از مشکلات دیگر شده است.

وی ادامه داد : به عنوان مثال شهر زابل در سیستان و بلوچستان برای کشاورزی مناسب نیست و باقیمانده آب باید به طبیعت برگردد تا گرد و غبار مدیریت شود. مسئولان آب را به جای دیگری تخصیص می دهند بعد می گویند محیط زیست باید گرد و غبار را مدیریت کند در حالی‌که حق‌آبه‌های زیست محیطی تامین نمی‌شود.

کلانتری با بیان اینکه متاسفانه دانشگاه زابل و پژوهشکده محیط زیست برای حل مشکلات زیست محیطی سیستان نقش موثر و پررنگی نداشتند، گفت: دانشگاه شیراز نیز در حل مشکلات بختگان نقش محوری ندارد و در سفر اخیر به استان فارس مقرر شد که با محوریت دانشگاه شیراز و استانداری استان فارس مشکلات بختگان مدیریت شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اظهار تاسف از بی‌تفاوتی دانشگاه‌های کشور در حل مشکلات کشور گفت: حتی در زمان جنگ هرکس برنامه داشت، بودجه و اعتبارات تخصیص پیدا می‌کرد.

به گفته کلانتری، پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار باید به سمت حل مشکلات محیط زیست کشور در حد توان پیش برود.

وی خاطر نشان کرد: پتانسیل‌های خوبی در دانشگاه‌های کشور برای حل مشکلات زیست محیطی وجود دارد و می‌توانند به سازمان حفاظت محیط زیست و دولت کمک کنند البته باید از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هدایت شوند.

کلانتری به افزایش شاخص‌های علمی کشور اشاره کرد و گفت: متاسفانه با افزایش این شاخص، دانشگاه‌ها و تحقیقات علمی نقش پررنگی در حل مشکلات کشور نداشتند.

بنابر این گزارش، جلیل بادام فیروز- رییس پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار- گزارش مختصری از عملکرد سه ماه گذشته پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار ارائه و اظهارکرد: پیرو سیاست‌های دولت در حوزه محیط زیست چهار حوزه پسماند، آب، گرد و غبار و توانمندسازی کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست در دستور کار قرار گرفته است.

وی ادامه داد : برنامه های علمی پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار با هماهنگی دفاتر تخصصی وزارت علوم،تحقیقات و فناوری و سازمان حفاظت محیط زیست تعیین شده است و در جلسه بعد هیات امنای دانشکده محیط زیست و توسعه پایدار گزارش بودجه و اعتبارات برنامه های علمی پژوهشکده ارائه خواهد شد.

بادام فیروز ،خاطر نشان کرد: یافته های جدید دنیا در حوزه محیط زیست بوسیله اعضای هیات علمی پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار به صورت کتابچه و مجله کاربردی جمع آوری می شود و در اختیار پژوهشگران و کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست قرار می گیرد.

وی ادامه داد: نخستین شماره از مجله جدید ترین یافته های محیط زیستی دنیا تا اواخر شهریور ماه به وسیله پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار منتشر خواهد شد.

بادام فیروز از برگزاری استارت‌آپ‌های بزرگ در حوزه مدیریت محیط زیست با همکاری شهرداری در دی ماه و آبان ماه خبر داد و گفت: طراحی شبکه ارتباط دانشگاه‌ها و محققان به منظور ترویج یافته‌ها و مدیریت دانش در حوزه محیط زیست در دستور کار این پژوهشکده قرار دارد.

رییس پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار تصریح کرد: به پیشنهاد بخش‌های تخصصی سازمان حفاظت محیط زیست ۱۰ کارگاه تخصصی در حوزه‌های آب، انرژی، پسماند و تنوع زیستی در پژوهشکده محیط زیست برگزار شده است و کارگاه‌های آموزشی با محوریت ایمنی زیستی در حال برگزاری است.

بادام فیروزدر ادامه به برخی دیگر از فعالیت‌های پژوهشکده محیط زیست اشاره کرد و گفت: تدوین پیش نویس دستور العمل ارزیابی تیلاپیا ،طراحی سامانه پایش صنایع با همکاری دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست، انجام تحقیقات میدانی با موضوع مالچ زیستی برای مهار گرد و غبار ،امکان سنجی لقاح و تکثیر در اسارت یوزپلنگ با همکاری موسسه پژوهشی رویان، طراحی سامانه آزمایشگاه‌های معتمد از مهمترین برنامه های پژوهشکده محیط زیست در سه ماه گذشته بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست در این جلسه آیین‌نامه ماموریت‌های خارجی کارکنان و اعضای هیات علمی پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار، تعیین اعتبارات رییس پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار،تقلیل ساعت کاری بانوان با شرایط خاص، بهسازی ساختمان پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار، شیوه نامه طرح های کارفرمایی برای برون سپاری، تعیین اعضای کمیسیون دائمی هیات علمی پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار بررسی و مورد تصویب هیات امنای پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار قرار گرفت./ ایسنا

کپی