اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹

جراحی نفسگیر روی دندان های توله شیر

جراحی نفسگیر روی دندان های توله شیر

توله شیر یکساله باغ وحش اراک که از بدو تولد درگیر مشکلات دهان و دندان بود زیر تیغ جراحی رفت.

ایران آنلاین /دامپزشک پارک وحش اراک با بیان این توضیح که این توله شیر از حدود ۶ ماهگی  با مشکل التهاب لثه، درد دندان ها و تورم سر و صورت به صورت یک طرفه و خونریزی لثه مواجه شد .

دکتر نعمت اله زاویه ادامه داد: معاینه اولیه انجام و این بیماری تشخیص داده شد ولی به دلیل سن پایین و حساسیت گربه سانان به مواد بیهوشی امکان عمل جراحی وجود نداشت بنابراین با استفاده از مراقبت های ویژه و همچنین داروهای مناسب وضعیت توله شیر بیمار تا حدی کنترل و در نهایت چندی پیش عمل جراحی انجام شد .

وی افزود: در حین جراحی به رشد دندان های اضافی و نابجا در کنار دندان های اصلی برخوردیم که از عمده ترین دلایل به وجود آمدن این دندان های نابجا می توان به مشکلات ژنتیکی و وراثتی اشاره کرد .

دامپزشک پارک وحش اراک اظهار کرد: با توجه به رشد دندان های نابجا و فشار اعمال شده بر دندان های اصلی نه تنها این دندان ها لق شده بودند بلکه باعث باز شدن راهی برای نفوذ عوامل بیماریزا و عفونی به دندان ها و لثه و التهاب سینوس ها نیز شده بود .

وی با اشاره به اینکه این بیماری باعث خرابی کامل دندان های نیش و تشکیل التهاب و تجمع عفونت در ناحیه لثه ها شده بود، گفت: چهار دندان از محوطه دهان خارج و با ایجاد فیسچول یا سوراخ به محل عفونت دسترسی و عفونت خارج شد .

مسئول پارک وحش اراک نیز با بیان اینکه تشخیص بیماری حیوانات وحشی مانند شیر به لوازم و تجهیزات مناسب نیاز دارد، گفت: تیم دامپزشکی در زمینه مطالعه و درمان حیوانات اگزوتیک و حیات وحش نیاز به تجهیزات مناسب دارند .

حق شمار با تاکید بر این نکته که در اختیار داشتن تجهیزات کافی در کنار تشخیص به موقع و دقیق تر بیماری به حفاظت از جان تیم درمان هم کمک می کند، افزود: با وجود کمبودها وضعیت حیوانات پارک وحش اراک تحت نظارت مستمر قرار دارد، اما نیاز است با تجهیز و تهیه امکانات بیشتر به تشخیص و درمان جانوران برای تجهیز این مجموعه کمک شود و مسئولان استانی تسهیلاتی را برای این منظور در نظر بگیرند ./ایسنا

 

کپی