اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹

ماموگرافی از چه سنی لازم است؟

ماموگرافی از چه سنی لازم است؟

سرطان سینه از جمله سرطان هایی است که با تشخیص به موقع و زودهنگام از پیشرفت آن جلوگیری شده و بیمار می تواند به درمان قطعی هم دست پیدا کند. با انجام دوره ای آزمایش ماموگرافی زنان می توانند به راحتی از ابتلا به این بیماری مطلع شوند.

ایران آنلاین /به گزارش سلامت نیوز،دکتر آسیه الفت بخش – جراح عمومی با بیان اینکه سرطان پستان شایع‌ترین سرطان در زنان است و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، گفت: در بیشتر موارد سرطان‌های پستان توسط خود بیمار تشخیص داده می‌شوند؛ یعنی یک علامت در فرد بروز کرده و موجب مراجعه فرد به پزشک می‌شود.

مدیرگروه تحقیقات پستان جهاد دانشگاهی ضمن تشریح علائم سرطان پستان و راه‌های تشخیص آن، گفت: بهترین زمان برای انجام ماموگرافی از سنین بالای ۴۰ سال است و در جامعه ایرانی میانگین سن ابتلا به سرطان پستان در بیشتر از ۵۰ درصد موارد، بین ۴۵ تا ۵۵ سال است.

علائم سرطان پستان

الفت‌بخش درباره علائمی که با سرطان پستان ظهور می‌کند، گفت: مهم‌ترین و شایع‌ترین علامت سرطان پستان ، وجود توده‌ای در پستان فرد است که درد ندارد. این توده با قوام سفت در هر سایزی ممکن است وجود داشته باشد. در اکثر موارد این توده متحرک نیست و به بافت یا پوست پستان چسبیده است. این نوع شایع‌ترین فرم توده سرطانی پستان است. اما در حدود ۱۰ درصد موارد ممکن است این توده درد داشته باشد یا در درصدی از موارد متحرک است.
وی با بیان اینکه ترشح از نوک پستان از علائم سرطان پستان است، افزود: ترشح ازنوک پستان همانقدر که ممکن است بی ‌اهمیت باشد، همان اندازه حائز اهمیت و یکی از نشانه‌های سرطان پستان است. اگر فرد ترشح خودبخودی از نوک پستان به رنگ زرد شفاف، خونی یا خونابه ای داشته باشد و حس کند لباس زیرش خونی و خیس شده‌ است و این ترشح فقط از یک مجرا و از یک پستان باشد، میتواند علامت سرطان پستان باشد.
این جراح عمومی از دیگر نشانه‌های سرطان پستان، به علائم مربوط به نوک پستان اشاره کرد و گفت: اگر در پستان فرد فرو رفتگی نوک پستان که از ابتدا وجود نداشته و اخیرا ظاهر شده، دیده شود؛ مخصوصا اگر در یکی از سینه‌ها باشد یا زخم نوک پستان به صورت مدت‌دار وجود داشته باشد که با اگزما تفاوت دارد و با درمان‌های موضعی بهبود نیافته است، از دیگر علائم سرطان پستان هستند. همچنین توکشیدگی پوست قسمتی از پستان، زخم روی پوست پستان ، التهاب و قرمزی و ورم پوست به صورت پوست پرتقالی از علائم دیگر سرطان پستان هستند.
الفت بخش درباره تاثیر غدد لنفاوی در ایجاد سرطان گفت: غدد لنفاوی به هر دلیلی ممکن است دچار التهاب شوند (اپیلاسیون، اپی‌لیدی یا لیزر موی زائد، کاشت ناخن، عفونت ریشه ناخن، عفونت پستان و ...)، این یک نوع واکنش غدد لنفاوی است و اصلا خطرناک نیست. این نوع تغییرغدد لنفاوی را تغییرات واکنشی یا ری اکتیو می گویند که خوش خیم بوده و تبدیل به سرطان نمی شوند.

وی افزود: هنگامیکه فردی به سرطان پستان مبتلا می‌شود، چون اولین مسیر تخلیه لنف پستان به غدد لنفاوی زیر بغل است، اولین محل انتشار توده‌های سرطانی نیز به این غدد است. بنابراین فرد در صورت لمس توده در ناحیه زیر بغل باید به پزشک مراجعه کند، اما در اکثر موارد این غدد ری‌اکتیو هستند.

مدیر گروه تحقیقات جهاد دانشگاهی درباره روش‌های تشخیصی سرطان پستان، گفت: همانطور که ذکر شد، بیشتر سرطان‌های پستان توسط خود فرد تشخیص داده می‌شوند و این زمانی است که توده حداقل از یک سانتی متر بزرگ‌تر شده است و هرچه توده بزرگ‌تر باشد، سلول‌های سرطانی ممکن است از طریق عروق خونی پخش شوند و به غدد لنفاوی و یا ارگان‌های دیگر بروند.

وی افزود: اینکه یک خانم به بافت سینه‌اش توجه کند، بسیار مهم است، زیرا توده و یا تغییرات جدید را تشخیص می‌دهد. اما اگر سرطان یک مرحله زودتر تشخیص داده شود به درمان و بهبود بیمار کمک می‌کند و عاقبت بهتری برای بیمار رقم می‌زند. برای تشخیص زودرس سرطان پستان ، روش غربالگری با ماموگرافی استفاده می‌شود. ماموگرافی می‌تواند سرطان پستان را از زمانی که چندین سلول است، تشخیص دهد.
سن و زمان درست ماموگرافی

این جراح عمومی با بیان اینکه ماموگرافی سن مشخصی دارد، گفت: بافت پستان در زنان زیر ۴۰ سال متراکم است و ماموگرافی نمی‌تواند ضایعات را بدرستی تشخیص دهد. همچنین در این سنین بافت پستان به اشعه دستگاه حساس است و ممکن است سلول‌هایش تحریک شوند. بنابراین بهترین زمان برای انجام ماموگرافی غربالگری (نه تشخیصی) از سنین بالای ۴۰ سال است و به زنان بالای ۴۰ سال که قصد چکاپ دارند، توصیه به انجام ماموگرافی داریم. در زنان زیر ۴۰ سال برای چکاپ از روش‌های دیگر مانند معاینه یا سونوگرافی و ام‌آرآی استفاده می‌شود.

وی در پایان با اشاره به آمار افرادی که به سرطان پستان مبتلا می‌شوند، گفت: سرطان پستان در هر سنی که بافت پستان تشکیل شده و وجود دارد، بروز می‌کند. در جامعه ایرانی میانگین سن ابتلا به سرطان پستان بین ۴۵ تا ۵۵ سال است. طبق آخرین گزارش وزارت بهداشت، ابتلا به سرطان ۳۴ نفر در ۱۰۰هزار زن است؛ به عبارت دیگر طی یک سال، حدود ۱۳۰۰۰ مورد جدید ابتلا داریم. تشخیص زودرس بیماری منجر به افزایش طول عمر بیماران می شود و حتی طول عمر طبیعی را برای بیماران بدنبال دارد.
 

کپی