اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

وزیر فرهنگ و ارشاد : بازار کاغذ در حوزه نشر و مطبوعات به شرایط آرام رسید

وزیر فرهنگ و ارشاد : بازار کاغذ در حوزه نشر و مطبوعات به شرایط آرام رسید

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات از دستگاه های اجرایی خواسته است تا اسناد عادی را به شهروندان عرضه کنند، بنابراین برای پاسخگو کردن نهادها رسانه ها باید کمک کنند.

ایران آنلاین /به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی  در نشست خبری با اصحاب رسانه در استان زنجان افزود: قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در مرحله اجرا تعویقی داشت که در نهایت در دولت تدبیر و امید اجرایی شد.

وی ادامه داد: تاکنون گام های رو به جلویی در اجرای این قانون طی شده و کمیسیون عالی ستاد دسترسی آزاد به اطلاعات آیین نامه های خوبی برای این قانون تهیه کرده است.

صالحی با بیان اینکه انتشار اطلاعات به شفافیت کمک می کند و شفافیت نیز زمینه ساز اعتماد است، تصریح کرد: مطالبه گری عمومی از طریق رسانه ها و مکاتبه با دستگاه های مختلف برای پیوستن به سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات، به مثابه مرحله گذاری است که ما در حال طی کردن آن هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: فهرست دستگاه هایی که به سامانه نپیوسته اند و یا پاسخگویی شان را با تاخیر انجام می دهند، در سامانه مشخص است و هر چند وقت یک بار هم دبیرخانه فهرست دستگاه ها را اعلام می کند.

وی ادامه داد: در مرحله بعد، گزارش جامعی را از دستگاه هایی که به سامانه نپیوسته اند به رئیس جمهوری ارائه خواهیم داد.

ارز کافی برای تهیه کاغذ اختصاص یافته است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه نوسان قیمت ارز حوزه رسانه را در رابطه با تهیه کاغذ و مواد اولیه تحت تاثیر قرار داده است، گفت: ما در ارتباط با این موضوع کارهای متعددی همچون قراردادن کاغذ در فهرست کالاهای اساسی انجام دادیم و ارز کافی نیز برای این منظور در نظر گرفته شده است.

صالحی افزود: برای نظارت بر فرایند تامین ارز کاغذ، کارگروهی متشکل از نمایندگان صنوف مختلف، نمایندگان دولتی و نمایندگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایجاد شده است.

وی خاطرنشان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه کاغذ وظیفه خاصی نداشته و در کنار مصرف کنندگان است، ولی به مرور که دیده شد فضای بازار کاغذ دچار تلاطم شد، به این حوزه ورود پیدا کردیم.

صالحی گفت: نقش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حد سیاستگذاری بود و در این جهت تمام تلاشمان را کردیم تا کاغذ جزو کالاهای اساسی قرار گیرد.

وی افزود: با تدبیرهای انجام گرفته بازار کاغذ در حوزه نشر و مطبوعات شرایط آرامی را طی خواهد کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه توجه به اقتصاد هنر مورد تاکید این وزارتخانه است، گفت: با همین نگاه حضور در بازارهای خارجی در حوزه فرهنگ و هنر مورد اهتمام ما است.

وی افزود: تولیدهای مشترک درحوزه سینما، فضای این بخش از لحاظ بازار را گسترش می دهد و در این زمینه ١٣ فیلم را با تولید مشترک کشورهایی که دارای اشتراکات فرهنگی با آن ها هستیم در دستورکار داریم.

صالحی اظهار داشت: در حوزه هنرهای تجسمی و موسیقی نیز کارهایی در ارتباط با عرضه کالاهای فرهنگی کشور به شکل اقتصادی صورت گرفته است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اساسنامه جدید کانون های فرهنگی و هنری مساجد اشاره کرد و گفت: طبق اسناسنامه جدید، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان مسئول شورای سیاستگذاری تعیین شده است.

صالحی ادامه داد: با اساسنامه جدید، خط ارتباطی ساختار کانون های مساجد به شکل های مختلف با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حفظ شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه لایحه مالکیت فکری مراحل پایانی خود را در کمیسیون قضایی مجلس طی می کند، گفت: فکر می کنیم لایحه بسیار خوبی تهیه شده است و نمایندگان مجلس نیز کار خوبی را در تکمیل آن در کمیسیون انجام داده اند.

صالحی خاطرنشان کرد: تصویب لایحه مالکیت فکری معنوی در مجلس کمک می کند تا ما شرایط بهتری را در صیانت از فضای فرهنگی و هنری کشور داشته باشیم.

عدالت فرهنگی به صورت جدی مورد توجه است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تشریح اهداف و دستاوردهای سفر خود به استان زنجان، گفت: امضای تفاهم نامه با استاندار زنجان شامل تعهدات نقدی از جانب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ارزش ۴٣٢ میلیارد ریال در کنار تعهدات غیر نقدی به منظور توسعه زیرساخت ها و فعالیت های فرهنگی در استان از برنامه های سفر بود که اجرای این تفاهم نامه به شکل جدی مورد توجه است.

وی دیدار و گفت و گوی حضوری با اصحاب فرهنگ و هنر را فرصتی برای آشنایی و درک بهتر مسائل و مشکلات عنوان کرد و افزود: این گفت و گوها کمک می کند تا اعتماد نسبت به یکدیگر افزایش پیدا کند.

کپی