اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹

فیلم بیلگه جیلان نماینده ترکیه در اسکار شد/معرفی شش فیلم خارجی زبان به اسکار

فیلم بیلگه جیلان نماینده ترکیه در اسکار شد/معرفی شش فیلم خارجی زبان به اسکار

تاکنون شش کشور نمایندگان خود را در بخش فیلم خارجی‌زبان نود و یکمین دوره جوایز اسکار معرفی کرده‌اند.

ایران آنلاین /فیلم 188 دقیقه‌ای "درخت گلابی وحشی" (The Wild Pear Tree) به کارگردانی نوری بیلگه جیلان به نمایندگی از ترکیه در جوایز اسکار 2019 رقابت می‌کند. این فیلم اولین بار در دنیا ماه مه پیش در بخش مسابقه هفتاد و یکمین جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد.

هشتمین فیلم بلند سینمایی جیلان درباره سینان نویسنده‌ای بلندپرواز (با بازی آیدین دو دمیرکل) است که به دهکده زادگاه خود در یکی از مناطق روستایی در ترکیه بازمی‌گردد با این امید که پول کافی برای انتشار کتاب خود را فراهم کند، اما بدهی پدرش دامن او را می‌گیرد و...

ترکیه از 1989 تا سال پیش 24 بار در رقابت اسکار فیلم خارجی‌زبان شرکت کرد، اما تاکنون نامزد دریافت این جایزه نشده است. سال 2008 فیلم "سه میمون" به کارگردانی جیلان به فهرست کوتاه راه پیدا کرد، اما در نهایت نامزد نشد.

جیلان 59 ساله یکی از فیلمسازان محبوب جشنواره کن است و تا پیش از این جوایز بسیاری در این جشنواره دریافت کرده است. "خواب زمستانی" فیلم قبلی او در 2014 جایزه نخل طلایی جشنواره را گرفت و از سوی فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم نیز به‌عنوان برنده جایزه فیپرشی فیلم برتر بخش‌ مسابقه اصلی معرفی شد.

"روزی روزگاری در آناتولی" دیگر ساخته جیلان در 2011 در کن به‌طور مشترک با "پسری با دوچرخه" برادران داردن جایزه بزرگ را دریافت کرد. جیلان سال 2008 هم با "سه میمون"‌ برنده جایزه بهترین کارگردان جشنواره کن شد و سال 2006 با "اقلیم‌ها" جایزه فیپرشی را گرفت. "دوردست" ساخته او نیز در 2002 برنده جایزه بزرگ کن شد. "قصبه" و "ابرهای ماه مه" از دیگر ساخته‌های این فیلمساز متولد استانبول است.

در روزهای گذشته پنج کشور استونی، سوئیس، رومانی، اسلواکی و بلاروس نیز نمایندگان خود در اسکار را به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی معرفی کرده‌اند./ایلنا

کپی