اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

اعلام رسمی پایان جنگ 5 روزه غزنی از سوی اشرف غنی / رئیس جمهوری افغانستان پیروزی ارتش را تبریک گفت

اعلام رسمی پایان جنگ 5 روزه غزنی از سوی اشرف غنی / رئیس جمهوری افغانستان پیروزی ارتش را تبریک گفت

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان امروز جمعه پیروزی نیروهای مسلح این کشور را در مبارزه با شبه‌نظامیان طالبان در غزنی تبریک گفت. این در حالی است که درگیری میان نیروهای افغان و اعضای طالبان در منطقه قره‌باغ ولایت غزنی ادامه دارد.

ایران آنلاین / به گزارش خبرگزاری رویترز، پس از محاصره پنج روزه غزنی به دست طالبان، مقامات افغان چهارشنبه اعلام کردند که این شهر را پس گرفته و صدها تن از نیروهای طالبان را کشته‌اند.

اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در شهر غزنی با مقامات افغان دیدار کرد تا امنیت این منطقه را ارزیابی و با خانواده‌های قربانیان این درگیری دیدار کند.

غنی پس از ورود به این شهر اظهار کرد: اینجا هستم تا به بازماندگان قربانیان کمک کنم، به بازسازی این شهر متعهد هستم و برای محافظت از غزنی هرکاری می‌کنم.

رییس جمهور افغانستان افزود: سربازان ما شجاعانه جنگیدند و ما به برقراری صلح متعهد می‌مانیم.

در این درگیری‌ها دست‌کم 150 سرباز و 95 غیر نظامی کشته شده‌اند.

یکی از مقامات ارشد دفتر غنی در کابل اظهار کرده است: جنگ پنج روزه به پایان رسیده اما حالا فرایند پیچیده بازسازی این شهر و محافظت از آن در برابر بروز حملات جدید آغاز می‌شود.

مقام‌های امنیتی افغانستان و اهالی شهر غزنی نیز پیشتر تایید کرده بودند که شهر غزنی پس از پنج روز جنگ از حضور جنگجویان طالبان خالی شد.

یک منبع امنیتی که نخواست نامش فاش شود، گفت، در جریان پنج روز جنگ در این شهر دست‌کم ۶۰ غیرنظامی و ۱۴۵ نظامی در این شهر کشته شدند. او همچنین گفت تلفات مخالفان مسلح در این شهر به ۵۳۳ کشته و زخمی رسیده است.

این اظهارات اما در حالی بیان می‌شود که خبرگزاری طلوع نیوز به نقل از رییس پلیس غزنی از ادامه درگیری‌ها در پی حمله طالبان به نیروهای دولتی خبر داد.

او همچنین در خصوص وضعیت امنیتی این منطقه ابراز نگرانی کرد و گفت، نیروهای بیشتری به قره‌باغ اعزام شده‌اند تا این حمله را دفع کنند./ ایسنا

کپی