اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

از فایل‌ها پشتیبان بگیرید در دام باج افزار نیفتید

از فایل‌ها پشتیبان بگیرید در دام باج افزار نیفتید

بتازگی نوع جدیدی از باج‌افزار STOP با نام KeyPass شناسایی شده و گفته می شود از 17مرداد تاکنون در 20 کشور جهان به‌طور چشمگیری گسترش یافته است.

ایران آنلاین /بر اساس اطلاعات دریافتی از مرکز مدیریت راهبردی افتا، این باج‌افزار فایل‌های مهم شما را هدف می‌گیرد و پس از قفل کردن آن‌ها، درخواست باج می‌کند. البته این باج‌افزار هیچ ارتباطی با ابزار مدیریت رمز عبور KeePass ندارد و حتی برخی کاربران می‌گویند که باج‌افزار پس از دانلود و نصب کرک‌هایی(crack) مانند KMSpico شروع به کار کرده است.

هنگامی که کاربر به این باج‌افزار آلوده شود، فایل‌های وی رمزگذاری و به آن‌ها پسوند .KEYPASS اضافه می‌شود و سپس  فایلی ایجاد می‌شود که حاوی متن درخواست باج و نحوه پرداخت است هرچند اطلاعات بیشتری از چگونگی انتشار آن در دست نیست .

با توجه به نامشخص بودن نحوه گسترش این باج‌افزار، برای جلوگیری از نفوذ آن لازم است تا توصیه‌های عمومیِ امنیتی جدی گرفته شوند.کارشناسان توصیه می‌کنند که حتما از فایل‌های خود پشتیبان بگیرید و به هیچ وجه فایل‌های کرک شده را دانلود و اجرا نکنید. همچنین کارشناسان امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات از کاربران می‌خواهند تا پیوست ایمیل‌هایی که منابع نامعتبر و نامشخص برای آنان ارسال کرده‌اند را باز نکنند و حتما پیوست ایمیل‌ها را اسکن کنند.

پایگاه اینترنتی ID Ransomware تاکید می‌کند که کاربران نباید بطور مستقیم سرویس‌های Remote Desktop را به اینترنت متصل کنند. کارشناسان همچنین به‌روزرسانی سیستم‌عامل دستگاه‌های رایانه‌ای و موبایلی را از راهکارهای مقابله با باج‌افزار KeyPass می‌دانند و بر استفاده از رمزعبور قوی و رمزعبورهای متفاوت برای وب‌سایت‌های مختلف تاکید می‌کنند.

کپی