اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

"شرم" و "اندوه" واتیکان به خاطر رسوایی اخلاقی کشیش های کاتولیک

"شرم" و "اندوه" واتیکان به خاطر رسوایی اخلاقی کشیش های کاتولیک

واتیکان در اولین واکنش به گزارش تکان دهنده دادستانی پنسیلوانیا درباره آزار جنسی کودکان از سوی صدها کشیش کاتولیک این ایالت، «شرم» و «اندوه» خود را در این خصوص اعلام کرد.

ایران آنلاین / به گزارش فرانس24، چهل و هشت ساعت پس از افشای این رسوایی، واتیکان بالاخره به آن واکنش نشان داد و "گرگ بورکه"، سخنگوی واتیکان گفت: ما می توانیم احساس خود را درباره این جنایت وحشتناک با دو کلمه بیان کنیم «شرم» و «اندوه». واتیکان این گزارش قضات پنسیلوانیا را بسیار جدی می گیرد و به صراحت آزار جنسی کودکان را محکوم می کند.

مقامات پنسیلوانیا روز سه شنبه نتایج گزارشی بی سابقه را انتشار دادند، بر اساس آن بیش از 300 کشیش کلیسای کاتولیک این ایالت آمریکا، به مدت 16 سال به کودکان تجاوز و از آنها سوء استفاده (جنسی) کرده‌اند و در مجموع یک هزار نفر قربانی این جنایات شده اند. جاش شاپیرو، دادستان کل این ایالت روز سه‌شنبه در جریان یک نشست خبری گفت: تاکنون بیش از ۱۰۰۰ کودک قربانی شناسایی شده‌اند، اما هیأت منصفه عالی معتقد است که تعداد قربانیان از این هم بیشتر است. این گزارش نتیجه جامع‌ترین تحقیقاتی است که تاکنون در ایالات متحده درباره موارد آزار جنسی در کلیسای کاتولیک انجام شده است.

به گفته شاپیرو، در این گزارش «لاپوشانی سازمان‌یافته از سوی مقام‌های ارشد کلیسا در پنسیلوانیا و در واتیکان» تشریح شده است. با این وجود، در این گزارش حدود ۱۴۰۰ صفحه‌ای، عنوان شده که در حال حاضر موارد اندکی از حوادث می‌تواند مورد پیگرد قانونی قرار گیرد، چرا که «به واسطه لاپوشانی انجام شده، تقریبا تمام موارد آزار کشف‌شده، آنقدر قدیمی هستند که نمی‌توان آن‌ها را مورد پیگرد قرار داد.» هیات منصفه این دیوان معتقد است که شمار قربانیان چند برابر تعداد فعلی است اما برخی به دلایل مختلف، آزارها را علنی نکرده‌اند. تحقیقات که از ۱۸ ماه پیش آغاز شد، 8 حوزه اسقفی ایالت پنسیلوانیا را در برمی‌گیرد./ باشگاه خبرنگاران جوان

کپی