اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹

پایگاه‌های بهداشتی برای رصد حجاج زمان بازگشت به کشور در حال آماده سازی هستند

پایگاه‌های بهداشتی برای رصد حجاج زمان بازگشت به کشور در حال آماده سازی هستند

محمود سروش، رئیس اداره مراقبت بیماری های مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: کار اصلی ما در وزارت بهداشت زمانی آغاز می شود که زوار بیت الله الحرام به کشور باز می گردند، در این راستا از هم اکنون، پایگاه های مراقبت بهداشتی مرزی و هوایی در سراسر کشور به طور دقیق در حال آماده سازی هستند.

ایران آنلاین / محمود  سروش رئیس اداره مراقبت بیماری های مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درخصوص تمهیدات بهداشتی انجام شده برای حجاج اعزام شده به مکه مکرمه و مدینه منوره، بیان کرد: در راستای اقدامات بهداشتی ویژه حجاج، بسته طراحی شده بسیار خوبی در دست داریم که حاصل دست آموخته هایمان در طول سال های گذشته است.

وی افزود: از زمانی که سازمان حج و زیارت در حسینیه ها و مساجد برای آموزش حجاج، جلسات توجیهی و آموزشی را برگزار می کند، تیم های بهداشتی نیز برای آموزش اصول و نکات بهداشتی به این افراد در جلسات حضور پیدا می کنند.

سروش با بیان اینکه مهمترین گروهی که تحت آموزش های بهداشتی ویژه قرار می گیرند، افراد آسیب پذیر هستند، مطرح کرد: این افراد شامل بیماران تنفسی، قلبی، دیابتی، افراد مبتلا به نارسایی های پیشرفته کلیوی، نقص ایمنی، پیوند عضوی ها، بیماران شیمی درمانی، زنان باردار و سالمندان هستند.

رئیس اداره مراقبت بیماری های مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، گفت: پایگاه های مرزی موظف هستند جهت کمک به مرکز بهداشت و مدیر بیماری های هر دانشگاه در هر استان و شهرستانی، وارد مساجد و حسینیه ها شده و آموزش های لازم را ارائه دهند.

مدیران و روحانیون کاروان ها نیز درباره مسائل بهداشتی توجیه شده اند

وی  عنوان کرد: همچنین سعی شده تا از بین زائرین، رابط سلامت انتخاب شود، لذا زائرینی که دارای تحصیلات عالیه هستند، به عنوان رابط بهداشتی تحت آموزش های نظام مراقبت بهداشتی قرار گرفتند که به این مراقبت ها، مراقبت های نشانگانی اطلاق می شود. این رابطین بهداشتی در کاروان ها با مشاهده و تشخیص نشانه های بیماری مانند تب، عفونت های تنفسی، بثورات پوستی، زردی، خونریزی، سرفه های طولانی و سایر علائم جسمی قابل مشاهده در هم کاروانی هایشان، موارد را به تیم بهداشتی اعزام شده از سوی وزارت بهداشت اطلاع می دهند و به دنبال آن، بررسی های لازم به عمل خواهد آمد و بیماران به موقع درمان می شوند.

رئیس اداره مراقبت بیماری های مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه مدیران و روحانیون کاروان ها نیز در مورد مسائل بهداشتی توجیه شده اند، عنوان کرد: به جز آموزش هایی که در مساجد، حسینیه ها و محل کاروان ها به زائرین خانه خدا از ماه ها قبل داده شد، در فرودگاه نیز برای تمام زائرین جمع بندی مطالب بیان شده و بر رعایت بهداشت و اصول مراقبت های فردی تاکید می شود و این توصیه های آموزشی در قالب پمفلت هایی نیز در اختیار آنها قرار می گیرد.

سروش با اشاره به اینکه تمام پزشکان و کادر فنی بهداشت و درمان که به مکه و مدینه اعزام شده اند، در ستاد سازمان حج و زیارت آموزش ها و توصیه های لازم را دریافت کرده اند، بیان کرد: جلسات توجیهی پزشکان و کادر بهداشت و درمان اعزامی، به منظور مرور اصول درمانی و بهداشتی در رابطه با زائرین قبل از اعزام کاروان تشکیل شده و وزارت بهداشت نیز با برگزاری پنل این آموزش ها را ارائه می دهد.

وی با تاکید براینکه اگر یک زائر با نشانه های بیماری شناسایی شود، سریعا تحت درمان قرار می گیرد، گفت: از سوی وزارت بهداشت نیز یک تیم بهداشتی که شامل دو متخصص عفونی، کارشناسان بیماری ها، کارشناس بهداشت محیط و پزشکان عمومی است به حج اعزام شده و در حال حاضر در مکه و مدینه به سر می برند و از طریق سایت مجازی با ستاد در ارتباط هستند.

آماده سازی پایگاه های مراقبت بهداشتی مرزی و هوایی در سراسر کشور

رئیس اداره مراقبت بیماری های مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، تاکید کرد: تمام زائرین باید در مورد سلامتی خود حساس باشند، چراکه هرکدام از آنها بهترین مراقبان سلامتی خود خواهند بود. لذا باید سعی کنند مطابق با اصولی که به آنها آموزش داده شده رفتار کنند. استحمام به موقع و روزانه، شست و شوی مداوم دست ها، استفاده از ماسک در مواقع لزوم، مصرف تغذیه مناسب و بهداشتی که توسط کاروان تهیه می شود، عدم استعمال دخانیات، عدم تماس دست آلوده با چشم و دهان، تعویض منظم لباس و پیشگیری از عرق سوز شدن، رعایت رژیم غذایی به خصوص در افرادی که بیمار هستند و مواردی از این قبیل که قبلا به آنها آموزش داده شده است، می تواند خاطره ای خوب از سفر حج برایشان رقم بزند. در عین حال، چنانچه از مراقبت خود غافل نشوند، سلامتی شان حفظ شده و اعمال این سفر پرفیض را بدون نقص به جا خواهند آورد. انجام مناسک صحیح، دعا، عبادت، نماز و کسب فیض از محیط‌ هایی که درهای رحمت خداوند در آن بیش از هر مکان دیگری به سوی بندگانش گشوده است، ملزوماتی می‌ خواهد که اولین آن بعد از توفیقی که خداوند سبحان نصیب ما می‌ کند، سلامت جسم و روان است.

سروش درخصوص تمهیداتی که برای رصد حجاج در زمان بازگشت به کشور صورت گرفته است، گفت: کار اصلی ما زمانی آغاز می شود که زوار بیت الله الحرام به کشور باز می گردند. در این راستا از هم اکنون، پایگاه های مراقبت بهداشتی مرزی و هوایی در سراسر کشور، به طور دقیق درحال آماده سازی هستند تا در زمان بازگشت حجاج، تیم های بهداشتی در فرودگاه ها حضور داشته و وضعیت سلامتی آنها را بررسی کنند.

وی در پایان مطرح کرد: همکاران بهداشتی اعزام شده به فرودگاه های کشور با دستگاه تب سنج لیزری و بررسی مراقبت های نشانگانی؛ زوار را معاینه می کنند. سپس افرادی که نیاز به مراقبت و درمان دارند با همکاری اورژانس کشور به بیمارستان هایی که دارای ایزوله تنفسی با فشار منفی هستند، مانند بیمارستان های شهدای یافت آباد تهران، امیر اصفهان، فرشچیان همدان و رازی اهواز منتقل می شوند. همچنین افرادی که به بیمارستان منتقل شده اند، در ادامه روند درمان شان، به مدت 20 روز تحت مراقبت در داخل منازل شان قرار می گیرند./ باشگاه خبرنگاران جوان

کپی