اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹

امید، پیام روز باشکوه

امید، پیام روز باشکوه
اسماعیل علوی دبیر گروه پایداری

بازگشت نخستین گروه آزادگان در 26 مرداد 28 سال پیش نکته درس آموزی دارد که نباید از نظرها دور بماند و آن سرزدن نورامید از منتهی‌الیه یأس وناامیدی است. در چنین روزی معجزه امید بر چهره مأیوس وخواب آلود امیدواری آب بیداری پاشید ولب‌ها را به خنده گشود.

ایران آنلاین /در این مقطع با آنکه دو سال از پایان جنگ وده سال از آغاز آن می‌گذشت، اماهنوزچندین هزارآزاده ایرانی دربند از سوی صلیب سرخ جهانی ثبت‌نام نشده و در وضعیت بلاتکلیفی به سر می‌بردند. نهادهای بین‌المللی هم انگیزه وقدرت کافی برای پیگیری موضوع از دولت عراق را نداشتند. دراین میان بعثیان، اسرای ایرانی ثبت‌نام نشده را با انواع شکنجه مورد آزار واذیت قرار می‌دادند که بخشی از آن همه، در خاطرات تعدادی از آنان بازتاب یافته است.
اوج مظلومیت آزادگان دربند هنگامی بود که نماینده صلیب سرخ با جانبداری از عراقی‌ها ادعای بعثیان در مورد آمار اسرای ایرانی را مورد تأیید قرار داده و حاضر نبود طرف عراقی را به ارائه آمار درستی از تعداد اسرای ایرانی زندانی در اردوگاه‌های عراق وادارسازد.رفتاری که موجب دلسردی مسئولان شده و برای مدتی به شکرآب شدن روابط ایران و صلیب سرخ جهانی انجامید و در مقطعی مسئولان کشورمان را ناچار ساخت تا از سفر نماینده صلیب سرخ به ایران ممانعت نمایند.
ایران برای مدعای خود شواهد و دلایل روشن و محکمی داشت که از آن جمله انتشار صداوتصویر رزمندگان ایرانی در بند از رادیو تلویزیون عراق یا نشریات این کشور بود. اما صلیبی‌ها وقعی به این اسناد و شواهد گویا نمی‌نهادند وبا بی‌تفاوتی دست عراقی‌ها را در اعمال جنایت‌های ضد بشری علیه اسیران جنگی باز گذاشته بودند. چه بسیار آزادگانی که پس‌از آتش بس و در شرایطی که جنگی میان دو کشور برقرار نبود، به دور از چشم جامعه جهانی قربانی جاه طلبی‌ها و خشونت افسران و سربازان عراقی شدند.
در چنین وضعیتی ایران هیچ برگ برنده‌ای که از طریق آن بتواند به دولت بغداد فشار بیاورد تا براساس بندهای اولیه قطعنامه 598 که مورد پذیرش دوطرف بود، عمل کند، در دست نداشت. حتی وجود تعداد قابل توجهی اسیر عراقی در کشورمان نیز چنین شانسی را برای ایران به وجود نمی‌آورد، زیرا اغلب اسرای عراقی شیعه بودند و بعد از مدتی اقامت در ایران پی به ماهیت رژیم صدام برده و در بازگشت ممکن بود به انتفاضه شیعیان که در مناطق شیعه نشین جریان داشت بپیوندند.
از این‌رو دولت عراق مایل به بازگشت آنان نبود بنابراین حضور چند ده هزار نفری اسیران عراقی در کشورمان نمی‌توانست نسبتی متعادل‌کننده در رفتارعراق با آزادگان ایرانی ایجاد نماید. تا آنکه در تابستان سال 1369 صدام برای تسویه حساب با شرکای عرب خود به یک باره تصمیم گرفت به کویت حمله کند و درآستانه این تصمیم به منظور به کار گرفتن تمام ظرفیت نظامی خود در جبهه‌های جدید یک طرفه اقدام به آزادی گروهی 80درصد از آزادگان دربند ایرانی نمود.این اتفاق گرچه با نقش‌آفرینی افرادی همچون آیت‌الله هاشمی رفسنجانی همراه شد اما بیش از هرچیزی الهام بخش این ضرب المثل است که در ناامیدی بسی امید است.

کپی