اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹

چرا ژنرالها از گشودن پرونده قتل عام 900 اخوانی طفره می گریزند

چرا ژنرالها از گشودن پرونده قتل عام 900 اخوانی طفره می گریزند
کبری نظری خبرنگار

در یک روز تابستانی خونین در سال 2013 در قاهره، پایتخت مصر، نیروهای امنیتی بیش از 900 نفر از مردم این کشور یا به بیان بهتر حامیان اخوان المسلمین را در میدان رابعه کشتند تا در عصر مدرن بزرگ‌ترین قتل عام معترضان در یک روز رقم بخورد و حالا که پنج سال از آن روز می‌گذرد؛ همچنان دولت مصر از رسیدگی به پرونده این کشتار سرباز می‌زند.

ایران آنلاین /به همین خاطر، ناجیه بونعیم، مدیر بخش شمال آفریقا در سازمان عفو بین‌الملل به مناسبت پنجمین سالگرد کشتار رابعه بیانیه‌ای صادر و ضمن «وحشتناک» توصیف کردن این کشتار از منظر حقوق بشری؛ خواستار به جریان افتادن این پرونده شد.

به‌گزارش «ایران» به نقل از سایت روزنامه انگلیسی ایندیپندنت، در پنج سال اخیر نه تنها عاملان کشتار 900 مصری حامی اخوان المسلمین در دو میدان رابعه و النضهه قاهره تحت پیگرد قرار نگرفته‌اند بلکه عبدالفتاح سیسی وزیر دفاع وقت و رئیس جمهوری کنونی مصر که در 14 آگوست 2013 فرمان این قتل عام را صادر کرد، با لایحه مصونیت قضایی این عاملان موافقت کرد.در این پنج سال همچنین محمد مرسی، رئیس جمهوری سابق مصر که نخستین رئیس جمهوری منتخب این کشور محسوب می‌شد و با کودتای نظامی به فرماندهی سیسی برکنار شد، پس از برکناری بارها و بارها در دادگاه‌های نظامی محاکمه شد و هنوز هم در زندان به سر می‌برد. حکم اعدام محمد مرسی در 16 ژوئن 2015 تأیید شد. محمد بدیع، رهبر اخوان المسلمین نیز که مانند مرسی از سال 2013 تاکنون در زندان است تاکنون بارها به حبس ابد محکوم شده است و آخرین حکم حبس ابد او حدود چهار روز پیش صادر شد.علاوه بر این، بر اساس گزارش کمیسیون حقوق و آزادی‌های مصری‌ها که یک سازمان مستقل حقوق بشری است، از سال 2014 تا سال 2017 دولت مصر دست کم 15 هزار و 500 نفر از شهروندان خود را به اتهام مرتبط بودن با اخوان المسلمین در دادگاه‌های نظامی محاکمه کرده است، دست کم 378 مصری ناپدید شده‌اند.
در پنجمین سالروز کشتار رابعه نیز نیروهای امنیتی مصر 13 نفر را به اتهام برنامه‌ریزی برای برگزاری تظاهرات‌های اعتراضی در این روز بازداشت کردند و وزیر کشور مصر روز سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای از محکوم شدن سه نفر از بازداشتی‌ها به 10 تا 15 سال زندان به اتهام‌های تروریستی خبر داد. پس از برکناری مرسی، رئیس جمهوری سابق اخوانی، دولت قاهره اخوان المسلمین را یک گروه تروریستی می‌داند. در حالی که اخوان المسلمین بزرگ‌ترین گروه اپوزیسیون مصر به حساب می‌آید و هنوز هم حامیان زیادی در این کشور دارد. این گروه همچنین علی رغم اینکه در پنج سال گذشته بشدت سرکوب شده، برای گفت‌و‌گوی ملی اعلام آمادگی کرده و طرح 10 ماده‌ای ارائه داده است. مهم‌ترین بندهای این طرح 10 ماده‌ای، بازگشت محمد مرسی به قدرت و تشکیل حکومت ائتلافی متشکل از گروه‌های ملی به مدت مشخص به منظور زمینه‌‌سازی برای برگزاری انتخابات آزاد و سالم با نظارت دستگاه مستقل قضایی است.
 
کپی