اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

طالبان تعهد امنیتی‌شان را نسبت به صلیب سرخ لغو کرد

طالبان تعهد امنیتی‌شان را نسبت به صلیب سرخ لغو کرد

طالبان با انتشار اعلامیه‌ای از "بی‌تفاوتی" کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به اعتصاب زندانیان پلچرخی کابل انتقاد کرده است.

ایران آنلاین / در این اعلامیه آمده که حفاظت از حقوق اولیه و انسانی زندانیان بخشی از وظایف کمیته صلیب سرخ است که به آن هیچ توجهی صورت نمی‌گیرد.

طالبان به اعتصاب چند روزه زندانیان پلچرخی اشاره کرده و از بی‌توجهی کمیته صلیب سرخ به زندانیان این زندان انتقاد کرده است.

طالبان گفته تعهد امنیتی‌شان را نسبت به صلیب سرخ لغو کرده و امنیت جان و مال آنها را ضمانت نمی‌کنند.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ می‌گوید آنها با طالبان در ارتباط هستند تا راه حلی برای وضعیت پیش آمده پیدا کنند تا بتوانند به کمک‌های بشری‌شان ادامه دهند.

روز گذشته عبادالله کریمی، سخنگوی ریاست زندان‌های افغانستان به بی‌بی‌سی گفت شمار اعتصاب کنندگان به سه تا چهار هزار نفر می‌رسد.

به گفته او، خواست‌های زندانیان معترض غیرقانونی است و گفت‌وگوهای مقام‌ها برای پایان این اعتصاب جریان دارد.

زندانیان معترض گفته‌اند، انتقال زندانیان به ولایات اصلی‌شان، تخفیف مجازات محکومین به اعدام به حبس، تخفیف عمومی برای همه زندانیان بدون در نظر گرفتن مدت حبس و جرم، رهایی زندانیان بیمار به امراض صعب‌العلاج و زندانیان مسن و اجرای آزادی مشروط برای زندانیان از مهمترین خواست‌های آنان است.

اعتصاب کنندگان محکومین به جرایم مختلف سیاسی، جنایی و مواد مخدر هستند.

زندان پلچرخی در کابل، بزرگترین زندان افغانستان است که حدود 10 هزار زندانی در آن نگهداری می‌شوند. اعتصاب زندانیان در زندان‌های مختلف افغانستان از جمله این زندان پیش از این نیز سابقه داشته است.

صلیب سرخ در افغانستان

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ بیشتر از ۱۵۰ سال عمر دارد و از فعالیت این کمیته در افغانستان بیش از سی سال می‌گذرد.

این نهاد در هفده ولایت افغانستان فعالیت دارد. کمک به اسیران جنگی، عرضه خدمات توانبخشی به معلولان، خدمات صحی به قربانیان جنگ، توزیع مواد غذایی و غیرغذایی، کمک به بی‌جا شدگان داخلی و خدمات آبرسانی از فعالیت‌های این کمیته در افغانستان است.

در سالهای اخیر در چندین مورد کارمندان این نهاد در افغانستان هدف حمله قرار گرفته که باعث توقف موقت فعالیت این نهاد در شماری از مناطق افغانستان شد.  / ایسنا

کپی