اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹
مریم حضرتی گفت:

۹ میلیون نفر دچار توده بدنی بالا هستند

۹ میلیون نفر دچار توده بدنی بالا هستند

مریم حضرتی، معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: چهار بیماری «دیابت، فشارخون بالا، سرطان و بیماری‌های مزمن تنفسی» بیماری‌های غیرواگیر اصلی و چهار عامل «خطر کم تحرکی، تغذیه ناسالم، مصرف الکل و دخانیات»، مهمترین عوامل خطر ابتلاء به این بیماری‌ها محسوب می‌شوند؛ به همین دلیل سازمان جهانی بهداشت، کنترل این بیمار‌ها و عوامل زمینه ساز آن را به عنوان هدف اصلی برای کاهش ۲۵ درصد مرگ و میر بیماری‌های غیر واگیر در سال ۲۰۲۵ تعیین کرده است.

ایران آنلاین / مریم حضرتی در مراسم افتتاحیه جشنواره فرهنگی - ورزشی پرستاران در همدان با بیان اینکه پدیده‌های شهرنشینی و صنعتی شدن جوامع با تغییرات وسیع در سبک زندگی همراه است، اظهار کرد: در کنار بهبود شاخص‌های بهداشتی که سبب افزایش امید در زندگی شده است، مهمترین عوامل افزایش بار بیماری ها، بیماری‌های غیر واگیر بوده اند.

وی افزود: بیماری‌های غیر واگیر مسئول بیش از ۵۳ درصد بار بیماری‌ها در جهان هستند و بیش از ۷۶ درصد بار کل بیماری‌ها در ایران به بیماری‌های غیر واگیر اختصاص دارد.

حضرتی تصریح کرد: پایه پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر، شناسایی عوامل خطر اولیه و پیشگیری و کنترل این عوامل است.

معاون پرستاری وزارت بهداشت ادامه داد: چهار بیماری «دیابت، فشارخون بالا، سرطان و بیماری‌های مزمن تنفسی» بیماری‌های غیرواگیر اصلی و چهار عامل «خطر کم تحرکی، تغذیه ناسالم، مصرف الکل و دخانیات»، مهمترین عوامل خطر ابتلاء به این بیماری‌ها محسوب می‌شوند؛ به همین دلیل سازمان جهانی بهداشت، کنترل این بیمار‌ها و عوامل زمینه ساز آن را به عنوان هدف اصلی برای کاهش ۲۵ درصد مرگ و میر بیماری‌های غیر واگیر در سال ۲۰۲۵ تعیین کرده است.

۹ میلیون نفر دچار توده بدنی بالا هستند

وی افزود: در ایران ۱۸ میلیون نفر دچار کم تحرکی و ۹ میلیون نفر دچارتوده بدنی بالا هستند؛ با ورزش و فعالیت‌های بدنی بر بسیاری از بیماری‌های غیر واگیر می‌توان فائق آمد.

حضرتی با اشاره به انتخاب همدان به عنوان پایتخت گردشگری کشور‌های آسیایی در سال ۲۰۱۸ به سبب ظرفیت‌های تاریخی، فرهنگی و اقلیمی اش بیان کرد: این اتفاق می‌تواند نقش بسزایی در شکوفایی ظرفیت‌های تاریخی و اقلیمی همدان ایفا کند، چراکه صنعت گردشگری چهارمین صنعت مهم دنیاست که سبب نزدیک شدن ملت ها، بهبود روابط و افزایش کیفیت زندگی مردم و تبادل فرهنگی می‌شود.

وی در پایان با تجلیل از دست اندرکاران برگزاری این جشنواره به ویژه سازمان نظام پرستاری، استانداری، دانشگاه علوم پزشکی همدان، از همه کسانی که در به ثمر رسیدن این رویداد فرهنگی ورزشی تلاش کردند قدردانی کرد./ باشگاه خبرنگاران جوان

کپی