اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹

مهارت های زبانی کودکان را با گفت‌وگو از سنین پایین تقویت کنید

مهارت های زبانی کودکان را با گفت‌وگو از سنین پایین تقویت کنید

نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد گفت‌وگو با کودکان از سنین پایین، به توسعه مهارت‌های زبانی آنها کمک می‌کند.

ایران آنلاین / نتایج مطالعات جدید حاکی از آن است که ارتباط بین بزرگسالان و کودکان، تاثیر قابل توجهی بر توسعه اولیه مغز کودکان می‌گذارد. محققان طی بررسی‌هایی در مواردی که کودکان با بزرگسالان به طور منظم مکالمه داشتند، در مناطق مغزی که با زبان در ارتباط است، ارتباطات قوی‌تری کشف کردند.

کارشناسان دریافتند که محاوره بیشتر با کودکان، در دو منطقه مغزی (منطقه ورنیکه و منطقه بروکا) که برای درک زبان و تولید گفتار مهم است، ارتباط قوی‌تری برقرار می‌کند.

در سال 1995، مطالعه‌ای انجام شد که نشان داد کودکان در خانواده‌های مرفه، دایره لغات گسترده‌تری نسبت به کودکان خانواده‌های با درآمد پایین دارند. یافته‌های این بررسی نشان می‌دهد قرارگرفتن در معرض گفتار، بر ساختار مغز تاثیر دارد.

در اوایل سال جاری، گروهی از دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) دریافتند که فیزیولوژی مغز و مهارت‌های زبانی در بین کودکان چهار تا شش ساله‌ها تحت تاثیر گفتگو با بزرگسالان است.

برای این مطالعه، روی ساختار مغزی 40 کودک چهار تا 6 ساله که در وضعیت‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی قرار داشتند، بررسی‌هایی انجام شد. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد صحبت کردن با کودکان از سنین پایین می‌تواند مهارت‌های زبانی را بدون در نظر گرفتن درآمد والدین یا آموزش عالی افزایش دهد.

این بررسی در مجله Neuroscience منتشر شده است./ ایسنا

کپی