اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

احتمال پس گرفتن طرح سئوال از رئیس جمهوری

احتمال پس گرفتن طرح سئوال از رئیس جمهوری

نماینده مردم نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سخنان رهبری در ارتباط با نقش و وظایف دولت در حل مشکلات کشور گفت: انصراف نمایندگان از پیگیری طرح سئوال از رئیس جمهوری در شرایط کنونی دور از انتظار نیست.

ایران آنلاین /قاسم احمدی لاشکی افزود: با توجه به سخنان اخیر رهبری در حمایت از دولت ، احتمال پس گرفتن طرح سئوال از رئیس جمهوری با انصراف نمایندگان در خواست کننده وجود دارد.

وی با اشاره به این که خودش در گذشته یکی از امضا کنندگان طرح سئوال از رئیس جمهوری در مورد موسسات مالی بود، گفت: با توجه به شرایط کنونی کشور باید طرح سئوال از رئیس جمهوری به زمان مناسب دیگر موکول می شد.
احمدی لاشکی بر ضرورت همدلی ، اتحاد و انسجام بیش از پیش مردم و مسئولان بویژه در شرایط کنونی کشور تاکید کرد و افزود : نمایندگان مجلس به جای طرح سئوال از رئیس جمهور می توانستند در قالب نامه مسائل مورد نظر را از رئیس جمهور پی گیر می کردند.
نماینده مردم نوشهر ، چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت : با توجه به سخنان اخیر رهبری باید به صورت تخصصی تر در جهت رفع مشکلات امروز کشور که بیشتر اقتصادی است گام برداشته شود و نمایندگان در این راستا می توانند طرح سئوال از وزیر امور اقتصادی و دارایی را در دستور کار قرار دهند.
وی افزود : بهتر است مشکلات در حوزه بیکاری و صنعت نیز از وزرای مربوطه خواسته و با اقدامات حساب شده در مسیر بر طرف کردن مشکلات کشور به رئیس جمهور کمک شود.
احمدی لاشکی طرح سئوال از اعضای دولت را حق نمایندگان دانست و تاکید کرد : در حال حاضر زمان مناسبی برای طرح سئوال از رئیس جمهور نیست و امروز کشور برای ادامه روند رو به پیشرفت خود در حوزه های گوناگون بیش از پیش نیازمند اتحاد ، انسجام و همدلی و هوشیاری و مراقبت مردم و مسئولان است.
نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به سخنان رهبری که فرمودند کسانی که می گویند دولت باید برکنار شود در نقشه دشمن نقش آفرین هستند و دولت باید سرکار بماند و با قدرت، وظایف خود را در حل مشکلات انجام دهد ، افزود : باید تعامل و همدلی را افزایش داد و در این راستا نباید تندتر و کندتر از رهبری گام برداشت تا دچا آسیب نشویم.
وی خواستار اقدام مرحله به مرحله و تصمیم گیری بر اساس منطق و اعتدال شد و گفت: باید از مسایل ضد اخلاقی که موجب خدشه دار شدن اذهان مردم می شود دوری کرد زیرا ضربه به اصل نظام و جمهوری اسلامی را در پی خواهد داشت.
احمدی لاشکی رفع مشکلات مردم و کشور را وظیفه اصلی نمایندگان مجلس شورای اسلامی دانست و تاکید کرد که نمایندگان با جدیت در این راستا گام بر می دارند .
وی مهم ترین مشکل امروز کشور را مدیریت دانست و افزود : مدیر باید توانمند و خلاق باشد و براساس نیازهای کشور برنامه ریزی مطلوب داشته باشد و وزیر نیز به عنوان بالاترین مدیر باید علاوه بر داشتن برنامه مناسب ، در اجرای آن نیز جدی باشد و در غیر این صورت وزرایی که نتوانستند کشور را در مسیر مناسب حرکت دهند باید پاسخگو باشند.
نماینده مردم نوشهر ، چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد : نامه یک ماه پیش با 187 امضا و نامه دیگر که اخیرا با امضای 190 نماینده مجلس شورای اسلامی برای رئیس جمهوری نوشته شده گواه جدیت مجلس در برخورد با مدیران و مدیریت های ناکارآمد است.
سوال 80 نماینده از رییس جمهوری هفدهم تیر ماه در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد.
علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی پس از اعلام این موضوع با بیان اینکه رییس جمهور موظف است طبق ماده 213 آیین‌ نامه حداکثر تا مدت یک ماه برای پاسخ به سوالات در مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کند ، گفت : پنج محور سئوال از رییس جمهوری شامل عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم‌های بانکی، عدم اقدام شایسته دولت در باره کاهش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی شدید چند ساله و افزایش شتابان نرخ ارز خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی است.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری هم در نامه ای به علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی با اعلام این که سوال تعدادی از نمایندگان، در چارچوب قانون اساسی و زمان و شرایط مناسب مطرح نشده است، تاکید کرد : اما برای جلوگیری از هر نوع اختلاف بین قوا و احترام به مجلس شورای اسلامی، در فرصت مقرر به مجلس خواهم آمد. 

/ایرنا

کپی