اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹

خطری که بیخ گوش بیماران قلبی است

خطری که بیخ گوش بیماران قلبی است

حمید سهراب‌پور، فوق تخصص ریه به تشریح علت بروز تنگی نفس و یکی از بیماری‌های خطرناک مرتبط با این عارضه پرداخت.

ایران آنلاین / حمید سهراب‌پور درباره بیماری اِدم ریه گفت: اِدم به معنای ایجاد تورم و تجمع مایع میان بافتی یا به اصطلاح ایجاد آب در ریه است. وی با اشاره به علائم این بیماری  ادامه داد: مهم‌ترین نشانه‌های بروز اِدم ریه کوتاه شدن و تنگی نفس، سرفه‌های شدید و وجود خلط کف‌آلود است.

سهراب‌پور درباره علت بروز این عارضه بیان کرد: علت‌های متعددی از جمله مصرف برخی دارو‌ها، مواجهه با برخی مواد شیمیایی، وارد شدن ضربه شدید به قفسه سینه، برخی مشکلات ریوی مثل عفونت‌های شدید در این ناحیه و غیره  در بروز این بیماری موثر است، اما اصلی‌ترین علت آن را می‌توان مشکلات قلبی و اختلالات عروقی اطراف ریه دانست.

خطری که بیخ گوش بیماران قلبی است

وی با تاکید بر اینکه بروز این عارضه در بیماران قلبی و عروقی محتمل‌تر است، تصریح کرد: ادم ریه در صورت درمان نشدن  می‌تواند بسیار خطرناک باشد؛ به طوری که گاهی تشخیص ندادن درست نشانه‌های این بیماری  یا درمان نشدن  به موقع آن، تا حدود ۵۰ درصد خطر مرگ را برای بیمار به همراه دارد.

این متخصص ریه ادامه داد: کنترل بیماری‌های قلبی و جلوگیری از بروز عفونت‌های شدید در بدن تنها راه پیشگیری از این عارضه خطرناک  است.

سهراب‌پور با تاکید بر اهمیت مراجعه به موقع به پزشک، در صورت مشاهده علائم مشابه و اهمیت درمان سریع این بیماری بیان‌کرد: روند درمان با توجه به علت بروز بیماری می‌تواند متفاوت باشد؛ اما به طور معمول درمان به صورت دارویی همراه با استفاده از تکنیک‌ها و دستگاه‌های تنفسی است./ باشگاه خبرنگاران جوان

کپی