اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹

حریری تشکیل کابینه لبنان را مشروط کرد

حریری تشکیل کابینه لبنان را مشروط کرد

«سعد حریری» نخست وزیر لبنان که مأمور تشکیل کابینه جدید این کشور است، روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگاران ضمن اشاره به بازپس گیری یک گذرگاه مهم مرزی در مرز سوریه- اردن توسط نیروهای سوریه، تهدید کرد که چنانچه برخی احزاب «بر احیای روابط بیروت- دمشق اصرار ورزند»، دولت جدید لبنان تشکیل نخواهد شد.

ایران آنلاین /نخست وزیر لبنان تهدید کرد که چنانچه برخی احزاب این کشور «بر احیای روابط بیروت- دمشق اصرار ورزند»، دولت جدید لبنان تشکیل نخواهد شد.

حریری در ادامه افزود: «من با احیای روابط لبنان- سوریه موافق نیستم و این غیرقابل مذاکره است».

نخست وزیر لبنان با ذکر این نکته که «روابط با عربستان سعودی عالی است» و پادشاهی سعودی «لبنان را به شتاب بخشیدن به فرآیند تشکیل دولت تشویق می کند» تأکید کرد که «این مانع [احیای روابط دوجانبه با سوریه] کاملاً نتیجه قصور و کوتاهی [مقامات] لبنان است».

حریری همچنین گفت که «ما هنوز برای تشکیل هیأت نهایی دولت به زمان احتیاج داریم. درست است که تاکنون هیچگونه پیشرفتی حاصل نشده، اما تنشها میان احزاب دیگر تمام شده است».

سعد حریری با تصدیق اینکه «جنبش میهن پرست آزاد» و رئیس جمهور «میشل عون» توافق کردند که در مجموع سهمی مشتمل بر «۱۰ کرسی» را تصاحب نمایند، افشا کرد که نیروهای نظامی لبنان «پیشنهاد مبنی بر تصاحب چهار مقام مهم اجرایی در اِزای عدم کسب مقامات عالیرتبه حکومتی را رد کرده اند».

حریری روز ۲۴ ماه مه سال جاری مأمور تشکیل دولت جدید لبنان شد.  / مهر

کپی