اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹

اسقف کلیسای کاتولیک استرالیا به یک سال حبس محکوم شد

اسقف کلیسای کاتولیک استرالیا به یک سال حبس محکوم شد

دادگاهی در نیوکاسل استرالیا محکومیت یک سال حبس خانگی فیلیپ ویلسون اسقف اعظم کلیسای کاتولیک استرالیا و یکی از مقام های ارشد این کلیسا در جهان را به جرم سرپوش گذاشتن بر تجاوز جنسی به کودکان توسط کشیشان در دهه 1970 میلادی را تائید کرد.

ایران آنلاین / ویلسون 67 ساله پیشتر در دادگاه بدوی به 12 ماه حبس محکوم شده بود اما دادگاه در تحمل حبس وی در خانه یا زندان پرونده را به مراجع دیگری ارجاع داده بود.

ویلسون یکی از مقام های عالی رتبه کلیسای کاتولیک استرالیاست که به جرم مخفی نگه داشتن آزار جنسی کودکان دراین کلیسا توسط کشیشان در دادگاه محکوم شده بود.
تاکنون رسانه های استرالیایی گزارش های متعددی از تجاوز به کودکان را ارائه کردند که بیانگر گستردگی این ناهنجاری اخلاقی استرالیاست.
این موضوع در سال های گذشته شیوع زیادی در بخش های مختلف جامع استرالیا حتی نهادهای آموزشی و مذهبی داشته است.
ویلسون اسقف اعظم آدلاید استرالیاست که ماه گذشته در دادگاهی در نیوساوت ولزمتهم به پنهان کاری و عدم گزارش در مورد جرایم کشیش ها علیه کودکان شد.
اتهام ویلسون در مورد اینکه 'با وجود آگاهی از آزار و اذیت جنسی چند پسر محراب توسط کشیشی به نام جیمز پاتریک فلچر ،این جرم را گزارش نکرده و درمقابل پسران را از کلیسا رانده است'، در دادگاه اثبات شد.
فلچر در دادگاهی در سال 2004 به جرم تجاوز به 9 کودک به زندان محکوم شد اما 2 سال بعد در دوران محکومیت درگذشت.
«ویلسون» گفته بود که از آزارهای جنسی «جیمز فلچر» دستیار کشیک کلیسای «میتلند» در 130 کیلومتری شمال «سیدنی» بی اطلاع بوده است.
این درحالی است که یکی از قربانیان آزار جنسی «پیتر کری» به دادگاه گفته بود که در سال 1976(62 سال پیش) ، پنج سال پس از رخ دادن آزارها، موضوع را به «ویلسون» اسقف گفته بود.
اسقف ویلسون اعلام کرد که درخواست تجدید نظر برای حکم ارائه شده خواهد داد.
پیشتر مالکوم ترنبول نخست وزیر استرالیا از پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک ها جهان خواسته بود تا با اخراج اسقف ویلسون از این کلیسا موافقت کند تا دادگاه های این کشور بتوانند قوانین را در مورد وی اجرا کنند.  / ایرنا

کپی