اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

دیوار بلند احتیاط!

دیوار بلند احتیاط!
آرش راهبر روزنامه نگار

به گمانم اولین تصویری که از مفهوم اعتماد بین افراد در ذهنم شکل گرفته مربوط است به دوران کودکی و یک روز بهاری که کنار پدربزرگ مرحومم نشسته بودم.

ایران آنلاین /   آقا بزرگ خدا بیامرز من یک پیرمرد عادی با صورتی نورانی و محاسن سفید بود مثل خیلی از بابابزرگ‌های سی چهل سال پیش و آنقدر آدم شاداب و بذله‌گویی بود که گاهی فکر می‌کردم از همه بیشتر دوستش دارم. آقابزرگ استاد پرورش گل بود و گلدان‌های سفالی‌اش پر بود از شمعدانی‌های سرحال و شاه‌پسند و شاخ بزی که امروز بهش می‌گویند آلوئه ورا...

آن روز بهاری در حوالی هزار سال پیش، یک بنده خدایی از چند روستا آن طرفتر آمد در گلخانه آقابزرگ و چند تا از آن گلدان‌های جاندار و رنگارنگ را برداشت و خداحافظی کرد و رفت. من در همان عالم کودکی متوجه شدم که یک چیزی این وسط کم است و رو به آقا بزرگ پرسیدم:«پس چرا اون آقاهه پول نداد؟» جد مادری‌ام بی آنکه دست نوازشش را از روی گل‌های خرزهره بردارد، گفت:«می‌شناسمش. چند هفته دیگر پولش را می‌آورد. سبیلش پیش من هست!»
شاید خنده‌دار باشد اما از همان کودکی فکر می‌کردم اگر هر کسی سبیل داشته باشد می‌شود به او اعتماد کرد. روزگار و باور مردم هم طوری بود که بیشتر مردم این ضرب‌المثل را پذیرفته بودند. شاید اصلاً به همین خاطر بود که خیلی از مردان در آن روزها سبیل می‌گذاشتند و از تراشیدن آن حذر می‌کردند.
امروز که اما روزگار بی‌سبیلی است، انگار اعتماد بین مردم هم همراه موی پشت لب آنها رفته پی کارش. حتماً البته این یک گزاره دم‌دستی و بدوی است اما دور و برمان را نگاه می‌کنم می‌بینم سطح اعتماد میان افراد به شدت پایین آمده و حتی اعضای خانواده هم نسبت به هم بدبین و حسابگر شده اند.
اعتماد کردن در ایام قدیم یک جور انتخاب بود که از شناخت آدم‌ها از یکدیگر به دست می‌آمد اما این روزها با وجود پیشرفت بسیار زیاد وسایل ارتباطی انگار شناختن افراد سخت‌تر شده و بنا‌بر‌این احتیاط جای اعتماد را گرفته است. این روزها دیگر همسایه‌ها هم همدیگر را نمی‌شناسند و اعتماد نمی‌کنند چه برسد به اینکه یک آدمی از یک شهر دیگر بیاید از شما گلدانی بخرد و شما هم روی حساب سبیل طرف، وعده سر خرمن بگیری. این روزها چک بانکی جای تار سبیل را گرفته، آن هم چک برگشتی...
 
کپی