اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

گلوکوم یک بیماری خودایمنی است

گلوکوم یک بیماری خودایمنی است

بیماری آب سیاه یک بیماری چشمی است که حدود ۷۰ میلیون نفر در جهان به آن مبتلا هستند. حال تحقیق جدید نشان می دهد این بیماری، یک بیماری خودایمنی است.

ایران آنلاین / فشار بالا مایع درون چشم موجب «گلوکوم» یا آب سیاه می شود. در این حالت، در بخش جلویی چشم، مایع به درستی گردش نمی کند. این عارضه معمولا با افزایش سن روی داده و مجاری ای که امکان خروج اب را از چشم فراهم می کنند مسدود می شوند.

در ابتدا این بیماری بدون تشخیص باقی مانده و بیمار متوجه بیماری اش نمی شود تا اینکه نیمی از سلول های گانگلیونی شبکیه ار بین می روند. این بیماری با آسیب به شبکیه و عصب بینایی می تواند منجر به نابینایی شود.

بیماری خودایمنی عارضه ای است که در آن، سیستم ایمنی به سلول های خود بدن حمله می کند.

حال محققان دانشگاه MIT ماساچوست گزارش کرده اند بیماری آب سیاه یک بیماری خودایمنی است. آنها با مطالعه بر روی موش ها مشاهده کردند سلول های T خود بدن مسئول زوال پیشرونده شبکیه چشم در این بیماری هستند.

به گفته محققان، به نظر می رسد سلول های T در نتیجه تعاملات قبلی با باکتری های که معمولا در بدن زندگی می کنند، شروع به حمله به هورون های شبکیه می کنند. محققان عنوان می کنند با توقف این فعالیت خودایمنی می توان راه های درمانی جدیدی را برای آب سیاه توسعه داد./ مهر

کپی