اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹

بیماران مبتلا به دیابت نوع۱ در معرض خطر بیماری های قلبی دارند

بیماران مبتلا به دیابت نوع۱ در معرض خطر بیماری های قلبی دارند

بر اساس نتایج تحقیقات جدید افراد مبتلا به دیابت نوع۱، بخصوص افرادی که قبل از ۱۰ سالگی مبتلا به این بیماری می شوند، در معرض ریسک بالا مشکلات قلبی و مرگ زودهنگام قرار دارند.

ایران آنلاین / در این مطالعه بیش از ۲۷ هزار فرد مبتلا به دیابت نوع۱ در سوئد به مدت میانگین ۱۰ سال تحت نظر بودند. این گروه از افراد با گروه کنترل متشکل از بیش از ۱۳۵ هزار فرد بدون دیابت مقایسه شدند.

پژوهشگران دریافتند افراد مبتلا به دیابت نوع۱ به مراتب بیش از دیگران در معرض مشکلات قلبی بودند.

«آراز راوشانی»، عضو تیم تحقیق از دانشگاه گوتنبرگ سوئد، در این باره می گوید: «باوجودی که ریسک نسبی بیماری قلبی - عروقی بعد از تشخیص اولیه دیابت افزایش می یابد، اما ریسک قطعی آن پایین است.»

نتایج نشان می دهد در مقایسه با گروه کنترل، بیماران مبتلا به دیابت قبل از سن ۱۰ سالگی ۳۰ برابر بیشتر در معرض ریسک مشکلات جدی قلب قرار دارند. این ریسک در بین افرادی که بین سنین ۲۶ تا ۳۰ سال مبتلا به دیابت نوع۱ تشخیص داده می شوند، حدود ۶ برابر بیشتر است.

همچنین افرادی که در جوانی مبتلا به دیابت می شوند چهار برابر بیشتر در معرض مرگ زودهنگام به هر دلیلی هستند و ریسک مرگ شان به دلیل بیماری قلبی، بیش از ۷ برابر بیش از گروه کنترل است.

یافته ها نشان داد افراد مبتلا به دیابت در سنین ۲۶ تا ۳۰ سال، ۳ برابر بیشتر در معرض مرگ ناشی از بیماری قلبی یا دلایل دیگر هستند.

به گفته راوشانی، «به نظر می رسد سن شروع بیماری فاکتور مهمی برای احتمال زنده ماندن و همچنین عوارض قلبی-عروقی در سنین بزرگسالی است. از اینرو باید درمان های زودهنگام با داروهای محافظ قلب در نظر گرفته شود.»

دیابت نوع۱، دومین بیماری مزمن شایع در بین کودکان است و بروز این بیماری از دهه ۱۹۸۰ در بین کودکان ۱۴ سال به پایین هرساله ۳ درصد افزایش یافته است./ مهر

کپی