اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹

پرسش های خوانندگان و پاسخ‌های مشاور حقوقی <ایران>

پرسش های خوانندگان و پاسخ‌های مشاور حقوقی <ایران>
محمد رضا آرامش دانشجوی دکتری حقوق کیفری

یک کارگر از کرج: من در کارخانه‌ای مشغول به فعالیت بودم و چند روزی است به دلایلی با این شرکت قطع همکاری نمودم می‌خواستم بدانم شرایط استفاده از بیمه‌کاری چیست؟

ایران آنلاین / در صورت اخذ شرایط ذیل مشمول دریافت بیمه‌کاری می‌باشید: ١- بیمه کشور خارجی نباشید، ٢- مستمری بگیر بازنشسته یا از کار افتاده کلی نباشید، ٣- دارای حداقل ٦ ماه سابقه پرداخت حق بیمه باشید، ٤- در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری نباشید.

  مهرداد از تهران: چند وقت پیش به‌دلیل مشکلی که در دادگاه داشتم قصد مراجعه به وکیلی را داشتم که شخصی را به من معرفی نمودند که شخصی صاحب نفوذ در دادگستری است. پس از مراجعه به وی، از من تقاضای مقدار زیادی پول نمود و در عوض شرط نمود که ظرف مدت یک هفته مشکل شما را حل می کنم. اکنون چهار ماه گذشته است و متوجه شدم که وکیل هم نیست و حتی تلفن من را هم جواب نمی‌دهد. می‌خواستم ببینم مجازات چنین شخصی چیست؟
به استناد ماده یک قانون مجازات اسلامی اعمال نفوذ برخلاف حق و مقررات قانونی (هر کس به ادعای اعتبارات و نفوذ، وجه نقد یا فایده دیگری برای خود یا شخص ثالث در ازای اعمال نفوذ از کسی تحصیل کند یا وعده یا تعهدی از او بگیرد، علاوه بر رد وجه یا مال مورد استفاده یا قیمت آن به حبس از ٦ ماه تا ٢ سال محکوم خواهد شد) بنابراین باید بدانید در صورت اثبات بجز مکلف به بازگرداندن پول شما، به حبس نیز محکوم می‌گردد.

  فاطمه از تهران: مادر بنده چند ماه پیش به پزشک مراجعه نمود و پزشک نیز دستور عمل پای راست مادرم را صادر کرد. حال بعد از گذشت ٦ ماه نه تنها مادرم بهبود نیافته بلکه قدرت راه رفتن خود را نیز از دست داده است. بعد از مراجعه به چند پزشک دیگر همگی نظر دادند که به‌دلیل تخلف پزشک در نحوه عمل این اتفاق افتاده است، می‌خواستم ببینم چگونه شکایت کنم؟

در صورت اثبات چنین مسأله‌ای پزشک طبق مفاد ماده ٤٩٧ و ٤٩٥ قانون مجازات اسلامی مسئول خواهد بود، لیکن بعد از شکایت کیفری به پزشکی قانونی ارجاع می‌گردد و تا میزان دیه مشخص گردد، بعد از آن به کارشناس ارجاع می‌گردد تا میزان قصور پزشکی مشخص شود. بعد از آن و طی روال قانونی در صورت محق بودن مادر شما، دادگاه رأی مبنی بر محکومیت صادر می‌نماید.

  حسین از اصفهان: چند وقت پیش اتومبیلی با بنده تصادف کرد که در همان لحظه مشخص بود  مقصر است و پس‌ از کشیدن کروکی یک برگ از بیمه نامه خود را تحویل اینجانب داد و ماشین بنده هم تعمیر گردید اما مسأله‌ای که هست آن است که ماشین من حدود ٥ میلیون تومان افت قیمت پیدا کرده و در صورت فروش به‌دلیل تصادفی بودن آن را به قیمت روز از من نمی‌خرند. می‌خواستم ببینم آیا می‌توانم جبران خسارت را هم از کسی که با اتومبیل من تصادف کرده مطالبه کنم؟

بیمه فقط خسارت مربوط به تعمیر و صافکاری خودرو را  پرداخت می‌نماید. اما به استناد ماده ١ و ٢ قانون مسئولیت مدنی هر کس به دیگری چه عمد چه غیرعمد خواه مباشر یا به سبب خسارتی وارد کند مسئول جبران خسارت است برای این مسأله داد خواستی به شورای حل اختلاف ارائه دهید که کارشناس تصادفات تعیین می‌گردد و بعد از تعیین میزان افت قیمت خودروی شما، دادگاه اقدام به صدور حکم به طرفیت مالک خودروی مقصر می‌کند./ روزنامه ایران

کپی