اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

ایرج حریرچی مطرح کرد:

پزشکان اجباری برای استفاده از کارتخوان ندارند/ مردم از بابت دارو نگرانی نداشته باشند

پزشکان اجباری برای استفاده از کارتخوان ندارند/ مردم از بابت دارو نگرانی نداشته باشند

ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت گفت: تهیه کارتخوان آسان است و برخی پزشکان از این وسیله استفاده می‌کنند، اما الزامی برای آن ندارند.

ایران آنلاین / ایرج حریرچی صبح امروز در نشست خبری که در ساختمان مرکزی وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار کرد: در شرایط کنونی امکان تهیه کارتخوان بسیار آسان است و این تسهیلات در بسیاری از مطب‌های پزشکان فراهم شده است اما هیچ الزام قانونی برای استفاده از کارتخوان در مطب وجود ندارد.

وی ادامه داد: استفاده از کارتخوان کاری است که بیشتر جنبه اخلاقی و عرفی دارد و از نظر قانونی سازمان مالیاتی برخی از صنوف را ملزم به استفاده از کارتخوان در صندوق کرده است ولی هنوز برای گروه بهداشت و درمان این الزام وجود ندارد.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: قانون جامعه پزشکی براساس صنوف دیگر است، اما از نظر اخلاقی بهتر است پزشکان برای راحتی مردم شرایط لازم مانند استفاده از دستگاه کارت خوان را در مطب هایشان فراهم کنند.
وی در خصوص کمبود دارو در بازار دارویی ایران و کشورهای با درآمد بسیار بالا گفت: به طور متوسط 1 تا 2 درصد کمبود اقلام دارویی اجتناب‌ناپذیر است که امروزه در برخی از موارد به دلیل بروز نوساناتی میزان 50 تا 60 قلم دارو در کشور دچار کمبود شده بود که اکثر آنها مربوط به داروهای  خارجی است.

حریرچی با اشاره به اینکه یک قلم کمبود دارو هم برای ما بسیار اهمیت دارد، افزود: در مواردی احتکار داروهای تاریخ گذشته بعضا مشاهده شده است یا برخی از شرکت‌های دارویی به دلیل مطالبات و نبود نقدینگی داروی خود را دیرتر عرضه کرده یا فروش دارو را منوط به دریافت وجه به صورت نقدی می‌دانند و وزارت بهداشت با همه این موارد برخورد شدیدی می‌کند.

وی با اشاره به اینکه برخی از افرادی که صاحب تریبون بوده و مورد اعتماد هستند سعی کرده چراغ سبزهایی در خصوص عرضه نشدن دارو به دلیل مطالبات به شرکت‌های دارویی بدهند نشان دهند، ادامه داد: برخی از افرادی که صاحب تریبون بوده در فضای مجازی اظهارنظر کرده که به دلیل مطالبات شرکت‌های دارویی حق دارند دارو را در داروخانه‌های سطح کشور عرضه نکنند.

سخنگوی وزارت بهداشت اضافه کرد: در برخی موارد پزشکان بیش از نیاز دارو تجویز کرده یا مردم بیشتر از نیاز واقعی خود از پزشک معالج خود طلب دارو می‌کنند که در هر دو صورت این کار اقدام مناسبی نیست.

هزینه های جاری دارو به طور مستقیم و غیرمستقیم از جیب مردم پراخت می شود
حریرچی در خصوص هزینه دارو و ملزومات مصرفی در کشور ادامه داد: هزینه‌های جاری دارو و حق فنی در داروخانه‌ها به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم از جیب مردم پرداخت می‌شود و در حساب‌های ملی هزینه دارو، ملزومات پزشکی و مصرفی به دو بخش سرپایی و بستری تقسیم می‌شود.

وی اضافه کرد: هزینه دارو و ملزومات مصرفی همچنین هزینه‌های جانبی بین 1.35 تا 1.57 درصد از کل تولید ناخالص ملی ما را تشکیل می‌دهد به طوری که هزینه‌های دارو در بخش سرپایی در سال 94، 18 هزار و 544 میلیون تومان، در سال 95، 21 هزار و 800 میلیارد تومان و در سال 96، 25 هزار و 400 میلیارد تومان بوده است.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در سال 93 کل پرداختی مردم از جیب در حوزه دارو 30.3 درصد بوده که این میزان در سال 94، 31 درصد رسیده است، افزود: سهم دارو در بخش سرپایی در سال 93، 27.3 درصد بوده که در سال 94 این میزان به 27 درصد رسیده است و مردم بابت هزینه دارو در سال 93، 9 هزار و 301 و در سال 94، 10 هزار و 740 میلیارد تومان از جیب خود پرداخت کردند و مابقی به وسیله بیمه‌ها و دولت پرداخت شده است.

وی ادامه داد: در سال 93 مردم در طی یکسال 117 هزار تومان و در سال 94، 134 هزار و 500 تومان از جیب بابت دارو پرداخت کرده‌اند.

تسهیلات سه و نیم میلیارد دلاری دولت برای تامین دارو
حریرچی بیان کرد: مردم از بابت دارو نگرانی نداشته باشند زیرا دولت 3 و نیم میلیارد دلار ارز دولتی بابت تأمین دارو اختصاص داده است.

سخنگوی وزارت بهداشت تأکید کرد: در سال‌های گذشته حدود 700 میلیون دلار مکمل وارد کشور شده است به طوری که در سال 96 این رقم به 150 میلیون دلار کاهش پیدا کرده است و امروزه بازار مکمل در ایران حدود 500 میلیارد تومان است.

سخنگوی وزارت بهداشت اظهار کرد:‌ مکمل‌ها به دلیل آنکه جزو دارو دسته بندی نمی‌شوند به وسیله سازمان غذا و دارو قیمت گذاری نشده و فقط در موارد خاصی که بیماران و افراد خاص نیازمند مکمل بوده، سازمان غذا و دارو بر روی این مواد قیمت می‌گذارد.

ذخیره دارویی هشت ماه است
حریرچی با اشاره به اینکه ما بر توزیع مکمل‌هایی مانند ویتامین D نظارت داریم، ادامه داد:‌ میزان ذخیره دارویی در کشور در شرایط کاملا عادی 8 ماه است که اگر این زمان به 4 ماه کاهش پیدا کند، در سیاست‌های خودمان تجدید نظر انجام می‌دهیم.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت از اهرم‌های لازم برای برخورد با افرادی که می‌خواهند از این موقعیت سوءاستفاده کنند برخوردار است و امروزه دادستانی هم در موضوع دارو ورود پیدا کرده و نظارت‌ها بر داروخانه‌ها و بازار دارویی کشور به دقت انجام می‌شود.

حریرچی بیان کرد: داروی وارفاین که تولید کننده داخلی قادر به تولید نبوده به همین دلیل در مقطعی از زمان دچار کمبود شده بود و وزارت بهداشت اقدام به واردات این دارو کرده بود و به طور کلی برای داروهای مشابه وزارت بهداشت برای آنکه داروهای خاص به دست مصرف کننده واقعی برسد، در داروخانه‌های دولتی و بزرگ، اقلام دارویی را توزیع کرده است.

وی با اشاره به اینکه مردم عادت دارند که از داروخانه‌های محل خودشان داروی مورد نیاز را تأمین کنند، افزود: در این شرایط به دلیل نبود داروی خاص معمولا اظهار نگرانی در محافل عمومی مشاهده می‌شود.

نبود نقدینگی عرضه اقلام دارویی را به تاخیر انداخت
وی با اشاره به اینکه برخی از شرکت‌های دارویی به دلیل مطالبات و نبود نقدینگی عرضه اقلام دارویی را با تأخیر انجام می‌دادند و این مسئله کاری غیر اخلاقی و غیر شرعی محسوب می‌شود، افزود: مردم ما همه مسائل را رصد می‌کنند و بر حسب مسائل فرهنگی و سیاسی کسانی که سعی کنند از آب گل‌آلود ماهی بگیرند، به سازمان‌های مربوطه اطلاع و وزارت بهداشت ابزارهای لازم را برای برخورد با آنها در اختیار دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه وزارت بهداشت با شرکت‌های متخلف برخورد و آنها را جزو لیست سیاه قرار می‌دهد، ادامه داد: بر اساس گزارش‌های دریافتی داروخانه‌ها نسبت به سایر صنوف از تخلفات کمتری انجام داده‌اند.

وی در خصوص مدیریت پسماندهای بیمارستانی گفت: پسماندهای بیمارستانی باید به چهار دسته عادی، عفونی، شیمیایی و دارویی و برنده تبدیل شوند و امروزه 98.3 درصد از بیمارستان‌های سراسر کشور وظایف خود را در این موضوع به خوبی عمل کرده که از این تعداد 93.8 درصد از بیمارستان‌های دستگاه‌های مناسبی برای جداسازی پسماندها داشته و بقیه مراکز درمانی به صورت سنتی این کار را انجام می‌دهند.

حریرچی ادامه داد: دولت 255 میلیون و 344 هزار دلار ارز برای دارو گشایش اعتبار ایجاد کرده که برای ماده اولیه دارو 137 میلیون دلار، بسته بندی به میزان 25 میلیون و 80 هزار دلار در نظر گرفته است که این آمار تا هجدهم مرداد ماه است.

وی در خصوص وضعیت بیماران خاص ادامه داد: شرایط بیماران خاص تغییری پیدا نکرده است و وزارت بهداشت با عنوان متولی سلامت است و خانواده‌های بیماران نگران هیچ مسئله‌ای نباشند.

 

وی با اشاره به اینکه اگر مصوبه بازنشستگی در خصوص بیماران خاص قانون بشود،‌ وزارت بهداشت آن را سریعا اجرا می‌کند، افزود: در مقاطعی از امسال تخصیص ارز به صورت آزاد بوده و وارد کنندگان به صورت مقطعی ارز دولتی را راحت‌تر دریافت می‌کردند اما امروزه سیاست بانک مرکزی سخت گیرانه تر شده به طور مثال ارز دولتی برای تأمین مواد اولیه دارویی که در کشور مورد نیاز یا کم بوده است اختصاص پیدا می‌کند و این وزارت خانه سهم خود را از ارز سهمیه بندی کرده است و اگر تولید کننده‌ای بابت تأمین مواد اولیه دارویی که در کشور موجود است تقاضای ارز دولتی کند وزارت بهداشت به آن ارز دولتی نمی‌دهد.

اما و اگرهای ابتلای مردم سیستان و بلوچستان به ایدز
سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص انتشار اخباری در فضای مجازی مبنی بر ابتلای تعداد زیادی از مردم منطقه سیستان و بلوچستان به بیماری ایدز مبتلا شده‌اند، افزود: وزارت بهداشت نسبت به مناطق محروم و به خصوص سیستان و بلوچستان بسیار حساس است و همه بیماری‌های واگیر و غیر واگیر مانند ایدز و هپاتیت را رصد و کنترل کرده است.

وی اضافه کرد: مردم یک منطقه‌ای از سیستان و بلوچستان ممکن است دچار بیماری خاصی شده باشند اما ابتلای آنها به عارضه ایدز مسئله‌ای کاملا نادرست است./ باشگاه خبرنگاران جوان

کپی