اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

رد پای زمین خواران در آتش افروزی پناهگاه حیات وحش میانکاله

رد پای زمین خواران در آتش افروزی پناهگاه حیات وحش میانکاله

دخالت خطای انسانی در آتش سوزی چند سال اخیر در اراضی تالاب میانکاله مازندران که برخی عمدی تشخیص داده شد، ردپای زمین خواران را در این حوادث نمایان می کند.

ایران آنلاین /   براساس گزارش میدانی ایرنا ، منابع محلی و حتی مسوولان استانی با توجه به اثبات عمدی بودن برخی از این آتش افروزی ها نوک پیکان خود را به سمت زمین خواران و متصرفان غیر قانونی نشانه می گیرند که با دخالت مستقیم و یا اجیر کردن برخی افراد منطقه از پس این حوادث ، به دنبال تصاحب اراضی این منطقه هستند.

براساس آمار رسمی صرفا در2 سال گذشته افزون بر 600 هکتار از اراضی پناهگاه حیات وحش میانکاله که شامل بوته های سازیل ، تمشک وانار وحشی ( ترش ) است در این اتش سوزیها از بین رفت و تاکنون چندین پرونده در دستگاه قضایی برای مسببین این وقایع تشکیل شد.
منابع محلی منطقه بر این باورند که برای جلوگیری از بروز آتش سوزی عمدی درپناهگاه حیات وحش میانکاله باید دستگاه قضا ورود کند.
** تشکیل پرونده آتش سوزی
رئیس اداره حقوقی محیط زیست مازندران گفت که درسال گذشته 2 فقره پرونده در ارتباط با آتش سوزی در دادگاه تشکیل شد و 3 نفر مظنون نیز در این ارتباط معرفی شدند.
طاهره فضلیت در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : تاکنون احکامی در ارتباط با این پرونده برای مظنونین صادر نشده است.
وی اضافه کرد: در سال جاری 2فقره پرونده در ارتباط با آتش سوزی عمدی در دادسرا بهشهر تشکیل شد که برای یکی از این مظنونان حکم منع تعقیب صادر شد.
وی اظهارداشت : محیط زیست نسبت به این رای اعتراض کرده که پرونده بار دیگر مورد بررسی قضات قرار می گیرد.
وی هدف اصلی این آتش سوزی ها را گسترش دامنه مالکیت در منطقه اعلام کرد و احکام صادره را مطابق با جرم ندانست.
فضیلت گفت که پرونده های محیط زیستی در دادگاه ها براساس ماده 13 قانون شکار و صید بررسی می شود که در زمره مجازات درجه پنج قرار می گیرد.
وی این مجازات را شامل پرداخت 10 تا 85 میلیون ریال جزای نقدی و حبس از 91 روز تا سه سال بیان کرد که مطابق با نظر قاضی این احکام صادر می شود.
رئیس اداره حقوقی محیط زیست مازندران مشکل صدور مجازات نقدی را واریز آن به خزانه دولت و ذینغ نبودن محیط زیست استان از آن بیان کرد.
وی دلیل آن را مالک شناخته نشدن محیط زیست از لحاظ قانونی برای اراضی چهارگانه تحت مدیریت دانست که طبق قانون محیط زیست قائم مقام منابع طبیعی است و مجازات نقدی به منابع طبیعی تعلق می گیرد.
*** شناسایی مظنون آتش سوزی اخیر
فضلیت از شناسایی مظنون آتش سوزی هفته اخیر( 19 و 20 مردادماه) در اراضی میانکاله خبر داد که در این حادثه طبق بررسی اولیه حدود 330 هکتار از اراضی این پناهگاه حیات وحش از بین رفت.
به گفته وی پرونده این مظنون بزودی در دستگاه قضایی تشکیل خواهد شد.
*** احتمال عمدی بودن آتش سوزی
مدیرکل محیط زیست مازندران از احتمال عمدی بودن برخی آتش سوزی ها از سوی ذینفعان از جمله زمین خواران ساحلی در اراضی حاشیه تالاب بین المللی میانکاله پرده برداشت.
حسینعلی ابراهیمی کارنامی درگفت وگو با خبرنگارایرنا گفت که در یک مورد دستگاه قضاء حکمی را برای متصرف غیر قانونی صادر کرد .
وی افزود : در هر حادثه آتش سوزی بررسی کارشناسی برعمدی و یا غیرعمدی بودن انجام می شود و نتایج نیز به سازمان حفاظت محیط زیست و دستگاه قضا ارسال خواهد شد.
وی برخی از این آتش سوزی ها را به گردشگرانی نسبت داد که از روی غیرعمد با خاموش نکردن آتش پخت و پز این حوادث را ایجاد می کنند.
براساس آمار یگان حفاظت سازمان مراتع و جنگل ها حدود 80 درصد از آتش سوزی ها در اراضی جنگلی و حفاظتی کشور خطای انسانی است که بیش از 20 درصد آن عمدی برآورد شده است.
*** ساماندهی تردد مالکان و مسافران
مدیرکل محیط زیست مازندران گفت که برای کاهش احتمال آتش سوزی ناشی از خطای انسانی طرح ساماندهی تردد درمیانکاله دستورکار قرار گرفت.
ابراهیمی اظهارداشت: براساس این طرح افرادی که وارد این منطقه می شوند، قابل شناسایی و ترددشان نیز تحت کنترل قرار می گیرد و این می تواند ضریب امنیت اراضی را بالا ببرد.
*** استقرار پایگاه آتش نشانی
وی اضافه کرد : برای نخستین بار پایگاه آتش نشانی در 3 پناهگاه حیات وحش به خصوص میانکاله با تجهیزات مناسب استقرار یافت.
مدیرکل محیط زیست مازندران اظهار داشت: اگرچه این تجهیزات تا رسیدن به حد مطلوب فاصله دارد، ولی برخی خلا ناشی از نبود تجهیزات را در گذشته جبران کرد.
مازندران 530 هزار هکتار اراضی حفاظتی دارد که کمتر از 300 مامور یگان حفاظت از این اراضی تحت مدیریت حفاظت می کنند.
تالاب بین المللی میانکاله درشبه جزیره ای به این نام در شرق مازندران قرار دارد . وسعت این شبه جزیره که تحت مدیریت محیط زیست این خطه شمال کشور و در حوزه جغرافیایی 2 استان گلستان و مازندران قرار می گیرد حدود 60 هزار هکتار است که 20 هزار از این مساحت را اراضی جنگلی تشکیل می دهد.
وجود منابع غذایی مقوی در میانکاله به علت نزدیکی به دریای خزر و پوشش گیاهی مناسب برای پناهگاه باعث شده سالانه تا حدود 150 تا 200 گونه پرنده بومی و مهاجر با جمعیت 1.5 میلیونی در تالاب بین المللی میانکاله و اراضی حاشیه اسکان بگیرند.

کپی