اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

ارتباط مصرف آسپرین و کاهش خطر ابتلا به ایدز در زنان

ارتباط مصرف آسپرین و کاهش خطر ابتلا به ایدز در زنان

بر اساس نتایج یک مطالعه جدید مصرف روزانه آسپرین می‌تواند خطر آلوده شدن زنان به ویروس اچ آی وی را تا ۳۵ درصد کاهش دهد.

ایران آنلاین / ویروس HIV برای عفونی کردن فرد نیاز به سلول‌های پذیرنده‌ در بدن زنان دارد و مطالعات قبلی نشان می‌دهد احتمال داشتن این سلول‌های پذیرنده در افرادی که فشار خون بالا دارند به مراتب بیشتر است.

محققان دانشگاه «منیتوبا»ی کانادا این نظریه را با استفاده از توزیع دوز کمی از این دارو به گروهی از زنان کنیایی بررسی کرده‌اند. نتایج این آزمایش نشان می‌دهد پس از گذشت شش هفته تعداد سلول‌های پذیرنده HIV در دستگاه تولیدمثلیِ این زنان تا ۳۵ درصد کاهش یافته و اکنون پس از گذشت چندین سال از این آزمایش هیچ یک از این زنان به ایدز مبتلا نشده‌اند در حالی که همگی زنانی با خطر بالای ابتلا به این بیماری شمرده می‌شوند.

با این حال محققان تاکید کردند که آسپرین پتانسیل مورد استفاده قرار گرفتن به عنوان یک اقدام پیشگیرانه به تنهایی را ندارد. به این منظور در حال حاضر داروهای پیشگیرانه‌ای تحت عنوان «پیشگیری پیش از در معرض قرار گرفتن» (PrEP) در بازارهای جهانی موجود است که به ویژه افرادی که در معرض خطر ابتلا به HIV هستند باید مصرف روزانه آسپیرین را به اقدامات محافظتی و پیشگیرانه اضافه کنند.

به گزارش دیلی میل، محققان اما اعلام کرده‌اند مطالعات بیشتری برای بررسی طیف مختلف مزایا و معایب استفاده از آسپیرین و بهترین دوز مصرفی آن نیاز است./ ایسنا

کپی